Kameny nekonečna: Co jsou zač, kde jsou a jak se tam dostaly

27. 9. 2017 66 481×568 světlý/tmavý vzhled

Kosmického padoucha Thanosevěčné čekání na zářivé Kameny nekonečna přestalo bavit, takže se konečně zvedl ze své levitující židle, nasadil si mocnou Infinity Gauntlet a vydává se posbírat všech šest zářivých šutříků osobně. Kde všude v MCU se bude muset poohlédnout, než svoji sbírku zkompletuje?

1) Kámen prostoru

Zářivě modrá krychle zvaná Tesarakt slouží jako schránka pro Kámen prostoru. Díky ní mohou s artefaktem manipulovat i lidské bytosti. Dlouho ležel v pokladnici asgardského boha Odina, který jej ale přinesl na Zem. V zapadlé vesnici ležela krychle po celá staletí, než ji ukradl Johann Schmidt, vůdce organizace HYDRA. Ten ji využíval pro vývoj mimořádně pokročilých zbraňových technologií.

Schmidta, známějšího pod jménem Red Skull, nakonec porazil Captain America a záporák se v hněvu pomocí Tesaraktu omylem teleportoval na neznámé místo. Krychle poté skončila v moři, odkud ji vylovil Howard Stark. Pomocí reverzního inženýrství posloužila S.H.I.E.L.D.u ke stejnému účelu, jako prve HYDŘE a podle některých spekulací stála i za vznikem obloukového reaktoru, který napájí Iron Manovy zbroje.

Thanos poslal pro Tesarakt boha Lokiho, kterému za tímto účelem svěřil armádu Chitauri. Tu nicméně v bitvě o New York rozprášil tým Avengers a Thor si krychli vzal zpět do Asgardu, kde ji svěřil svému příteli Heimdallovi. Ten pomocí ní opravil Bifrost, duhový most, který předtím zničil Thor v souboji s Lokim.

2) Kámen mysli

Thanose selhání jeho plánu mrzelo o to víc, že Lokimu dříve svěřil svůj vlastní Kámen nekonečna, žlutý Kámen mysli. Asgarďan jej používal jako součást svého žezla a pomocí jeho tajemných sil ovládal myšlenky pozemšťanů, například agenta Clinta Bartona / Hawkeye nebo doktora Erika Selviga. Žezlo padlo po bitvě do rukou S.H.I.E.L.D.u, který byl nicméně v té době infikován HYDROU a ta dokázala skrze intriky artefakt získat.

Kámen mysli tedy padl do spárů Wolfganga von Struckera. Ten jej použil jako zdroj zvláštních schopností Pietra a Wandy Maximoffových, tedy Quicksilvera a Scarlett Witch. Struckerovu základnu ale záhy přepadli Avengers a Iron Man žezlo odnesl zpět do New Yorku. Kámen mysli se následně v nestřežený okamžik spojil s programem Ultron a vytvořil umělou inteligenci, která žezlo sebrala.

Aby měl Ultron k energiím Kamene mysli co nejjednodušší přístup, zničil modrý krystal okolo něj a znehodnotil tak původní žezlo. Rozhodl se nezměrnou moc využít k vytvoření dosud nejpokročilejšího robotického těla z vibrania, plán mu ale opět překazili Avengers a Kámen oživil zcela novou entitu jménem Vision.

3) Kámen reality

Červenou, zdánlivě tekutou substanci si jako první oblíbili temní elfové, kteří ji znali pod jménem Aether. Její nezměrnou moc plánovali použít k zahalení mnoha světů do bezhvězdné noci. V tom jim ale zabránili asgarďané, kteří Aether po svém vítězství ukryli. Na neznámém místě jej potom náhodou našla Jane Foster a Kámen reality do ní vstoupil, čímž své hostitelce způsobil pomalé umírání.

Jane nakonec paradoxně zachránil jeden z posledních temných elfů, král Malekith, když ukradl Aether a pokusil se znovu o naplnění původního plánu své rasy. V tom mu zabránil Thor, který Malekitha v souboji zabil. Kámen reality potom opět padl do rukou asgarďanů, kteří jej svěřili Sběrateli.

4) Kámen moci

Kámen moci byl v pradávných dobách uzavřen do takzvaného Orbu, kulaté schránky, která milénia ležela v hrobce na dně hlubokých oceánů planety Morag. Když voda opadla, ukradl ji odtamtud Peter Quill alias Star-Lord. Odvezl Kámen nekonečna na Xandar, kde se ho pokusil střelit. Za Orbem se ale hnali i další zájemci, což nakonec vedlo ke vzniku partičky Strážců Galaxie.

Nakonec Kámen získal Ronan, který jej zakoval do svého kladiva a pokusil se jej použít ke zničení Xandaru. Strážci Galaxie jej však dokázali zastavit a Orb svěřili elitní vojenské a policejní organizaci Nova Corps, kde od té doby leží v zabezpečeném trezoru.

5) Kámen času

Zelený Kámen nekonečna je součástí artefaktu známého jako Agamottovo oko, který nepřekvapivě vytvořil chlápek jménem Agamotto. Následně ho vlastnili mnozí pozemští čarodějové, až se nakonec dostalo do rukou Doctoru Strangeovi. Ten využil jeho nezměrné moci, aby porazil nebezpečného Kaecilia a jeho spojence z Temné dimenze, kosmickou entitu jménem Dormammu.

Doctor Strange následně kámen zanechal v Kamar-Taj, kde byl vycvičen, neboť k zacházení s ním zatím není dostatečně způsobilý.

6) Kámen duše

S oranžovým Kamenem duše se ve filmech Marvelu ještě budeme muset setkat. Tedy možná, neboť někteří spekulují, že je zasazen do zbroje strážce Bifrostu, mocného Heimdalla. Tomu mají nasvědčovat i stejnobarevné bohovy oči. Každopádně je velmi pravděpodobné, že se Kámen duše objeví ve filmu Thor: Ragnarok   a propůjčí své mimořádné schopnosti zlovolné Hele. Jak jinak by mohla skutečně ohrozit přežití Asgardu?

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (5 komentářů)