Piráti z Karibiku: Mrkněte do zákulisí plavby na konec světa

19. 9. 2017 9 052×57 světlý/tmavý vzhled

Piráti z Karibiku už stihli zlomit prokletí Černé perly 83 %, vypořádali se s tajemstvím truhly mrtvého muže 74 %, a dokonce dospěli až ke konci světa 66 %. To už ale jejich loď začínala povážlivě nabírat vodu a když se následně začala plavit na vlnách podivna 63 %, i nejoptimističtější fanoušci série museli uznat, že čtvrtý díl série zábavnost jejích počátků zkrátka nenabídne. Piráti z Karibiku si proto dali šestiletou pauzu a vrátili se teprve letos.

Johnny Depp jako ještěrka

Mnozí budou jistě k možnostem jejich úspěchu skeptičtí, ale tak tomu bylo i před premiérou Prokletí Černé perly. Robert De Niro   například odmítl roli kapitána Jacka Sparrowa, protože se obával, že snímek nebude úspěšný. Ze stejného důvodu pak odmítl složit soundtrack známý Hans Zimmer  , který se nicméně k projektu po jeho úspěchu vrátil a stojí za hudbou pro druhý, třetí a čtvrtý film.

Dobře dopadl i Jack Sparrow, z něhož udělal výkon Johnnyho Deppa   záhy legendární postavu a také protagonistu série. Herec založil osobité chování pirátského kapitána na rockové hvězdě Keithu Richardsovi  , který si také v minulých dvou dílech zahrál Jackova otce. Spolu s režisérem také Depp přišel na specifický způsob hrdinova pohybu, který poměrně trefně přirovnali k ještěrům z rodu Basiliscus, běhajícím po vodě.

Improvizoval navíc celou řadu replik, které Sparrow ve filmu pronese. Krom závěrečné hlášky u kormidla stvořil třeba Jackovy neustálé otázky: „Kapišto?“

Natáčení bylo i přesto náročné. Tvorba jeskyně plné pokladů (aztécké mince si mimochodem herci po natáčení rozebrali), ve které se odehrává akční finále, zabrala asi pět měsíců. Vzhled Černé perly tvůrci inspirovali českou Kostnicí. Mnohé z digitálních efektů ve snímku posloužily jen k tomu, aby ze záběrů zmizela moderní plavidla, narušující natáčení. Lokalita St. Vincent je totiž běžně navštěvována turisty. Šlo navíc o film postavený okolo atrakce z Disneylandu, což si s sebou samo o sobě nese určité stigma.

Chobotnice ze špinavého hrnku

Komerční úspěch Prokletí Černé perly však nakonec umožnil vznik větší, dražší a ambicióznější Truhly mrtvého muže. Do snímku kreativně přispěl třeba i známý režisér Tim Burton   a na roztodivném designu členů posádky Bludného Holanďana to jde docela poznat. Digitálně stvořená chapadlovitá vousiska kapitána této bizarní lodi Davyho Jonese byla při natáčení kombinována s fyzickou replikou a vzhled jejich povrchu vznikl ofocením textury špinavého hrnku.

Nejslavnější částí filmu se stal bezpochyby dlouhý souboj Williama Turnera, Jamese Norringtona a Jacka Sparrowa, který se částečně odehrává uvnitř obřího pohybujícího se mlýnského kola. To měřilo dost přes pět metrů a vážilo asi 800 kilogramů. Jak odhaluje komentář v bonusové části DVD k prvním Pirátům, nejschopnějším šermířem ze zúčastněných je kovář Will následován exkomodorem Norringtonem. Jack Sparrow v souladu se svým charakterem nic neumí pořádně a před přímým střetnutím preferuje zběsilý útěk.

Protože si i tentokrát film vedl velice dobře, rozhodli se autoři příběh Davyho Jonese a jeho srdce v truhličce uzavřít třetím dílem s podtitulem Na konci světa. Ten se začal natáčet souběžně se dvojkou, ještě před tím, než byl zcela hotový jeho scénář. Ve své době byl také – pokud nevezmeme v úvahu inflaci – nejdražším snímkem všech dob a rozpočtem překonal třeba celou trilogii Pán prstenů dohromady.

Mnoho peněz padlo zejména na velkolepou závěrečnou bitvu, které se natáčela v obřím kalifornském hangáru. Jakmile herci vstoupili na scénu, okamžitě promokli až na kost, začali proto nosit proto pod kostýmy voděvzdorné obleky. Uvnitř hangáru byla navíc uměle udržována nízká teplota, aby se předešlo rozmnožení bakteriálních infekcí v extrémně vlhkém prostředí.

Velkou pozornost věnoval skladatel Hans Zimmer také hudbě, pro kterou složil celkem osm nových motivů. Scénu, ve které piráti vyjednávají s Východoindickou společností, například doprovodil skladbou složenou k poctě svého kolegy Ennia Morriconeho  , takže si během ní můžeme všimnout melodie povědomé z populárního snímku Tenkrát na Západě 91 %.

Salazar se připravuje k pomstě

I přes náročnou produkci nicméně film nakonec mnoho diváků zklamal. Tvůrci se proto rozhodli do budoucna zaměřit příběh čistě na populárního protagonistu Jacka Sparrowa. Rozpočet dalšího snímku s podtitulem Na vlnách podivna navíc zkrouhlo studio kvůli probíhající hospodářské krizi. Čtvrtý díl také komerčně poškodilo, když jej odmítli uvést v Číně, neboť obsahuje prvky nadpřirozena a posmrtného života.

O moc lépe se nevedlo ani letošní Salazarově pomstě 72 %, přestože jsme se v ní dočkali návratu mnoha našich oblíbených postav. Nechyběli třeba William Turner Orlanda Blooma   či Elisabeth Swan Keiry Knightley  . Diváci byli sice spokojenější než minule, a to v Česku i v zahraničí, jejich hodnocení se však stále pohybovalo převážně v kalných vodách průměru. Ani komerčně nepřinesla pětka kdovíjak velkolepé výsledky, v době psaní tohoto článku vydělala asi 800 milionů dolarů.

To samozřejmě není škaredá cifra a film si na sebe s přehledem vydělal, oproti miliardovým tržbám v sérii běžným už ale tak optimisticky nepůsobí. Přesto Salazarova pomsta rozhodně není žádným propadákem a pokud na ni dokáží tvůrci správně navázat, možná ještě celou sérii vzkřísí. A cesta k pokračování zůstává otevřená, byť zatím nebylo nic oficiálně potvrzeno.

Salazarova pomsta bude na DVD a Blu-ray discích v prodeji od 27. září.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 21612

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

2. 10. Aleš 33328

Pán prstenů po dvaceti letech: Tvůrci slavné trilogie se o víkendu potkali v obřím videohovoru

2. 6. Aleš 308

Naše brány ničí odvážní muži. Pojďme je pozabíjet! 10 nejlepších proslovů před bitvou

1. 10. Aleš 47308

Disney znovu pracuje na rebootu Pirátů z Karibiku, kdo na něm pracuje tentokrát?

26. 10. Daniel 26274

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 91

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 146

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 45

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 11197

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 19736

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16367

To nejzajímavější z tohoto týdne: