Star Wars: Předtím, než se Síla probudila. Co předcházelo sedmé epizodě?

Datum vydání 27. 9. 2017Shlédnutí 25 477×Sdílení článku475Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Nerdi milují filmovou mytologii. Pokud neznáte váš oblíbený fiktivní svět lépe než ten, do něhož se každé ráno probouzíte, budou se na vás dost možná dívat svrchu. Dnes se proto dozvíte několik faktů, s nimiž můžete zamachrovat v každé diskuzi nad Star Wars. Zaměříme se na dosud poslední vydanou epizodu Síla se probouzí 77 %.

Porážka císařství

A začneme přímo u právě zmíněného podtitulu. Síla totiž skutečně procitla z dlouhého spánku, trvajícího takřka od pádu Impéria. Ti, kteří dokázali vycítit její přítomnost, během let nezaznamenali žádnou aktivitu.

Úplně opačná byla však politická situace v předaleké galaxii. Hned po bouřlivých oslavách vítězství rebelů na konci šestého dílu totiž přišel drtivý protiúder zbytků imperiálních jednotek a začalo období chaosu, kdy spolu několik potenciálních císařů bojovalo o uprázdněný trůn. Oslabené síly Palpatinovy despotické říše se střetly s Aliancí rebelů nad planetou Jakku, kde se později odehrává úvod sedmého filmu.

Jak už vám asi došlo, trosky vesmírného křižníku, jimiž prolétává Millenium Falcon během honičky se stíhačkami TIE, pocházejí právě z tohoto masivního střetnutí, které můžete navíc na vlastní kůži zažít v akční videohře Star Wars Battlefront. Pro nás je ale důležitá hlavně informace, že zbytky Impéria utrpěly drtivou porážku a šok z ní donutil zbylé císařovy věrné stáhnout se do odlehlých koutů galaxie.

Vzestup nového řádu… Prvního řádu

Jednou z posledních přeživších frakcí byl takzvaný První řád, který prchl do nezmapovaných částí vesmíru. Tam spřádal své temné plány a dlouho stavěl svou základnu Starkiller, zbraň hromadného ničení. Zbytek pohrobků Impéria musel podepsat s formující se Novou republikou dohodu, která zapovídala výcvik nových úderných jednotek, získala zpět centrální svět Coruscant a zakazovala mučení.

Napříč předalekou galaxií se následně konaly volby a na jejich základě vznikl nový Senát, který už nezasedal ve své původní podobě, nýbrž se přesouval v průběhu let z jedné planety na druhou. Decentralizací prošlo i vojenství a Nová republika výrazně zkrouhla rozpočet na svou obranu.

V těchto převážně mírumilovných dobách se Leia věnovala politice, zatímco Han převážně závodil a Luke budoval novou jedijskou akademii. Když potom Ben Solo dorostl do patřičného věku, začal studovat Sílu právě pod vedením svého strýce, dokud jej na její Temnou stranu nesvedl hlas tajemného Snoka. Ben přijal jméno Kylo Ren, povraždil ostatní učedníky a uprchl za svým novým mistrem.

Bene, jak jsi mohl!?

Luka to zdrtilo, takže zmizel v hlubinách kosmu a vydal se hledat úplně první chrám Jediů. Jedinými nositeli světla tak zůstali členové podzemní Církve Síly, která existovala tajně už od časů Palpatinova převratu a stále udržovala naději, že se rytíři Jedi jednoho dne vrátí. Jejím členem byl i Lor San Tekka, s nímž se na začátku sedmé epizody setkal pilot Poe Dameron a převzal od něj mapu vedoucí k Lukovi.

Hana Sola synova zrada také bolestně zasáhla, takže se ze žalu uchýlil opět k pašování se svým nerozlučným kamarádem Chewbaccou. Jediná Leia si zachovala dostatek chladnokrevnosti a na hrozbu Prvního řádu odpověděla založením Odboje, malé organizace monitorující pohyby tohoto zákeřného nepřítele.

Čeho si všimne pozorné oko?

Tolik tedy k politice, o změnách ve světě Star Wars nám ale mnoho prozradí třeba i ty nejdrobnější detaily v kostýmech či rekvizitách.

Všimli jste si, že má Millenium Falcon novou anténu? Tu starou totiž ztratil během bitvy o Endor. Nikdo taky od čtvrté epizody nikdy nespustil 3D holografické šachy na palubě. Když totiž Finn hru omylem zapne, nachází se v ní všechny figury na přesně stejných místech, kde jsme je viděli posledně. Loď přitom vystřídala pěknou řádku majitelů, kteří tedy zjevně nebyli žádnými velkými fanoušky přemýšlivých sportů.

Na závěr si ještě povíme, kde se se vzala stříbrolesklá zbroj kapitánky Phasmy. Je totiž vyrobená ze vzácného, mimořádně odolného chromia, které kdysi pokrývalo povrch vesmírné lodě tehdejšího senátora Palpatina, když zastupoval planetu Naboo za časů nové trilogie. Kylo Ren zkrátka není jediný, kdo sbírá imperiální šrot.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Noví Avengers už překonali miliardu. Dokonce nejrychleji v historii

Noví Avengers už překonali miliardu. Dokonce nejrychleji v historii

Datum vydání 29. 4. Autor článku Aleš Názory k tématu2Sdílení článku1056
Zemřel herec Peter Mayhew, představitel Chewbaccy ze Star Wars

Zemřel herec Peter Mayhew, představitel Chewbaccy ze Star Wars

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Sdílení článku886
Star Wars: Fanoušek zcela přepracoval souboj Bena Kenobiho s Vaderem z Nové naděje

Star Wars: Fanoušek zcela přepracoval souboj Bena Kenobiho s Vaderem z Nové naděje

Datum vydání 9. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu25Sdílení článku785
Darth Vader by se mohl dočkat vlastního seriálu, kdo by ho ztvárnil, a kdy by se odehrával?

Darth Vader by se mohl dočkat vlastního seriálu, kdo by ho ztvárnil, a kdy by se odehrával?

Datum vydání 14. 12. Autor článku Daniel Názory k tématu10Sdílení článku744
Vzestup Skywalkera bude podle Daisy Ridley velkolepý, při natáčení prý plakala

Vzestup Skywalkera bude podle Daisy Ridley velkolepý, při natáčení prý plakala

Datum vydání 28. 6. Autor článku Aleš Názory k tématu4Sdílení článku535

Nový trailer k Avatar 2: The Way of Water přináší Jakeovo a Neytirino odvážnější a emotivnější dobrodružství v Pandoře než v prvním díle

Datum vydání Dnes Autor článku Tomáš Sdílení článku1

Vánoční atmosféru letos naladí americká akční komedie Šílená noc

Datum vydání Včera Autor článku Žaneta Sdílení článku62

Titanic (1997), tématický rozbor mistrovsky natočené pohádky za dvě stě milionů dolarů s Leonardem DiCapriem a Kate Winslet

Datum vydání Včera Autor článku J.Rose Sdílení článku28

Kevin Feige se vyjádřil k budoucnosti mutantů v MCU

Datum vydání 5. 12. Autor článku Marek Sdílení článku54
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1619
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku860
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku425