Tajemná zákoutí Star Wars. 5 planet, o nichž víte míň, než si myslíte!

21. 9. 2017 8 059×101 světlý/tmavý vzhled

Předaleká galaxie už existuje celá desetiletí, během kterých na ní pracovaly hotové zástupy mimořádně talentovaných tvůrců. Proto ani není v lidských silách, abychom alespoň to nejzajímavější shrnuli do článku rozumné délky. Dnes se proto podíváme na pouhých pět více či méně známých míst v univerzu Star Wars, o nichž zdaleka nevíte všechno, co chcete vědět!

1) Coruscant

Nejspíš jste to nevěděli, ale v předaleké galaxii je tamní obří planetární město pravděpodobně kolébkou lidské rasy. V době, ve které se odehrávají příběhy série Star Wars, jej obýval zhruba bilion jedinců všech různých druhů. Nejspíš vás tedy překvapí, že je o něco menší než Země! To znamená, že se na srovnatelné ploše tísní více než stokrát více inteligentních bytostí.

Lidé přitom tvoří zhruba dvě třetiny celkové populace. Mnoho obyvatel žije v obřích mrakodrapech tyčících se vysoko nad povrch planety, další, místy dost nebezpečný svět se rozprostírá v tisících patrech pod ním. Při navrhování města-planety se tvůrci podle všeho inspirovali Trantorem spisovatele Isaaca Asimova, který podobný svět představil ve svých knihách ze série Nadace.

Možná jste si toho nevšimli, ale Coruscant se krátce mihnul i v loňském Rogue One: Star Wars Story 79 %, kde se na něm odehrával Jynin flashback, v němž se její otec Galen Erso baví s ředitelem Krennicem.

2) Stewjon

Že jste o planetě Stewjon ještě neslyšeli? Nedivíme se vám, protože se neobjevila ani v žádném filmu, ani v žádném seriálu ze světa Star Wars. Přesto je součástí kánonu jako domovský svět jednoho z největších mistrů Jedi, Obi-Wana Kenobiho. Jak k tomu došlo? Nebudete nám to věřit.

Americký moderátor Jon Stewart si jednoho krásného dne pozval do své show režiséra George Lucase   a zeptal se ho, kde se Obi-Wan vlastně narodil. Lucas v žertu odpověděl, že to bylo na planetě Stewjon, kterou samozřejmě vytvořil složením moderátorova jména a příjmení. Jméno se ale ujalo a později bylo oficiálně potvrzeno a objevuje se i na webu Star Wars encyklopedie.

S Obi-Wanem je ale spojena ještě jedna planeta, Wobani. Její název je totiž anagramem hrdinova jména, lze jej vytvořit z těch stejných písmen. Není jisté, zda šlo ze strany tvůrců Rogue One o záměr, či jen o nepravděpodobnou náhodu, většina fanoušků se ale domnívá, že byla Wobani do snímku zahrnuta záměrně jako pomrknutí na fanoušky série.

3) Bespin

Pokud se Coruscant velikostí blíží Zemi, plynný obr Bespin z páté epizody se ze všeho nejvíc podobá Saturnu. Přesto není největší planetou v originální trilogii, neboť tento titul náleží Yavinu Prime z Nové naděje, kolem něhož obíhá měsíc s rebelskou základnou. Ten je totiž ještě o hezký kousek mohutnější než Jupiter. Ale vraťme se ještě zpátky k Bespinu!

Jak na něm může existovat Oblačné město? Odpověď je jednoduchá: nachází se v tenké vrstvičce dýchatelné atmosféry! Díky tomu mohou místní těžit drahocenný plyn tibanna, který se používá ve zbraních, hyperpohonech a také zařízeních, která si pohrávají s gravitací. Tibannu jsme mohli zahlédnout během souboje Luka Skywalkera s Darthem Vaderem, kdy jej mladý Jedi použil k odvedení pozornosti svého protivníka.

Krom lidí žijí nad Bespinem také ughnaugti, bělovlasé trpasličí bytosti, kterým občas rostou kly. Jejich společnost je přísně hierarchicky strukturovaná, jejich oblíbenou barvou je červená a dožívají se až dvou staletí. To všechno potřebujete za každou cenu vědět, pokud si chcete řádně užít pátý díl Star Wars 89 %!

4) Eadu

Jedním z nejnovějších přírůstků do univerza je naopak rozbouřená planeta Eadu z Rogue One, na které pracoval Galen Erso na Hvězdě smrti. Přestože rozměry překonává Zemi, vlivem členité geografie, nepříznivého počasí a takřka věčné tmy způsobené bouřkovými mraky má velice nízkou populaci. Na Eadu žije zhruba jen dva a půl milionu inteligentních bytostí. Pokud tedy nazvete inteligentním někoho, kdo žije uprostřed věčné sloty na depresivním kusu skály.

Teď zapřemýšlejte. Kde už jste depresivní kus skály omývaný bouřemi kdysi viděli? Ano, byl to první Vetřelec 90 %! Právě planeta, na které posádka Nostroma poprvé objevila legendární kožnatá vejce v troskách mimozemské vesmírné lodi, se stala předlohou pro Eadu ve Star Wars! Chybí už jenom, aby na nás z některého stínu vyskočila zubatá příšera s dlouhým ocasem a my rádi navěky zapomeneme na Jar Jara Binkse i chlupaté Ewoky.

5) Kessel

Tenhle svět budou důvěrněji znát jenom fanoušci televizního seriálu Star Wars: Povstalci 67 %, první zmínku o něm ale přinesla hned Nová naděje kdysi v začátcích celé ságy. Vede k ní pašerácká cesta Kessel Run, kterou kdysi Han Solo v kokpitu Millenium Falcona zvládl za pouhých dvanáct parseků! A neletěl tam bez důvodu: o Kessel mají zájem skoro všechny pochybné existence v celé předaleké galaxii kvůli jeho zásobám koření.

Tato komodita byla i v hledáčku Galaktického impéria, které poslalo do dolů na Kesselu zástupu otroků. Naděje na dožití tam přitom byla okolo dvou až tří let. Pracovalo zde i mnoho Wookiů, jimž se však dostalo tak tvrdého zacházení, že zpravidla zahynuli během prvních tří měsíců. Kesselská královská rodina nelidské podmínky ignorovala, za což jí Impérium dopřávalo klidný život v luxusu a pohodlí na jižní polokouli planety.

Váš vnitřní nerd už ale zase určitě bije na poplach – o těžbě koření jste už jistě slyšeli někde jinde! Bylo to v kultovní sci-fi Franka Herberta Duna 71 %, kde šlo opět o velice cennou surovinu, kolem níž se točí velká část příběhu. Jak vidno, vesmír Star Wars je ještě daleko větší, rozmanitější a zajímavější, než se na první pohled zdá!

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: