Blade Runner 2049: Éra hladomoru i replikantů. Projděte si historii slavného sci-fi světa!

27. 9. 2017 6 335×64 světlý/tmavý vzhled

Premiéra Blade Runnera 2049 se blíží a protože jsme u nás na Filmožroutech velkými fanoušky původního filmu 78 %, zjišťujeme si aspoň v mezičase co nejvíc o světě, v němž se příběh o lidech a replikantech odehrává. Tu možnost dostate nyní i vy: časovou linii příběhu jsme pro vás shrnuli v následujícím článku. Když budete o vesmíru Blade Runnera vědět víc, určitě si snímek užijete ještě lépe!

Před prvním Blade Runnerem

Spolehlivé informace o tom, co předcházelo prvnímu filmu, je téměř nemožné sehnat. Na internetu najdete hned několik časových linií, které se ale vzájemně rozcházejí a často dokonce protiřečí úvodním Blade Runnerovým titulkům. Proto vezmeme za bernou minci právě jen těch pár úvodních informací a zbytek zmíníme jen čistě pro zajímavost.

Alternativní historie sci-fi světa se začíná psát v začátkem 21. století, kdy firma Tyrell Corporation uvádí na trh první model replikanta, Nexus 1. Další modely jsou stále sofistikovanější, až nakonec zvládají i základní emoce. Podle všeho mají ještě kovová těla, která ale pokrývají uměle vypěstované lidské tkáně, takže jsou roboti takřka k nerozeznání od svých živých vzorů.

Podle neověřených, nicméně pravděpodobných zdrojů vzniká v tomto období Voightův test, který má s pomocí správně položených otázek rozlišit replikanty od lidí. Test je pojmenován po svém tvůrci, doktoru Johannu Voightovi a ukáže se jako naprosto nutný, neboť novější generace replikantů už neobsahují žádnou kovovou kostru, ale pouze biologické tkáně. Po Voightově smrti pokračuje v jeho práci doktor Lurie Kampff a vzniká Voight-Kampffova škála, jejíž využití v praxi jsme mohli vidět v prvním Blade Runnerovi.

Slibný vývoj technického pokroku narušil incident v roce 2018, kdy se skupina replikantů modelu Nexus 6 vzbouřila v jedné kosmické kolonii. Povstání se nakonec podařilo potlačit, ale škoda už byla napáchána. Lidé se začali svých výtvorů bát a zakázali jejich využívání na zemském povrchu. Replikanti museli být odvezeni z planety nebo zničeni.

Protože však bylo jasné, že usnesení nebude všemi dodrženo, vznikla jednotka blade runnerů, speciální policejní sbor zaměřený na lov zbývajících replikantů. Někdy v mezičase také dojde k vesmírné bitvě u Tannhauser Gate, které přihlíží Roy Batty (Rutger Hauer  ). Ten je také replikantem a se svými přáteli se později ocitne na Zemi. Blade runneři ho nedokážou dostat, takže povolají z odpočinku rozvedeného Ricka Deckarda (Harrison Ford  ) a začíná příběh prvního filmu – to v roce 2019.

Do roku 2049

Pozdější události už máme popsané lépe, protože je na oficiálním webu shrnuli samotní tvůrci nového filmu.

Po smrti Eldona Tyrella vzniká nová řada replikantů, Nexus 8, expandovaná do světů mimo Zemi. Nemají už životnost omezenou na čtyři roky, pro snazší identifikaci jim však tvůrci zabudovali speciální implantáty do očí. Zdá se, že se situace začíná uklidňovat, dokud nepřijde další katastrofa.

Většinu Spojených států amerických zasáhne v roce 2022 EMP, elektromagnetický puls. Ten ochromí infrastrukturu a zničí či poškodí skoro všechna elektronická data, čímž způsobí hospodářské problémy po celém světě. Začnou dokonce docházet zásoby potravin. Nikdo netuší, kdo za tímto teroristickým útokem stojí, mnozí ale obviňují replikanty.

Proto jsou v následujícím roce replikanti opět zakázáni. Ti, které jsme viděli v původním filmu, jsou již mrtví, protože jim vypršela jejich životnost. Nesmrtelné modely Nexus 8 se však ocitnou v hledáčku blade runnerů a musejí se skrývat. Světovou krizi pak v roce 2025 ukončuje geniální vědec Niader Wallace (Jared Leto  ) a jeho geneticky modifikované potraviny. Za nově nabyté peníze pak kupuje zbytky zbankrotované Tyrell Corporation.

Během třicátých let pak Wallace s pomocí vlastních biotechnologií vylepšuje replikanty a upravuje je tak, aby byli poslušnější a nehrozily tak další incidenty. Proto je nakonec zákaz výroby zrušen a na trh přichází Nexus 9, údajně dokonalý model. Blade runneři mezitím dál loví starší, nelegální replikanty a město Los Angeles za tímto účelem dokonce uvolní další finanční prostředky.

Změna klimatu mezitím způsobila vzestup mořské hladiny a v průsmyku Sepulveda nedaleko L. A. proto vznikla obří zeď, zadržující vodu. Z města samotného se stal spíš chudinský slum, bohatší lidé prchají ze Země do kolonií a ti chudší přežívají jen na geneticky upravených potravinách. V těchto neutěšených podmínkách se náhle vynořuje dávno zapomenuté tajemství a blade runner-nováček K (Ryan Gosling  ) musí vyhledat Ricka Deckarda, o kterém nikdo nic neslyšel celá tři desetiletí. Blade Runner 2049 začíná!

Film jde do kin už 5. října 2017.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: