Star Wars: Klonové války. 10 nejlepších příběhů, kvůli kterým byste seriál neměli minout

29. 9. 11 819×217 světlý/tmavý vzhled

Zvlášť po nepovedeném pilotním filmu 60 % mnozí fanoušci Star Wars odepsali seriál Klonové války 76 % jako zbytečný, nikým nechtěný dodatek, snažící se přiživit na slavné značce. Ti, kteří vytrvali ve sledování, nicméně záhy zjistili, že nové příběhy umí velmi příjemně překvapit a vlastně dost možná spíše vylepšují prequelovou trilogii. Protože už je seriál nějakou dobu u konce, můžeme vám představit ty nejlepší příběhy, které v něm najdete!

Pro začátek se sluší ještě zmínit, že epizody Klonových válek za sebou nenásledují vždy chronologicky. Zpracovávají řadu příběhů napříč celou galaktickou válkou tak trochu bez ladu a skladu, což má tu výhodu, že se můžete začít dívat na kterýkoli souvislý příběh (pokud začnete jeho prvním dílem) bez nutnosti vidět zbytek seriálu. Pokud si pamatujete zápletky hraných filmů, budete se chytat.

1) Noční sestry (začátek 3x12)

Klonovým válkám jste mohli dlouho vyčítat, že hrály na jistotu. Nedávaly nic moc v sázku a každý příběh nakonec tak nějak dobře dopadl a do budoucna nic moc neovlivnil. Pak se ale objevila třetí série, hrabě Dooku odvrhl svou učednici Asajj Ventress a ta se rozhodla pomstít. K tomuto účelu poslala do Sithových služeb zabraka Savage Opresse.

Star Wars: Předtím, než se Síla probudila. Co předcházelo sedmé epizodě?

Dooku měl s novým učněm neméně ambiciózní plány; chtěl spolu s ním svrhnout vlastního mistra Dartha Sidiouse a sám se ucházet o vládu nad celou galaxií. Nejenže se dočkáme dosud neviděné ukázky sithského tréninku, ale můžeme také sledovat pletichaření uživatelů Temné strany proti sobě navzájem, což vždycky stojí zato.

2) Malevolence (začátek 1x02)

Zajímavé příběhy se ale vyprávěly už od začátku. Dějová linka Malevolence ukázala, že superzbraní ve světě Star Wars nemusí být vždy jen ohraná variace na Hvězdu smrti. Vlajková loď Separatistů v ní disponovala silným iontovým kanónem, který po výstřelu vyřadil pohon celých flotil a tím je zanechal zranitelné tváří v tvář ničivým konvenčním útokům.

Porážka tohoto pětikilometrového vesmírného giganta si vyžádala všechnu lstivost, kterou Anakin, Ahsoka a Obi-Wan disponují. Situace se navíc zkomplikuje, když se na palubě v zajetí znenadání objeví senátorka Padmé Amidala.

3) Návrat na Geonosis (začátek 2x05)

Klonové války jsou animovaný seriál vhodný i pro mladší publikum. Když se ale budete dívat na druhou bitvu o planetu Geonosis, nebude vám to tak připadat ani náhodou. Jde totiž o na poměru Star Wars překvapivě realistickou, drsnou akci, kde klonovaní vojáci umírají jako mouchy. Co víc, záhy zjistíte, že se na pouštní planetě skrývá celá řada temných tajemství, která nikdy neměla být odhalena.

Základní premisa spočívá v tom, že se musí Anakin, Obi-Wan, Ahsoka a Ki-Adi-Mundi vylodit na povrchu, zničit továrnu na výrobu droidů dřív, než bude dokončena a začne chrlit nové a nové zástupy nepřátel a zajmout tamního hmyzáckého hlavouna. Výsadkové lodě se ale dostanou pod silnou palbu protiletadlových kanónů a stíhaček a plán se rozpadne hned v prvních okamžicích bitvy.

4) Darth Maul je zpátky! (začátek 4x21)

Fanoušky oblíbený temný válečník z prvního dílu zažil v Klonových válkách velkolepý comeback, když na svou stranu získal výše zmíněného Savage Opresse a s ním založil alternativní sithský řád. Co víc, nepřipojil se ani na stranu Separatistů, ani do tábora Republiky, nýbrž využil Sidiousova učení a začal si budovat vlastní mocenskou základnu.

Tajemná zákoutí Star Wars. 5 planet, o nichž víte míň, než si myslíte!

Reakce obyvatel předaleké galaxie stály za to. Obi-Wana příliš nenadchlo, že vrah jeho mistra Qui-Gona Jinna přežil pád i useknutí nohou, naštvaný byl ale také sám Palpatine, neboť konkurenci samozvaných Sithů nemohl potřebovat. Asi nejambicióznější příběh v celém seriálu skutečně otřásl zavedenými poměry v důvěrně známém vesmíru a za to mu patří náš dík.

5) Nováčci (1x05)

Občas k zábavě nepotřebujete rytíře Jedi a můžete zajímavý příběh odvyprávět i během jediného dílu. Přesně to je případ Nováčků, kde se musí čerství klonoví vojáci na zapadlém měsíci bránit nečekanému útoku Separatistů. Nemají k dispozici Sílu ani světelné meče, musí si poradit jen se svou chytrostí, statečností a spolehlivými vojenskými blastery.

6) Mortis (začátek 3x15)

Výlet našich hlavních hrdinů do zapadlého koutu galaxie, kde žije rodinka složená ze ztělesnění Světlé strany, Temné strany a jejich rovnováhy, přinesl do příběhu tolik potřebné tajemno. Anakin Skywalker tam navíc během vize spatří svou budoucí zradu řádu Jedi a na okamžik se dokonce dočkáme stínové přilbice budoucího lorda Dartha Vadera.

7) Temnota na Umbaře (začátek 4x07)

Klonové války nevyprávějí o tom, jací jsou Separatisté mizerové a bojovníci Republiky naopak hrdinové. Temnota se totiž najde na obou stranách, jak ukazuje příběh z planety Umbara. Tamní vojáci se octnou pod velením jedijského generála Krella, který se vůbec nestará o jejich životy a bezpečí a zajímá ho výhradně vojenské vítězství.

Ukazuje se, že i slovutní ochránci galaktického míru občas jednají jako tyranští, sobečtí vůdci a že klonovaní vojáci přes svou schopnost cítit bolest a lidské uvažování stále platí na bitevním poli za pouhé pěšce, které jsou výše postavení republikoví důstojníci často ochotni obětovat bez dlouhého přemýšlení.

8) Yodova cesta (začátek 6x11)

Všemi oblíbený zelený stařík se naučil splynout po smrti se Sílou od svého přítele, mrtvého mistra Qui-Gona Jinna, jak jsme se dozvěděli ve třetí epizodě Pomsta Sithů 87 %. Teprve Klonové války nám ale ukázaly, jak k tomu ve skutečnosti došlo. Sledovali jsme hrdinovu první cestu na Dagobah, kde si později najde domov, ale také návštěvu temného světa Moraband.

Tam Yoda potká přízrak fanoušky oblíbeného Dartha Bana, muže, který zavedl Pravidlo dvou. Také se ho naposled pokusí zlákat Temná strana, když Dooku a Sidious provedou na vzdáleném Coruscantu sithský rituál a v Yodově mysli se zhmotní, aby ho zlomili.

9) Obi-Wan námezdním lovcem (začátek 4x15)

Nechat populárního Obi-Wana nafingovat vlastní smrt a následně se přestrojit za námezdního lovce je za nás skvělý nápad. Už jen proto, že nám umožnil prozkoumat reakce Ahsoky a Anakina na tragickou novinu o přítelově skonu. Dočkáme se totiž mimo jiné dalších náznaků pozdějšího Skywalkerova přeběhnutí k Temné straně Síly, za což jsme vždycky vděční.

10) Sbohem Řádu (začátek 5x17)

Ano, šestá série s několika přidanými příběhy je skvělá. Příběh Klonových válek pro nás ale skončil finální linkou předchozí páté řady, kde se uzavírá jedijská kariéra Ahsoky Tano. Ona kdysi celý děj uvedla do pohybu, jí má také náležet poslední slovo. Když ji začne pronásledovat vlastní Řád, který ji podezírá z bombového útoku, jsme šokování prohnilostí Jediů v předvečer Pomsty Sithů a lépe pochopíme Anakinovu pozdější motivaci ke zradě.

Je čas, aby Jediové skončili. Teaser na osmé Star Wars věstí temné časy v předaleké galaxii

Ze všeho nejsilnější je ale konec úplně posledního dílu. V něm Rada vyjadřuje ochotu přijmout Ahsoku zpět do svých řad, své jednání pokrytecky omlouvá tím, že jsou cesty Síly nevyzpytatelné a prohlašuje celou událost za zkoušku, která měla ukázat, zda je Ahsoka hodna stát se rytířkou. Když to mladá učednice vidí, odejde i přes prosby svého mistra Anakina, zatímco se nad večerním chrámem pomalu začíná snášet soumrak Temné strany.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor