Takhle to nebylo! Jak se liší Hra o trůny od knih?

21. 9. 2017 9 260×43 světlý/tmavý vzhled

Seriál Hra o trůny 92 % už možná dějově předstihl svou knižní předlohu, přesto v něm stále chybí řada dějových linek Písně ledu a ohně George R. R. Martina   a jiné naopak přebývají, neboť se scénáristé vydali vlastní cestou. Vybrali jsme pro vás patnáct odlišnosti, které považujeme za klíčové a vysvětlíme vám, proč na jejich (ne)zařazení do seriálu tak záleží.

1) Paní Kamenosrdce

Catelyn Stark jsme ve Hře o trůny viděli naposled, když jí bezejmenný pochop Freyů prořízl hrdlo. V knize však stejnou postavu tento brutální skon nedokázal zastavit. Rudý kněz Thoros z Myru ji totiž za pomoci magie boha R’hlorra vzkřísil k novému životu. To ale neznamená, že by z krveprolití na synově svatbě vyvázla snadno. Smrt Catelyn změnila: s děravým krkem se jí špatně mluví a její zbylé vlasy zbělely a maso zasáhl rozklad, zatímco mrtvola plula vodami. Jediným cílem paní Kamenosrdce je pomsta na všech, kteří jí tohle způsobili.

V seriálu jsme ale polomrtvou krvežíznivou vdovu nepotkali a podle vyjádření tvůrců ani nepotkáme.

2) Smrt Barristana Selmyho

Bývalý velitel královské gardy Západozemí byl zproštěn své funkce novopečeným vládcem Joffreym Baratheonem, což jej samozřejmě rozzlobilo. Starý rytíř se proto vydal za moře, kde přísahal věrnost Daenerys Targaryen. V seriálu se v jejích službách příliš dlouho neohřál. Záhy jej totiž zabila skupinka náhodných povstalců, což mnohé fanoušky právem naštvalo.

V knižní předloze totiž Selmy stále ještě žije a přestože mu nedáváme moc šancí vydržet až do posledních kapitol, rozhodně by si zasloužil důstojnější odchod ze scény.

3) Aegon Targaryen a šedý lupus

Když Robert Baratheon zamlada svrhl dračí rod ze Železného trůnu, zemřeli přitom všichni jeho příslušníky až na Viseryse a Daenerys. Nebo ne? V knize se jako blesk z čistého nebe objevil nový příslušník rodu Targaryenů, Rhaegarův syn Aegon! Není samozřejmě jisté, zda nejde jen o falešného předstírače nebo příslušníka příbuzného rodu Blackfyre, pokud se ale skutečně jedná o následníka přímé královské linie, má na trůn větší nárok než samotná Daenerys!

Co víc, Aegona doprovází jistý Jon Connington, který při záchraně Tyriona chytí šedý lupus. Že vám to zní povědomě? Mělo by. Ser Jorah Mormont prošel v seriálu něčím hodně podobným, přestože se v knize těší dobrému zdraví.

4) Bastard legitimizován

O záměru krále Robba Starka legitimizovat Jona Sněha jsme už slyšeli i v seriálu, kde byla Catelyn silně proti. V knize ale zašel Robb dál a skutečně příslušný dokument podepsal. Zda bude hrát nějakou roli v pozdějších událostech, lze jen těžko odhadnout. Zvlášť pak, když už víme s jistotou, že Jon není ve skutečnosti synem Neda Starka, ale polovičním Targaryenem.

5) Tyrellové neskončí tak snadno

Po závěru šesté série se zdá, že jsou Tyrellové úplně vyřízení. Cersein dobře mířený útok divokým ohněm je vyhladil ve zlomku sekundy a smrti v plamenech se vyhnula jenom matriarcha celého rodu, stárnoucí Olenna (a to ještě ne na dlouho). Vypadá to tedy, že její mocná rodina zanikne s ní. V knižní předloze ovšem existují ještě třeba její vnuci Willas a Garlan, takže Tyrellům podobně nečekané vyhubení vůbec nehrozí.

Za zmínku také stojí, že ani nepřipadá v úvahu odpálení samotného Baelorova septa. Jde totiž o jedno z mála míst v Králově přístavišti, o němž nám Martin prozradil, že tam žádný divoký oheň není.

6) Dorne. Ach, Dorne…

Dornskou dějovou linku nesnáší skoro všichni fanoušci předlohy a mají proč. Úplně jsme přišli o Arianne Martell a její drzý plán na ovládnutí Sedmi království, Jaime naopak dočasně sešel ze své knižní cesty a Myrcella Baratheon dokonce výlet na jih vůbec nepřežila. Pokud hledáte nějakou část příběhu, která se od knih liší naprosto zásadně, tady můžete začít.

Schopnější je v knihách také Ariannin otec Doran Martell, kterého v seriálu zavraždila Ellaria s Písečnými hady pro neschopnost pomstít smrt Elii a Oberyna. Knižní Doran má možná také své chyby, rozhodně byste ho však nemohli nazvat nekompetentním. V současnosti kuje pikle s Jonem Conningtonem a jeho mladým králem Aegonem Targaryenem (viz výše).

7) Sansa Bolton

Nejstarší Starkovic dcera si prošla peklem na stránkách i na obrazovce, Martin ji však na rozdíl od scénáristů ušetřil nejhoršího. Mluvíme teď samozřejmě o svatbě se sadistou Ramsaym Boltonem a následném znásilnění. V knihách totiž Sansu v nezáviděníhodné roli oběti zastoupila její kamarádka Jeyne Poole (taktéž laskavě poskytnutá Malíčkem), kterou Boltonové prohlašovali za Aryu, aby tak posílili svůj nárok na vládu nad severem.

8) Mance Nájezdník žije!

Pamatujete si na drsného, přísného, leč spravedlivého krále zpoza zdi? Stannis Baratheon s ním skoncoval, když ho nechal uhořet u kůlu. Ale jenom v seriálu! V knihách místo svého vládce shořel Pán kostí, změněný v Manceho Melisandřinou magií. Jonu Sněhovi se navíc podařilo zachránit také králova syna, kterého poslal se svým věrným Samem a jeho Gilly.

9) Xaro Xhoan Daxos je větší osina v zadku

Seriálová Daenerys se sympatického obchodníka, z něhož se vyklubal zrádce a zloděj draků, zbavila rychle. Zavřela jej do trezoru, kde pravděpodobně zemřel udušením, hlady, žízní nebo něčím podobným. V knihách ale ambiciózní pletichář nic podobného neprovedl a Daenerysinu návštěvu v Quarthu přežil. Královna a obchodník se opět potkali později, kdy přišel Daxos Daenerys prosit, aby opustila Essos, neboť narušuje jeho profitabilní obchod s otroky. Když Targaryenská vládkyně odmítla, Quarth jí vyhlásil válku.

10) Tvrdodomov

Poslední seriálová změna proti předloze, kterou si dnes uvedeme, je zároveň naše nejoblíbenější. Severní příběhová linka Jona Sněha měla vždycky své méně zábavné momenty a hrdina se v ní do Tvrdodomova ani sám nevydal, nýbrž tam poslal své muže a Tormunda. Velkolepá bitva se zombíky a jejich ledovými vládci se nám líbí mnohem víc, než natahované dřepění v Černém hradě.

11) Přežití Jeyne Westerling

Nehezkému osudu v knižním Západozemí unikla manželka Robba Starka Jeyne Westerling. V televizi ji nahradila Talisa Maegyr, která i se svým dítětem nepřežila krveprolití na Rudé svatbě. Jeyne měla více štěstí. Její matka se totiž spikla s Lannistery, zajistila, aby Jeyne neotěhotněla a napomohla k Robbově smrti na Rudé svatbě. Velmi pochybujeme, že by mladá vdova po Králi severu ještě nějak výrazně zasáhla do bojů o trůny, ale nikdy neříkejte nikdy.

12) Roose Bolton se taky do hrobu nechystá

Vypočítavý a krutý lord s bledýma očima podlehl v seriálu intrikám svého syna Ramsayho. V knihách ale patří mezi nejpodezíravější postavy vůbec a s bastardem má mnohem komplikovanější vztah. Rozhodně mu moc nedůvěřuje a zády by se k němu nikdy neotočil. Nemyslíme si, že by se ho Ramsay dokázal zbavit – či spíš, že by se mu to mohlo podařit tak snadno. Dění na severu bude v knihách jistě daleko komplikovanější.

13) Lannisterovic omladina

Knižní Tommen ještě není mrtvý, i když se okolo něj stahují mračna. Je pořád ještě dítě, takže se na rozdíl od své seriálové verze vůbec neplete do politiky a raději si hraje s koťátky. Naneštěstí pro něj se v Králově přístavišti stále vzmáhají náboženští fanatici Vrabčáci a Varys zradil rod Lannisterů, protože podporuje nárok Aegona Targaryena.

Co se týče jeho starší a schopnější sestry Myrcelly, v seriálu jsme viděli v podstatě jenom její smrt. Přitom se v knize nevědomky stala součástí pokusu získat trůn a o jejím korunování svého času uvažoval i její strýc Tyrion. Jak vidno, příběh se bude v Písni ledu a ohně vyvíjet výrazně odlišným způsobem.

14) Stannisovo tažení pokračuje

Z dopisu v závěru poslední doposud vydané knihy jsme se dozvěděli, že baratheonský král padl v boji proti Boltonům podobně jako v seriálu. V nadcházejících Vichrech zimy bychom se ale podle všeho měli dočkat jeho přítomnosti a leccos naznačuje, že novinky o Stannisově skonu mohou být přehnané. Vzhledem k tomu, že zatím tento panovník prokázal značnou houževnatost a disponuje značným vojenským talentem, jsme nakloněni tomu věřit. Nemusíme snad ani podotýkat, že přeživší Stannis může zásadně zamíchat kartami všem mocným Západozemí.

15) Osud Hodora a Shireen (tak trochu)

Smrt slabomyslného služebníka rodu Starků byla jedním z nejsilnějších momentů loňské série. Ukázalo se ale, že nepocházela z fantazie tvůrců televizní podívané, ale přímo z hlavy George R. R. Martina. Hodorovu smrt proto můžeme s jistotou očekávat v dalších knihách ze Sedmi království, byť se možná odehraje za trochu odlišných okolností.

Velmi podobná je situace i co se týká scény upálení nevinné dívky Shireen. Ta vyvolala ve své době kontroverze, protože Stannisova dcera ještě v Martinových knihách žije a tvůrci seriálu tak čelili obvinění, že se snaží jenom lacině šokovat. Pak ale sám spisovatel potvrdil, že Shireeninu brutální smrt dlouho plánoval a scénáristům Benioffovi   s Weissem   ji prozradil předem. Můžeme tedy čekat, že se jí ještě dočkáme.

Překvapením pro nás proto v obou případech nebude samotné úmrtí, ale spíš jeho okolnosti a důsledky, které se samozřejmě od seriálu mohou lišit.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

Bitva o Zimohrad je tady. Hra o trůny konečně zveřejnila první trailer k finální řadě

5. 3. Aleš 569

Naše brány ničí odvážní muži. Pojďme je pozabíjet! 10 nejlepších proslovů před bitvou

1. 10. Aleš 4290

10 filmových smrtí Seana Beana. Jak nejkrutěji zahynul chodící spoiler?

4. 10. Aleš 262

Tohle není ve scénáři! 10 nejúžasnějších spontánních momentů ve filmu.

20. 11. Aleš 7237

Krakenova smrt i zkáza X-Men: 7 epických filmových scén, kterých jsme se nikdy nedočkali.

11. 10. Aleš 201

Batman: Colin Farrell popsal scénář třemi slovy. Uvidíme ve filmu postavu Two-Face?

Dnes Daniel 7

Vypadá to, že Smrtonosná zbraň 5 přece jen dorazí. Měla by být plná emocí a velmi temná

Dnes Daniel 39

Producentka Zaklínače se podělila o své nejoblíbenější vystřižené scény. Čím nás láká k druhé řadě?

Dnes Daniel 19

Šušká se Marvel chystá dva neoznámené seriály. Tom Hiddleston ukázal video z natáčení Lokiho

Dnes Aleš 16

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 131195

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 10728

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 4331