Filmy, které unikly na internet ještě před vydáním. Star Wars, Wolverine i Postradatelní

22. 9. 2017 7 839×11142 světlý/tmavý vzhled

Každý známější film se s železnou pravidelností objeví v pirátské kopii na internetu hned v den své premiéry, obvykle ve formě kinoripu – fanoušek zkrátka propašuje do kinosálu kameru a po celou dobu promítání natáčí dění na plátně. Některé snímky se ale dostaly na veřejnost i jiným způsobem – typicky je ukradl někdo, kdo na nich přímo pracoval.

1) Železná srdce 76 %

Příběh tankové posádky ze závěru druhé světové války se dostal do hledáčku hackerů ze skupiny Guardians of Peace (doslova Strážci míru). I přes krádež stopáže film nakonec komerčně uspěl, přesto se studio Sony Pictures samozřejmě cítí únikem finančně poškozeno. Není divu: snímek si podle hrubých odhadů stáhl během několika dní milion diváků, přestože samozřejmě zůstává otázkou, kolik z nich by si na něj za obvyklých podmínek skutečně zašlo do kina.

2) Hra o trůny: 5. série 85 %

Před dvěma lety otřásl internetem masivní únik prvních čtyř epizod nejspíš nejočekávanějšího seriálu roku 2015, nové řady Hry o trůny. Skalní fanoušky postavil před obtížné dilema. Mohli se nedívat, podpořit tvůrce a riskovat, že jim jiný příznivec televizního fenoménu vyzvoní některý z šokujících zvratů, jimiž Hra o trůny 92 % proslula. Nebo se mohli vydat cestou piráta, riskovat virový útok nebo mizernou kvalitu obrazu a zvuku při sledování.

Za připomenutí stojí, že první čtyři epizody páté série skutečně nějaký ten zvrat obsahovaly: byl v nich upálen král lidí zpoza zdi Mance, v boji v ulicích zemřel stárnoucí rytíř Barristan Selmy a k církevní moci se v Západozemí dostala skupina fanatických Vrabčáků.

Co víc, v dosud poslední sérii došlo k únikům také. Na internet se předčasně dostala čtvrtá epizoda s bitvou mezi Dothraky, drakem Drogonem a lannisterskými vojáky a také neméně akční šestá s vojskem nemrtvých a harpunováním Viseriona.

3) X-Men Origins: Wolverine 73 %

Historicky první sólovka nejoblíbenějšího mutanta se na internet dostala celý měsíc před kinopremiérou, a to v DVD kvalitě. Únik začala vyšetřovat dokonce i FBI a po čase našla jistého Gilberta Sancheze z Bronxu, který prý film koupil na disku od jistého Korejce a nahrál na web. Pirátskou verzi Wolverina si stáhly miliony lidí i přesto, že obsahovala dosud nehotové vizuální efekty. Ty ale koneckonců vypadají místy naprosto otřesně i v oficiálním vydání.

Psali jsme o nich podrobněji tady.

4) Osm hrozných 81 %

Skupina Hive-CM8 zase na internet s týdenním předstihem nahrála snímek populárního režiséra Quentina Tarantina  , Osm hrozných 81 %. Její členové v následném prohlášení vysvětlili, že chtějí filmy zpřístupnit i těm, kteří na návštěvu kina nemají dostatek finančních prostředků. Tvrdili, že jimi zprostředkovaná DVD kvalita nemůže a nechce konkurovat vysoce kvalitním kopiím, které míří do kin. Proč ale potom Osm hrozných skupina zveřejnila ještě před premiérou, nikdo z jejích členů neuvedl.

Zato se poněkud komicky omluvili, že netušili, že se jejich verze filmu stane tak populární a že nezamýšleli nikomu škodit. Zašli dokonce tak daleko, že naznačili, že by mediální rozruch okolo předčasného zveřejnění snímku mohl ve výsledku paradoxně zajistit Osmi hrozným vyšší sledovanost. Těžko hádat, zda to v Hive-CM8 (dost naivně) mysleli upřímně, nebo zda si z Tarantina a jeho týmu jen prachsprostě stříleli.

5) Expendables: Postradatelní 3 64 %

Když už jsme u toho střílení: na veřejnost předčasně unikl i třetí díl akční série Postradatelní se Sylvestrem Stallonem  , Melem Gibsonem  , Arnoldem Schwarzeneggerem   nebo Harrisonem Fordem  . Stalo se tak tři týdny před kinopremiérou, opět v DVD kvalitě. Podle dostupných informací však snímek tentokrát zveřejnění nepoškodilo tolik, jako poněkud násilné naroubování nenásilného ratingu PG-13, kvůli kterému byli Postradatelní vůbec poprvé dostupní i dětem s doprovodem rodičů.

Studio Lionsgate podalo žaloby na několik stránek s torrenty, ale vzhledem k tomu, že se jejich provozovatelé samozřejmě nenacházejí na území Spojených států amerických, ušlé peníze už zřejmě nikdy zpátky nedostane.

6) Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů 87 %

To nejlepší jsme si ale samozřejmě nechali nakonec. Pirátská verze dlouho očekávaného finále prequelové trilogie Star Wars se na stránky s torrenty dostala jen několik hodin po kinopremiéře. Šlo o pracovní kopii filmu z postprodukce, kterou vypustil jeden ze zaměstnanců. Později ji v Šanghaji pirátsky zveřejnil místní distributor s čínskými titulky – a tady teprve začíná ta pravá legrace.

Aby rozšířil skupinu potenciálních zákazníků, připojil totiž i titulky anglické. Místo toho, aby je ale zkrátka přepsal z odposlechu, nechal je zpětně přeložit z čínštiny. Tímto způsobem vznikl jeden z nejbizarnějších filmových zážitků v historii, neboť se z Rady Jediů stala Presbyteriánská církev, z podtitulu filmu zase Západní plavání naznak. Kancléř Palpatine varuje Anakina a Obi-Wana, že je na ně Dooku příliš velký, generál Grievous vyhrožuje bitevním droidům, že je předhodí psům a Jediové si navzájem přejí, aby je provázela moc přání.

A zoufalý výkřik Neeee! potom, co se Darth Vader dozví o smrti své milované Padmé Amidaly?

Nechtíííít!

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (11 komentářů)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: