Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. 70 347×5715 světlý/tmavý vzhled

Značka se musí dojit, dokud vynáší. Nějak tak by se dalo shrnout motto mnoha nekonečných sérií. Každý alespoň trochu úspěšný film obvykle vyprodukuje přinejmenším jedno pokračování, které však zpravidla za svým starším bratříčkem velmi výrazně pokulhává. Pak se ale najdou ty nečetné případy, kdy je tomu přesně naopak a druhý díl překoná jedničku na celé čáře.

1) Temný rytíř 90 %

Ano, Batman začíná 86 % měl úžasné vozítko tumbler, herecké talenty Liama Neesona   a Linuse Roache   a působivě nás uvedl do temných uliček Gothamu. Jenže to bylo až jeho pokračování, které z Nolanovy   filmové série udělalo skutečnou legendu. Mohl za to samozřejmě v prvé řadě skvělý padouch Joker, nezapomenutelně zahraný Heathem Ledgerem  . Zmínit ale musíme také ambiciózní scénář a úžasný soundtrack autorské dvojice Hans Zimmer   a James Newton-Howard  .

2) Star Wars: Impérium vrací úder 89 %

Hvězda smrti byla zničena, zlovolný Darth Vader poražen a vítězní povstalci úspěšně prchli na druhý konec galaxie. Sithové ale za krev platí pouze další krví a odvetný útok na základnu na Hothu málem zlomil Alianci páteř. Zatímco se Luke Skywalker vydal na Dagobah prozkoumávat tajemství Síly, Leie a Hanovi se na paty pověsil nebezpečný námezdní lovec Bobba Fett. Příběh o přátelství, zradě i temných rodinných tajemstvích uchvátil hned několik po sobě jdoucích generací.

3) Spider-Man 2 74 %

První Raimiho   Spider-Man 75 % možná definoval moderní superhrdinský blockbuster, jeho následovník ale dodnes v tomto specifickém subžánru patří mezi absolutní špičku. Dovolil postavám rozvinout jejich charaktery daleko nad rámec běžných akčních snímků, uchvátil do té doby neviděnými trikovými záběry a uvedl na scénu Alfreda Molinu   jako ne-tak-úplně zlovolného padoucha s chapadly.

4) Terminátor 2: Den zúčtování 91 %

Já bych všechny ty internety zakázal, než nás úplně zničí! Viděli jste přece všichni v televizi, jak se stroje vzbouřily a vyhladily celé lidstvo? Druhý Terminátor ale nabízí daleko víc, než jen působivý efekt jaderného výbuchu a dodnes patří mezi nejslavnější, nejpopulárnější filmy svého žánru. Není se čemu divit. Když spolu soupeří hned dva nezničitelní roboti, nadšení bývá na místě.

5) Hellboy 2: Zlatá armáda 73 %

Guillermo Del Toro   představil dobráckého rohatce s velkou pompou, nastavenou laťku však v pokračování ještě překonal. Hellboyovým protivníkem se tentokrát stal charismatický, avšak krutý elfí princ Nuada. Krom netradičního záporáka snímek vsadil i na působivou imaginaci svého autora, která vykreslila roztodivné bytosti kouzelného světa.

6) Jak vycvičit draka 2 81 %

Tahle položka našeho seznamu možná vzbudí jisté kontroverze, neboť mnozí fanoušci stále považují první díl série 86 % za nepřekonaný. My jsme ale jiného názoru: druhý dračí příběh nás prostě pobavil, dojal i ohromil na animovaný film až překvapivě dospělými dějovými zvraty. Škyťák taky dostal plamenný meč! A to ještě vůbec nebereme v úvahu, že film na prostoru nějakých deseti minut odvypráví lepší lovestory, než dokázala celá sága Stmívání.

7) Hunger Games: Vražedná pomsta 74 %

Přiznejme si to. Úvodní kolo hladových her 66 % byla taková rozehřívačka. Nejednalo se o vysloveně špatný snímek, nepříjemně ale smrděl průměrností. Nejvíc to šlo vidět na scénáři a akčních scénách, které zabírala věčně roztřesená kamera. Pak se ale režie chopil Francis Lawrence   a dokázal nemožné. Vražedná pomsta totiž není jen nadprůměrný film ze série Hunger Games, ale i nadprůměrný film jako takový. Byl by jistě dokázal to samé se Silou vzdoru, kdyby mu ji tedy nerozpůlili.

8) Captain America: Návrat prvního Avengera 78 %

Marvelácké dvojky jsou prokleté. Iron Man 2 73 % dodnes trapně trčí ve stínu svého předchůdce a třeba druhý Thor 73 % patří mezi žhavé kandidáty na dosud nejhorší snímek z MCU vůbec. Captain America 67 % měl všechny předpoklady dopadnout stejně. Své akční kořeny ale doplnil špetkou politiky, vsadil na přestřelky a pěstní souboje místo digitálních orgií a slavil velký úspěch. Pro nás zůstává i po letech symbolem toho nejlepšího, co může Marvel nabídnout filmovému světu.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (5 komentářů)  

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 101514

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 8753

Aquaman porazil Temného rytíře a stal se nejvýdělečnějším DC filmem

28. 1. Aleš 495

Druhý trailer na Infinity War je tady. A Thanos se nezastaví, dokud nevyhladí půlku vesmíru

16. 3. Aleš 484

A vy jste ksakru kdo? Trailer na Avengers: Infinity War je konečně tady

29. 11. Aleš 17437

.Star Wars hlásí ticho před galaktickou bouří. Fandové hledají spoilery ve fotce z natáčení

Dnes Aleš 1

.Příští týden v kinech: Čeká nás finále animované fantasy trilogie Jak vycvičit draka

Včera Aleš 88

.Smash and Grab: Nový krátký film Pixaru vypráví příběh robotů, kteří prchají z otroctví

16. 2. Aleš 18

.Duna: Válečníka Duncana Idaha si zahraje představitel Aquamana Jason Momoa

15. 2. Aleš 1135

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 2198

Avengers 4: Co se stane s jednotlivými hrdiny a kteří budou ve vesmíru MCU dál pokračovat?

26. 7. Aleš 9288

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

2. 10. Aleš 5419