Naše brány ničí odvážní muži. Pojďme je pozabíjet! 10 nejlepších proslovů před bitvou

1. 10. 2017 32 455×47308 světlý/tmavý vzhled

Filmová bitva, které nepředchází pořádný motivační proslov, přichází o jedinečnou šanci vybičovat divákovy nervy v poslední vlně napjatého očekávání. Vybrali jsme pro vás proto nejpovedenější inspirativní řeči fiktivních postav z celovečerních blockbusterů. Neřadili jsme je přitom podle kvalit filmu, ze kterého pocházejí, ale jenom podle toho, jak na nás zapůsobily. Schválně, slyšeli jste je už všechny?

10) Master & Commander 81 %: Jack Aubrey

Proč: „Tahle loď je Anglie.”

Před provedením riskantního plánu ještě kapitán Jack Aubrey krátce promluví k mužům. Připomene jim, že i kázeň může mít v bitvě stejnou cenu jako odvaha. Celé posádce pak krátce osvěží její úkoly, poučí ji o problému lidské hrabivosti a následně dodá, že i na druhé straně Země stále bojují za svou domovinu.

9) Troja 72 %: Achilles

Proč: „Víte, co na vás čeká tam na pobřeží? Nesmrtelnost!”

Antický hrdina preferuje stručnost a ví, že jeho elitní Myrmidoni mnoho povzbuzování nepotřebují. Proto se omezí jen na slib nesmrtelnosti, která čeká na trojanských březích. Není jediným vůdcem na tomto žebříčku apelujícím na lidskou touhu po slávě, ale nenabízí nic moc navíc, takže jsme ho zařadili kousek níž na našem žebříčku.

8) Hunger Games: Síla vzdoru 1. část 60 %: Katniss Everdeen

Proč: „Jiskra zažehla požár. A jestli shoříme my, vy shoříte s námi!”

Když Kapitol ve třetím díle Hunger Games napadne a vybombarduje nemocnici plnou lidí, Katniss popadne spravedlivý hněv. Na video zachytí vzniklou zkázu a připojí několik výhružek, adresovaných samotnému prezidentovi Snowovi. Nesnaží se vlastně ani nikoho povzbudit nebo motivovat. Dává jednoduše průchod svému spalujícímu hněvu.

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

7) Válka Bohů 59 %: Theseus

Proč: „Jsou to lidi a krvácejí stejně jako my!”

Další antický hrdina, další příslib nesmrtelnosti. Theseus ale Achilla svým řečnickým uměním výrazně překonává. Nazve protivníky zbabělci, upomene své muže na jejich spolubojovníky, rodiny a zemi, kterou mohou svou statečností zachránit a nezapomene zmínit, že v úzkém tunelu budou nepřátelské přesile její počty k ničemu. Své muže tím tak nadchne, že mezi jeho řečí mlátí čepelemi do štítů, aby si před bitvou ztupili meče.

6) Piráti z Karibiku: Na konci světa 66 %: Elizabeth Swann

Proč: „Vlajku na stožár!”

Třetí díl pirátské série znamenal pro mnoho fanoušků zklamání. I proto, že jsme se dočkali vekolepého nástupu dvou flotil na scénu, ale žádné pořádné námořní bitvy. To ale neznamená, že si nemůžeme užít proslov novopečené pirátské královny, která apeluje na svobodu námořních lotrů a následně vydá povel k vyvěšení vlajek s lebkami a hnáty. Když k tomu Elizabeth hraje úžasná hudba Hanse Zimmera  , je o kvalitní válečnou řeč postaráno.

Piráti z Karibiku: Mrkněte do zákulisí plavby na konec světa

5) 300: Bitva u Thermopyl 78 %: Dilios

Proč: „Nepřítel má ubohou pouhou trojnásobnou převahu. Pro Řeka příjemná vyhlídka!”

Čtyřicet tisíc válečníků se shromáždilo u Platají, aby společně odpověděli na perskou hrozbu. Dilios, jediný přeživší Sparťan z původních tří set, nejdříve ocituje slavný epitaf básníka Simónida a potom vybídne své krajany, aby se konečně vypořádali s těmi vetřelými zbabělci z Asie. Otázkou, kterou si pokládá nejeden fanoušek, nicméně zůstává, kolik Řeků Dilia slyšelo, neboť většinu svého proslovu pronesl normálním tónem ke shromážděným zástupům bez megafonu nebo pomocných hlasatelů. Není nicméně poslední osobou na našem žebříčku se stejným problémem.

4) Den nezávislosti 74 %: Prezident Whitmore

Proč: „Nenecháme se nikdy uvrhnout do žádné temnoty! My se nenecháme vyhubit bez tvrdého boje!”

Roland Emmerich   je král patosu a tak se není vůbec čemu divit, že jsme jeho snímek o posledním odporu proti památky ničícím mimozemšťanům museli zařadit. Vlajky vlají, slzy se lesknou v očích pravých patriotů a fiktivní prezident Whitmore připomíná, že pokud lidstvo zvítězí, Den nezávislostinikdy nebude jen americkým svátkem. Životní herecký výkon Billa Pullmana   nám proto rozhodně musel obsadit patřičně vysokou příčku.

3) Hra o trůny: Oheň a voda 95 %: Tyrion Lannister

Proč: „Naše brány ničí odvážní muži. Pojďme je pozabíjet!“

S idealistickými výkřiky prezidenta ostře kontrastuje suchý, pragmatický přístup Tyriona Lannistera ze Hry o trůny k bitevním proslovům. Ten doporučí svým mužům, aby nebojovali za krále, za říši a podobné nesmysly, ale aby pozvedli zbraně na obranu svých žen, svých domovů a svého majetku. Následně ještě zavtipkuje, aby pozvedl upadlou morálku a vyrazí odsekávat nepřátelům nohy v kloubu sekerou.

Takhle to nebylo! Jak se liší Hra o trůny od knih?

2) Pán prstenů: Návrat krále 90 %: Aragorn

Proč: „Při všem, co je vám na této zemi drahé, vás vyzývám: stůjte, muži Západu!”

Blíží se poslední bitva o osud Středozemě a žalostně malá lidská armáda čelí nekonečnému zástupu skřetů z Mordoru. Aragorn, dříve prostý hraničář ze severních krajů, se s mečem králů v ruce ocitá v jejím čele. Tváří v tvář zoufalé přesile neztrácí bláhovou naději a poté, co dokončí svůj emotivní proslov k mužům, přidá svůj tichý dovětek: „Za Froda.” Právě ten odlišuje hrdinu od většiny ostatních filmových vůdců – pro Aragorna je to vždycky osobní. I když se musí vzdorovitě postavit samotnému Pánu prstenů.

1) Statečné srdce 88 %: William Wallace

Proč: „Mohou si vzít vaše životy, ale nikdy ne vaši svobodu!”

Wallace prostě ví, jak člověka namotivovat. Nejdřív upustí napětí vtípky o tom, jak by sežehl Angličany blesky z očí a hromy ze své zadnice, načež vytáhne svoje eso v rukávu. Připomene svým krajanům, že jednou na smrtelné posteli budou litovat toho, že celý život zbaběle utíkali a nepostavili se tyranii. Jeho řeči o svobodě možná ve feudálním Skotsku nezní tak úplně přesvědčivě, ale Wallace si to jistí: „Alba gu bràth!” Skotsko navždy!

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (47 komentářů)  

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 21612

Bitva o Zimohrad je tady. Hra o trůny konečně zveřejnila první trailer k finální řadě

5. 3. Aleš 559

Hvězdná brána se málem dočkala dalšího filmu. Existuje ještě šance na něco z tohoto světa?

28. 2. Daniel 21528

Faramir a Boromir: Bratři měli sen o Prstenu a naposledy se setkali až poté, co Boromir padl

31. 1. Aleš 508

Silmarillion: O čem je Tolkienovo veledílo? Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější příběhy

6. 11. Aleš 21501

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 96

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 146

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 45

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 11197

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 19736

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16367

To nejzajímavější z tohoto týdne: