Filmožrout: Jaký je nový Kingsman: Zlatý kruh? Diváky dvojka pořád baví, prý ale postrádá jiskru

26. 9. 2017 3 305× světlý/tmavý vzhled

Když v roce 2014 do kin dorazil první Kingsman 81 % s podtitulem Tajná služba, kritici a diváci ho takřka univerzálně chválili. S letošním Zlatým kruhem 79 % se ale už situace trochu změnila. Zatímco na ČSFD novinka svému předchůdci stále ještě šlape na paty, zahraniční kritici na Rotten Tomatoes se nedokáží shodnout a půlka z nich snímek hodnotí pozitivně, zatímco ta druhá… no, však si to přečtete sami.

Začneme však českou recenzí z blogu Františka Fuky FFFilm, kde druhý Kingsman dostal 70 %. Jedničce přitom napálil rovnou stovku. Nižší hodnocení Zlatého kruhu vysvětluje zejména tím, že film ztratil cit pro vyvážení absurdních, třeskutě vtipných okamžiků s těmi, které mají na diváka mít skutečný emocionální dopad. Také kritizuje nataženou stopáž – film trvá celých 141 minut.

Fukův názor sdílí i magazín Screen Rant, který udělil čtyři hvězdičky z pěti možných. Autorka recenze se domnívá, že první Tajná služba tak skvěle fungovala díky tomu, že byla čerstvá, zásadně odlišná od všeho, co jste od ní mohli čekat. Něco takového už ale Zlatý kruh nedokázal nabídnout, pochopitelně zejména proto, že už na jeden revoluční snímek navazoval.

Kritiku si od ní vysloužilo také zpracování agentů americké organizace Statesman, kteří údajně nedostali dost prostoru a slouží spíš jako příslib do budoucna, jímž si série připravuje půdu pro další pokračování. Přesto celkový dojem z filmu zůstává jednoznačně pozitivní a Screen Rant novinku vřele doporučuje všem, kterým se zamlouval první díl.

Převážně chválila i Mirka Spáčilová v recenzi kulturní rubriky portálu Idnes, kde vyzdvihla zejména humor a soundtrack. Vadily jí naopak „pouťové“ digitální efekty a opět také nadměrná délka filmu. Zlatý kruh má prý až příliš mnoho motivů a dějových odboček, které ve výsledku škodí, protože přiškrcují tempo. I tak druhý Kingsman dosáhl na 65 %, tedy na stejnou příčku jako jednička.

Škaredé pouťové efekty měl kdysi i James Bond. Nejhorší CGI: Naklonované ksichty, plastový spár nebo divný kocour

Nesmlouvavě přísná byla jedna z recenzí, které vyšly na webu britského deníku The Guardian. Udělila novince jen jednu hvězdičku z pěti a důrazně varovala čtenáře před návštěvou kina. Kritizuje představitele hlavní role Tarona Egertona   za jeho výkon v roli Eggsyho, přístup Zlatého kruhu k násilí pak kritička označila za nechutný a nelíbil se jí ani způsob, jakým snímek pracuje s ženskými postavami. Závěr jejího textu si dovolíme citovat v plném znění:

Nejotravnější je, že film ignoruje základní fyzikální zákony. Stupidní akční scéna s lanovkou mě úplně rozzuřila.

To recenze na serveru Aktuálně.cz se zase vrací ke smířlivějšímu tónu, přestože výhrady neskrývá. Zlatý kruh prý spadl do klasické pasti filmových dvojek a převážně recykluje svého předchůdce ve velkolepějším měřítku. Přesto autor uznává, že je není jednoduché dostát obřím diváckým očekáváním a stále považuje druhého Kingsmana za solidní film. To se odráží i v hodnocení sedmdesáti procenty.

Na závěr si si projdeme ještě názory uživatelů ČSFD – ti zpravidla novince udělují tři nebo čtyři hvězdičky a reflektují tak hodnocení profesionálních kritiků. Převažuje však nicméně pozitivní názor a Zlatý kruh v současnosti ztrácí na Tajnou službu jen tři procentní body, což rozhodně není špatné skóre. Pochval se dočkaly zejména herecké výkony, včetně camea Eltona Johna  .

Snímek Kingsman: Zlatý kruh je v českých kinech od 21. září, režíroval ho autor Hvězdného prachu 84 %, x-menské První třídy 85 % nebo superhrdinské parodie Kick-Ass 80 %, Matthew Vaughn  . V ústředních rolích se objevili Taron Egerton, Julianne Moore  , možná poněkud překvapivě i Colin Firth  , Mark Strong   a Pedro Pascal  .

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

Dorazil druhý trailer na prequel Kingsmana, učí tajné agenty používat padák

30. 9. Aleš 431

Kingsman 3 odvypráví poslední kapitolu příběhu Harryho a Eggsyho, prozradil režisér

27. 5. Aleš 292

Nejočekávanější filmy příštího roku: Avengers, Hellboy i Terminátor

8. 11. Aleš 4194

Když jeden kostým nestačí. 10 herců, kteří ztvárnili dva a více superhrdinů

25. 10. Aleš 1171

Warcraft, Doba ledová i xXx: Američané nad filmy ohrnuli nos, zahraničí je (občas) zachránilo

7. 3. Aleš 162

Šílený Max: Režisér George Miller pracoval na jednotce intenzivní péče, aby zaplatil svůj film

30. 3. Aleš 34

Logan: 7 zajímavostí o posledním Wolverinově filmu. Mohli jsme zahlédnout mrtvé X-Men

29. 3. Aleš 57

Watchmen: Režisér Zack Snyder si ve svém superhrdinském snímku zahrál malou roli

26. 3. Aleš 21

Život Briana: S nahatým hercem byly problémy, tvůrci použili kulisy ze seriálu o Ježíšovi

25. 3. Aleš 13

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 141200

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 18753

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 6348

To nejzajímavější z tohoto týdne: