Nejslavnější filmová univerza. Odehrávají se všechny filmy Pixaru ve stejném vesmíru?

Datum vydání 2. 10. 2017Shlédnutí 7 428×Sdílení článku131Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Poslední roky přinesly boom takzvaných cinematic universes – fiktivních vesmírů, které spolu sdílejí filmy některé slavné série. Přestože jeden svět, respektive jednu galaxii, sdílejí třeba i příběhy ze Středozemě nebo Star Wars, v úplnosti se podařila tvorba, nový způsob vyprávění bývá spojován především se superhrdinským žánrem.

1) Marvel Cinematic Universe

Prvním snímkem, který se počítá do kánonu současné produkce Marvelu, byla úplně první veselá štace 81 % Tonyho Starka s granátovou střepinou v hrudníku v roce 2008. Záhy jej následoval Neuvěřitelný Hulk 63 %, tehdy ještě s tváří Edwarda Nortona  , v roce 2010 si pak Robert Downey   kovový oblek nasadil znovu 73 % a v patách mu kráčely sólovky Captaina Americy 67 % a Thora 74 %. Úvodní fáze skončila velkolepými digitálními orgiemi v týmových Avengers 83 % a dnes je MCU nejúspěšnějším filmovým světem všech dob.

Kameny nekonečna: Co jsou zač, kde jsou a jak se tam dostaly

Krom hraných filmů patří do univerza Marvelu i řada doprovodných komiksů, krátkých snímků nazývaných one-shots a především televizní seriály z produkce ABC nebo Netflixu (nejnověji třeba Inhumans   nebo Defenders 75 %). Události ze všech médií se přitom vzájemně prolínají, jak si jistě všimli třeba fanoušci Agentů S.H.I.E.L.D. 73 % v úvodu druhých Avengers 73 %. V centru pozornosti samozřejmě zůstávají drahé celovečerní blockbustery, v současné době čekají fanoušci po celém světě hlavně na blížící se Infinity War  .

2) Země-10005

Země-10005 je mnohem starší než univerzum Marvelu. Studio 20th Century Fox ji poprvé představilo už v roce 2000 úvodním snímkem stejnojmenné série X-Men 82 %. Do této reality patří kromě první trilogie (po Poslední vzdor 72 %) i samostatné snímky s Wolverinem X-Men Origins: Wolverine 73 % a ten druhý v pořadí, nazvaný zkrátka Wolverine 64 % (v něm se hrdina vydává do exotického Japonska).

Do kánonu Země-10005 patří ale i restart celé série s novými herci, První třída 85 % režiséra Matthewa Vaughna  . Události v tomto světě nakonec vyústily v dystopickou budoucnost popsanou v Budoucí minulosti 82 %, kdy jsou mutanti pronásledováni nezničitelnými Sentinely a jejich jedinou nadějí je vyslat Wolverina do minulosti a změnit ji k lepšímu. To se nakonec podařilo a Země-10005 zanikla.

2) Země-TRN414

Historie Země-TRN414 byla úplně stejná, jako ta v případě Země-10005, spadají do ní tedy i události První třídy. Zlom nastal až v okamžiku, kdy se Wolverine vrátil v čase a zabránil vzniku Sentinelů a s ním souvisejícímu vymření mutantů. Protože ale tento nový svět odhalil existenci superhrdinů mnohem dříve než ten původní, došlo v něm k vytváření kultů, které začaly mutanty uctívat.

Jedna taková skupina objevila zapomenutý hrob prastaré bytosti jménem En Sabah Nur a nedopatřením narušila její odpočinek. Tvor s takřka božskými schopnostmi povstal jako Apokalypsa 77 % a střetnutí s ním málem znamenalo zánik X-Menů.

V univerzu TRN414 se ale podle některých zdrojů odehrávají i události loňského Deadpoola 81 % a především neradostná budoucnost zbrusu nového Logana 84 %, ve které Profesor X během svého záchvatu zničil tým, který celý život budoval. Na druhou stranu se ale mnohé osobnosti pohybující se okolo série se vyjádřily i úplně opačně a tónem k sobě hlavní X-Men série a Logan / Deadpool moc nesedí, takže to berte hodně, hodně s rezervou.

3) DC Extended Universe

Zatímco má Marvel už tři světy přeplněné celovečerními filmy i televizními seriály, konkurenční DC Comics se k vlastnímu pokusu o univerzum dokopal teprve v roce 2013 uvedením Muže z oceli 72 %. Loni pak představil nové hrdiny v nepříliš dobře přijatém snímku Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti 63 %. Zatím posledním příspěvkem do série pak byla padoušská týmovka Sebevražedný oddíl 65 %, která ale také nesklidila kdovíjak pozitivní reakce a náskok Marvelu nesnížila ani o kousíček.

Kdo umí skvěle s bramborovým dělem? Detaily z filmového světa DC, které vám ušly

Letos však DC univerzum konečně prorazilo se sólovou Wonder Woman 71 %, ve které jsme se podívali do časů první světové války a už brzy dorazí zatím největší a nejambicióznější příspěvek, týmová Liga spravedlnosti  . Pokud se povede také, čeká snad DC superhrdiny konečně nadějná budoucnost.

4) Arrowverse

Zatímco Marvel zasazuje děj svých seriálů do stejného světa, ve kterém se odehrávají celovečerní filmy, DC Comics odstartoval uvedením Arrowa 74 % v roce 2012 úplně nové univerzum, který má třeba i svého vlastního Supermana nebo Flashe 77 %. Mezi další seriály zasazené do Arrowverse patří třeba Supergirl 57 %, Constantine 70 % či Legends of Tomorrow 70 %.

Naopak třeba Lucifer 80 % z produkce FOXu součástí univerza není, přestože hraje roli v předloze, komiksovém kánonu DC.

5) Ta další univerza

Vlastní filmový svět chtělo odstartovat i studio Universal se svojí Mumií 55 %. Jak ale toto Dark Universe bohů a příšer nakonec dopadne, zůstává vlivem debaklu tohoto úvodního snímku doposud nejisté. Propojený vesmír by rádi měli i Transformers, schyluje se k souboji Godzilly a Konga a Lionsgate vyhrožuje dalšími příběhy Twilightu nebo Hunger Games. A to ještě počkejte, až vám někdy v budoucnu povíme všechno o Disneyho princeznách!

6?) Pixarverse

Podle extravagantní teorie si svůj vzájemně propojený svět tvoří i autoři animovaných snímků z produkce Pixaru. Konspirátoři předpokládají, že se v původně magickém světě Rebelky 75 % postupně zrodila moderní společnost a superhrdinové Úžasňákovi 83 %, zatímco se lidsky působící vědomí pomalu rodilo i ve hračkách (Příběh hraček 82 %), rybách (Hledá se Nemo 86 %) a jiných zvířatech (Ratatouille 85 %). Někdy v té době vyrazil na svoji dobrodružnou cestu i stařík Carl ve snímku Vzhůru do oblak 82 %!

Rozbroje mezi lidmi a zvířaty nakonec vedly k velké válce, neboť civilizace produkovala stále větší množství znečištění. Člověk nakonec zvítězil s pomocí inteligentních strojů, které jej ale vypověděly ze země a zabraly si ji pro sebe (Auta 82 %). Nedostatek pohonných hmot ale vyvolal kolaps mechanické civilizace. Přežil jen jediný robot, který všechen ten nepořádek celý svůj život uklízel (VALL-I 85 %).

Na Zemi se tak opět objevili živočichové (Život brouka 75 %) a vlivem radiace a přetrvávajícího znečištění se z nich postupně vyvinula monstra, živící se strachem, která lidstvo vyhubila. Jelikož tím ale přišla o energii, kterou potřebují k přežití, cestují nyní časem do minulosti a tam se krmí (Příšerky s.r.o. 85 %).

Důkazů je mnoho. Od samolepky Nema v pokoji Andyho z Příběhu hraček, restaurace z Ratatouille v Autech až po společnost Dinoco, kterou potkáte krom Aut ještě v Příběhu hraček a VALL-Im.

Easter eggs: 10 detailů chytře poschovávaných v populárních filmech

Celá teorie je samozřejmě ještě daleko promyšlenější a existují i její alternativní verze (třeba že se Auta vyvinula z brouků), ale pro ilustraci vám snad krátké představení poslouží. Pokud by byla z nějakého důvodu skutečně pravdivá, znamenalo by to, že nás v Pixaru tahají za nohu už bezmála dvacet let!

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *