Úplně první epizodu Hry o trůny jste nikdy neviděli. Mrkněte, jak měl pilot původně vypadat!

29. 9. 2017 28 404×158 světlý/tmavý vzhled

Viděli jste někdy úplně první epizodu Hry o trůny 92 %, která kdy vznikla? Pokud jste právě odpověděli ano, nejspíš nemluvíte pravdu. Samozřejmě, že mnozí z vás zhlédli první díl první série 93 % – věděli jste ale, že šlo až o druhou, přetočenou verzi? Ne, neděláme si legraci. Jeden z nejslavnějších seriálů všech dob měl původně vypadat docela zásadně jinak a my jsme za vás přečetli starší verzi scénáře scénáře bližšího původnímu pilotu, který pro vás teď stručně a přehledně shrneme.

1) Žádné zombie

V alternativním úvodu seriálu nenajdeme žádné ornamenty složené z mrtvol a žádná oživená těla – tvůrci si nejspíš mysleli, že by se nám nemrtví pletli se svými pány, Bílými chodci. Sera Waymara Royce, který hned na začátku zemře, si zahrál poměrně známý Jamie Campbell Bower  . Znát ho můžete z bočních rolí v upírské sáze Stmívání či v Harrym Potterovi, důležitou úlohu měl ve filmu Mortal Instruments: Město z kostí 53 %. I přesto měl rytíř Royce v původní verzi méně prostoru, než kolik dostal ve finální zveřejněné epizodě.

Takhle to nebylo! Jak se liší Hra o trůny od knih?

Bílí chodci samotní měli podle scénáře vypadat trochu jinak. Jejich zbroj prý připomínala led a průhledné čepele téměř mizely, když se k divákovy natočily ostřím. Obklíčili tři muže z Noční hlídky, promuvili spolu svým vlastním jazykem a zatímco Gared unikl na vyděšeném koni, ser Waymar a mladý Will se vyděšeně modlili. Pak Bílí chodci zaútočili, následoval střih a úvodní intro.

2) Odlišné intro

Nejednalo se ale o mechanické představení, na které jsme zvyklí už celé roky ze současné podoby seriálu. Intro začínalo vypuštěním havrana z Černého hradu, odkud vylétl nad mapu Západozemí. Pak se proletěl nad důležitými místy typu Zimohradu, Moat Cailinu nebo údolí Arryn. Občas se měl snést o něco níž a mapa se měla opět proměnit v živé záběry jednotlivých hradů a dalších významných lokalit.

Nakonec podle scénáře pták vlétl do nitra Rudé bašty a v prázdném trůnním sále se snesl na Železný trůn. Vůbec nám to nezní špatně a i symbolika celého intra je velmi pěkná, ale jen těžko by se tak daly představit exotičtější místa typu Vaes Dothraku, Braavosu, Meerenu a dalších měst dalekého Essosu, kam už havrani nelétají. Proto jsme rádi, že tvůrci později přišli s novým nápadem.

3) Nevěstinec v Králově přístavišti

Tyriona jsme měli poprvé potkat v nevěstinci, podobně jako ve finální verzi epizody. Jenomže tentokrát ne v tom poblíž Zimohradu, ale v jistém zařízení v Králově přístavišti. Trpaslíka zase jednou vyrušil jeho bratr Jaime, takže se ho Tyrion popuzeně zeptal, zda zná smysl zavřených dveří v nevěstinci. Starší Lannister ho ale informuje, že královský dvůr vyráží na sever a pokud chce Tyrion jet taky, měl by si natáhnout kalhoty.

Když se trpaslík zeptá proč, Jaime vtipně poznamená, že on už je na ten pohled zvyklý, ale ostatní by být nemuseli. Tyriona ale samozřejmě zajímá, proč král vyráží na cestu a bratr mu vysvětlí, že si Robert vybral svého pobočníka. A že z toho nikdo nebude šťastný, což je docela trefný popis skutečného stavu věcí.

4) Jaime potkává Neda

Člena královské gardy s nezdravým zalíbením ve vlastní sestře ale finální verze epizody ošidila ještě o jeden důležitý moment.

Konfrontoval totiž lorda Eddarda, vyhlášeného bojovníka a informoval ho, že pokud přijme titul králova pobočníka, bude se na jeho počest konat turnaj. Následně si postěžuje, že ho boje s jižními rytíři už moc nebaví a rád by se s Nedem střetl.

Stark ale na turnajích nebojuje, prý proto, aby nikdo z jeho potenciálních protivníků v budoucnu nevěděl, jak dobrý ve skutečnosti je. Následně se hovor stočí ke smrti Eddardovy rodiny rukou šíleného krále Aeryse a Jaime si postěžuje, že mu Ned za tyranovu vraždu nikdy nepoděkoval. Lord Stark má ale pro Lannistera jenom pohrdání. Tyrion celý rozhovor sleduje a neodpustí si krátký komentář: „Kdyby na to (na boj) jednou došlo, vsadil bych si na tebe, velký bratře. Ale nevsadil bych si moc.

5) Tyrion si hladí Ducha

Trpaslík si také na Zimohradě stihl pohladit Jonova zlovlka Ducha, když se s domnělým bastardem bavil. Tyrion zvíře drbe za ušima a přitom mu říká, jaký je to hodný vlk, na což Jon reaguje prohlášením, že Duch vůbec hodný není a trpaslíkovi by za normálních okolností protrhl krk. I přesto, že je vlk pořád ještě na první pohled příliš malý, dokonce i na zabíjení trpaslíků.

Filmy, které unikly na internet ještě před vydáním. Star Wars, Wolverine i Postradatelní

Scéna sice nic moc k příběhu nepřidává, ale dozvíme se díky ní trochu více o obou postavách a jejich roli v příběhu.

6) Daenerys si získává Dothraky

Když vás ještě před dosažením dospělosti prodají náčelníkovi stepních divochů, asi nebudete zrovna nadšení. Pro Daenerys byla proto její svatba skoro hotovou noční můrou. V pilotní epizodě to tak vysloveně nebylo, protože se budoucí Matka draků dočkala i světlejší chvilky. Projela se totiž na klisně, kterou jí daroval nastávající manžel Drogo a svým jezdeckým uměním zaujala Dothraky, kteří si svých vznešených zvířat velice váží.

Zmiňme ještě, že Daenerys původně hrála herečka Tamzin Merchant   a malého camea se dočkal i autor předlohy George R. R. Martin  .

7) Předzvěst Robertovy smrti

Těsně před koncem epizody měli Robert a Eddard vyrazit na lov. Zatímco se ostatní chystali, oba muži jednali o státnických záležitostech, konkrétně o Nedově nové úloze králova pobočníka. Lord Stark následně od tématu odbočí a řekne Robertovi, že slyšel, že jsou divocí kanci na jihu ještě agresivnější, než ti severní. To je samozřejmě odkaz ke druhé polovině první řady, kde král zemře na zranění způsobená právě rozzuřeným prasetem.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor