Harry Potter: 7 zajímavostí z Pottermore, které ve filmech ani knihách nenajdete

Datum vydání 30. 9. 2017Shlédnutí 57 884×Názory k tématu1Sdílení článku326Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Spisovatelka J. K. Rowlingová   se nespokojila jen se sedmi knihami, doplňkovou literaturou, filmovým scénářem a divadelní hrou, svůj svět magie nadále rozšiřuje skrze webovou stránku Pottermore. Protože jsou však tamní texty v angličtině a českých překladů je spíš pomálu, rozhodli jsme se vám některé zajímavosti stručně shrnout, abyste mohli při příštím maratonu působit hezky sečtěle.

1) Když se Moudrý klobouk nedokáže rozhodnout

Hned v úvodním Kameni mudrců 78 % jsme potkali magickou pokrývku hlavy, která rozřazuje nové studenty do jednotlivých kolejí. Moudrý klobouk se ve své branži pohybuje už hezkých pár staletí, takže většinou ideální místo uhodne během několika sekund. Občas se mu i přesto stane, že se rozmýšlí dlouho – příkladem může být jeho hloubání, zda poslat Harryho Pottera do Zmijozelu nebo do Nebelvíru.

Jak se prvnímu Potterovi povedly vizuální efekty? Nejhorší CGI: Naklonované ksichty, plastový spár nebo divný kocour

Potíže měl i s Hermionou, která by se hodila jak do Nebelvíru, tak do Havraspáru. V obou případech se ale dokázal rozhodnout v méně než pěti minutách – v historii se však našli i takoví studenti, s nimiž měl Moudrý klobouk skutečný problém. Patří mezi ně třeba profesorka McGonagallová, která mohla podobně jako již zmíněná Hermiona skončit v Havraspáru. Peter Pettigrew se pak jenom o fous nedostal do Zmijozelu, kam nejspíš patřil. Moudrý klobouk i přesto své rozhodnutí později obhajoval.

Mimochodem, Neville Longbottom chtěl původně raději do Mrzimoru, ale Klobouk nakonec rozhodl, že ho pošle do Nebelvíru.

2) Merlin byl členem Zmijozelu

U bradavických kolejí se ještě zastavíme. Jedním z nejmocnějších čarodějů legend byl Merlin, takže dává smysl, že existoval i ve vesmíru Harryho Pottera. Konkrétně byl členem Zmijozelu, kam ambiciózní lidé přicházejí často. Přesto nikdy nesešel ze správné cesty a naopak pomáhal králi Artušovi proti nebezpečné temné čarodějce Morganě LeFay.

3) Merlinův řád

Po tomto zasloužilém mágovi byl pojmenován i Merlinův řád, který oceňuje mimořádné hrdinství. Zlatou medaili na zelené stuze, která symbolizuje právě Merlinův domovský Zmijozel, obdržel například Albus Brumbál po svém vítězství v dlouhém souboji se svým dřívějším přítelem a pozdějším sokem, mocným černokněžníkem Gellertem Grindelwaldem.

Stejně jako v případě ocenění našeho světa bylo ale vyznamenání občas zneužíváno k politickým účelům. Sobě samému ho za vynikající zásluhy udělil ministr kouzel Kornelius Popletal, přestože se v době krize ukázal být poměrně neschopným vůdcem a po Voldemortově návratu dokonce raději na svou funkci rezignoval.

4) Jak je to vlastně s testrály?

Harry Potter si testrálů poprvé všimne až ve Fénixově řádu 79 %, kde se také dozvídá, že tyto pochmurné okřídlené oře spatří jenom ten, kdo už někdy viděl někoho umírat. Mnozí fanoušci ale začali upozorňovat na to, že Harry přece jako malý spatřil vraždu své vlastní matky a testrály měl tedy odhalit už hned při první cestě do bradavické školy čar a kouzel.

Filmy vás klamou, historie vrací úder! Meče nezvoní, když je tasíte a klapot kopyt dělají kokosy

Z webu Pottermore se však dozvídáme, že smrt nestačí pouze spatřit. Daná osoba jí totiž musí hlouběji porozumět a prožít ji na emocionální úrovni. Proto Harry testrály nespatřil ani na konci Ohnivého poháru 78 %, i když už byl v té době Cedric Diggory mrtvý. Zní nám to spíš trochu jako snaha zakrýt drobnou chybku v příběhu, ale i mistryně tesařka se přeci občas utne a my jí to jistě rádi odpustíme.

5) Malfoyové viděli v Harrym příštího Temného pána

Lucius Malfoy údajně viděl v Potterově nepředvídaném přežití Voldemortova útoku možnost, že z chlapce vyroste nový, mocnější uživatel temné magie, který konečně dovede čaroděje čisté krve k vítězství. I proto se Draco nejprve pokusil spřátelit s Harrym, když se poprvé potkali. Malfoyové byli nicméně velice zklamáni, když si Potter místo toho padl do oka s Ronem Weasleym a Hermionou Grangerovou, kteří představují jejich absolutní protipól.

6) Jak vznikl Azkaban?

Na ostrově, kde později vznikla slavná věznice, žil kdysi sadistický čaroděj. Svůj život trávil dost ohavnou kratochvílí. Lákal námořníky, potom je zajal, mučil a nakonec vraždil. Zaklínadly se přitom chránil před odhalením, takže jeho zločiny nakonec vyšly najevo až po jeho smrti. Ministerstvo kouzel následně zjistilo, že je ostrov doslova zamořen mozkomory (a to byla prý ještě ta daleko nejméně děsivá skutečnost ohledně jejich objevu).

Bylo proto rozhodnuto, že na místě vyroste věznice a nebezpeční tvorové se postarají o její efektivní provoz. Když se ale během války přidali k lordu Voldemortovi, přestali jim čarodějové důvěřovat a tak nakonec děsivé netvory nahradili jako strážci úplně obyčejní bystrozorové.

7) Sybilla Trelawneyová se ráda napije

Mezi její koníčky údajně patří sherry a alkoholem prý řeší své komplexy z toho, že je jednoznačně nejslabším článkem bradavického učitelského sboru. Při pohledu na některá její proroctví můžeme také jen hádat, nakolik se v nich projevuje intoxikace nějakým tím kvalitním ročníkem.

Nebaví vás už mávání hůlkou? Mrkněte, jak se dělá počítačová magie. Animátoři z Industrial Light & Magic začínali ve skladišti

O Trelawneyové taky možná nevíte, že se kdysi vdala za jistého Higglebottoma. Manželství se však záhy rozpadlo, neboť Sybilla odmítla přijmout příjmení svého chotě – na svém vlastním si totiž velice zakládá, neboť je zdědila třeba i po slavné věštkyni Cassandře Trelawneyové. Jestli vám to v něčem pomůže, až se budete příště koukat na Harryho Pottera, popravdě netušíme. Ale aspoň budete mít čím ohromit své mudlovské přátele.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *