10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

Datum vydání 2. 10. 2017Shlédnutí 114 292×Názory k tématu33Sdílení článku581Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Startování nových filmových sérií bývá náročné. Pokud si divák nenajde cestu k novým postavám nebo ho nezaujme příběh, může se snadno stát, že plánované pokračování už nikdy nevznikne. V tomto žebříčku si představíme deset takových případů. Abychom se ale jenom planě neposmívali, pokusíme se zjistit, kam přesně se vloudila osudová chyba.

1) Daredevil 52 %

Co to mělo být: Akční superhrdinská jízda, která by navázala na překvapivý úspěch Spider-Mana 75 % nebo X-Menů 82 %, kteří v té době dobývali divácká srdce. Červený kostým si oblékl současný představitel Batmana Ben Affleck  , po jeho boku stála Elektra Jennifer Garner   a padoucha Kingpina ztvárnil dnes již zesnulý Michael Clarke Duncan  , známý třeba jako neprávem odsouzený John Coffey ze Zelené míle 93 %.

Kde udělali soudruzi chybu: Scénář hrál tak okatě na jistotu, že nepřekvapil dokonce ani v době, kdy ještě nevycházel půltucet superhrdinských snímků ročně. Bojové scény někteří přirovnávali k těm, které už viděli o pár let dříve v Matrixu 90 % a prostředí prý zase až příliš odkazovalo k filmům o Batmanovi. Jeden zahraniční kritik kousavě podotkl, že je Daredevil tak temný, že v něm nejde nic vidět – údajně to však nevadí, protože stejně o nic nepřijdete.

2) Mortal Instruments: Město z kostí 77 %

Co to mělo být: Americká spisovatelka Cassandra Clare stvořila další kouzelný svět, který se skrývá za tím naším. Tentokrát bez škol čar a kouzel či řeckých bohů, zato však s anděly, démony, upíry, vlkodlaky a podobným potvorstvem. Na soužití téhle nesourodé sebranky pak dohlížejí lovci stínů, zčásti lidé, zčásti andělé. Filmová adaptace chtěla být klasickou fantasy pro teenagery, navazující na úspěch Harryho Pottera a série Stmívání.

Je tu trailer na třetí Labyrint. A vypadá to, že někdo bude muset zemřít

Kde udělali soudruzi chybu: Převést knížku na plátno neznamená jen otrocky natočit každou scénu. Filmový způsob vypravování se od literatury zcela zásadně liší a nemůžeme se proto divit, že mnozí diváci neznalí předlohy vůbec nechápali dokonce třeba motivaci hlavního záporáka. Stížnostem se nevyhnuly ani herecké výkony.

3) Eragon 48 %

Co to mělo být: Knižní Odkaz dračích jezdců nezapře zásadní inspiraci legendami typu Star Wars či Pána prstenů. Jeho filmová adaptace měla ambice oslovit právě publikum, které obě slavné značky nadchly. Eragon se snažil o velkolepý příběh se všemi nutnými rekvizitami: draky, kouzelnými meči, elfy, trpaslíky a zlovolnými černokněžníky.

Kde udělali soudruzi chybu: Spisovatel Christopher Paolini tvořil knižní předlohu ještě jako teenager a ta podle toho také vypadala. Přesto se jistě dala natočit zajímavěji, kdyby se ji filmaři nerozhodli ještě osekat a úplně zredukovat na přímočarou cestu k efektní závěrečné bitvě. Fiktivní svět Alagaësie je v knihách přeci jen propracovanější a poskytuje prostor nejen pro podprůměrné akční scény, které se z něj rozhodli vydestilovat autoři snímku.

4) Green Lantern 58 %

Co to mělo být: To bychom také rádi věděli.

Teď vážně. V DC si uvědomili, že se konkurenčnímu světu Marvelu skvěle daří na stříbrném plátně a rozhodli se proto odstartovat vlastní úspěšnou sérii. Vybrali si k tomu jednoho ze členů Ligy spravedlnosti, Hala Jordana alias Green Lanterna. Obsadili populárního Ryana Reynoldse   a pokusili se o vtipný, akční a efektní superhrdinský snímek, který by vydláždil cestu pro nové univerzum.

Kde udělali soudruzi chybu: Scénář sotva držel pohromadě a nepodařilo se motivovat diváka, aby se alespoň trochu strachoval o hlavního hrdinu a jeho blízké. Mnohé fanoušky navíc rozzlobilo, že snímkem tu a tam probleskl jeho potenciál, načež se zase začalo vyprávět o zkázonosné žluté barvě nebo nějakém podobném nesmyslu. DC univerzum nakonec musel k životu probudit až Muž z oceli 72 % o dva roky později.

5) John Carter: Mezi dvěma světy 65 %

Co to mělo být: John Carter se snažil o vizuálně ohromující akční béčko. Scénář se mu stal spíše omluvou pro vršení jednoho konfliktu na druhý a na tom vlastně není nic vysloveně špatně. Kdyby měl snímek dostatek vtipu a řádně charismatického záporáka, mohl se hrdě zařadit mezi zábavné letní oddechovky, pro které se místo najde vždycky.

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

Kde udělali soudruzi chybu: Snímek nemá dostatek vtipu, ani charismatického záporáka. Celý je naprosto zaměnitelný a vykouří se vám z hlavy do několika dní po zhlédnutí. Také neobsahuje ani jediný aspoň vizuálně působivý motiv. Musíte zkrátka dělat něco zásadně špatně, pokud vám kritici do verdiktu napíšou, že se jim líbilo, že tam nebyl nikdo jako Jar Jar Binks.

6) Jupiter vychází 49 %

Co to mělo být: Poté, co Wachowským přestalo vynášet plané rádoby filosofování v posledních dvou dílech Matrixu, rozhodli se v brebentění pokračovat ve vesmírných kulisách. Jupiter vychází měl být akční, napínavý a nejspíš i jistým způsobem intelektuálně stimulující. Taky nejspíš předpokládal, že se budeme bát šeptajícího Eddieho Redmayna   s vyřvanými hlasivkami.

Kde udělali soudruzi chybu: Předchozí Speed Racer 65 % možná taky krom vizuálů nic moc nenabídl, ale aspoň zabavil. Jupiter vychází bere svůj šestákový příběh strašně vážně, jeho vesmír není ničím zajímavý, akce překvapivě nedostála očekáváním a tvůrci filmu dokonce ani nedokázali zabít postavu Seana Beana  .

7) Zlatý kompas 57 %

Co to mělo být: Fantasy z alternativního světa, kde existují zvířecí daemoni, divoženky a také tajemný Prach. Na první pohled dětský příběh zachází v předloze s velice dospělými leckdy kontroverzními tématy včetně náboženství. Adaptace se však rozhodla tento rozměr Zlatého kompasu zatlačit do pozadí a soustředila se hlavně na dobrodružné prvky.

Kde udělali soudruzi chybu: Zádrhel tkví v tom, že bez svého přesahu film snadno zapadl mezi podobně laděnou konkurencí. Měl sice na svou dobu působivé digitální efekty a hvězdné obsazení, kritici si ale stěžovali, že zmizelo srdce příběhu, všechno kouzlo v něm skryté.

8) Princ z Persie: Písky času 70 %

Co to mělo být: Úspěšná videoherní adaptace s vtipnými momenty, svěží akcí a jednoduchým příběhem, který dokáže pojmout i absolutní neznalec předlohy. Princ z Persie chtěl stanout po boku populárních letních bijáků pro široké publikum, jako jsou třeba Piráti z Karibiku. Do dobrodružné pouštní jízdy napumpoval hezký balík dolarů a vsadil na známé tváře včetně Bena Kingsleyho  .

Kde udělali soudruzi chybu: Snímek žádný zásadní problém neměl, spíš skončil ve všech ohledech tak napůl cesty. Reakce kritiky byla spíš průměrná, dostavil se ale jistý komerční úspěch. Pravděpodobně ale zkrátka nebyl tak motivující, aby donutil tvůrce risknout pokračování. Za nás docela škoda, nenudili jsme se.

9) Van Helsing 63 %

Co to mělo být: Temná fantasy řežba se starými dobrými upíry, kteří se netřpytí na slunci a vlkodlaky, kterých jste se lekli nejenom proto, že nenosí tričko. Kombinovala prvky horroru a alternativní historie a tvářila se strašně drsně, hlavní hrdina měl tvář Hugha Jackmana   a úžasnou rychlopalnou kuši a když namočil šipku ve svěcené vodě, mohl začít kosit pohůnky zla.

Nejhorší CGI: Naklonované ksichty, plastový spár nebo divný kocour

Kde udělali soudruzi chybu: Tvůrci se příliš spolehli na digitální efekty, z nichž mnohé nedosahovaly standardu ani ve své době a dnes jsou v horším případě i k popukání. Ve vší té akci se navíc ztrácela dějová linka, která ji měla držet při sobě a tak vám hrozí, že si po zhlédnutí zapamatujete spíš směs nesouvisejících momentů. Nespokojení kritici Van Helsinga přirovnávali k levné videohře.

10) Osamělý jezdec 66 %

Co to mělo být: Piráti z Divokého západu. Nová dobrodružná šílenost s Johnnym Deppem   v hloupém kostýmu, režírovaná osvědčeným Gorem Verbinskim  . Snímek měl zkrátka všechny ingredience předchozího obřího Disneyho hitu, takže ani v nejmenším nehrozilo, že by nefungoval… nebo snad ano?

Kde udělali soudruzi chybu: Zapomněli, že už známe triky v jejich rukávu a Piráty jsme jaksi viděli. Tehdy čtyřikrát. Připočtěte nezajímavý scénář natažený málem na dvě a půl hodiny a dostanete zaručený recept na katastrofu.

Komentáře od uživatelů  ❭

Jindra   2023-01-16 19:00:04

filmy 5,8 a 9 byli úžasné,krásný děj,skvělí herci,krásné scenérie a triky

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
FilmHarmonie 2023
Pán prstenů: Ukážeme to nejlepší z prodloužené verze. A taky 5 scén, které nenajdete ani tam

Pán prstenů: Ukážeme to nejlepší z prodloužené verze. A taky 5 scén, které nenajdete ani tam

Datum vydání 9. 10. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku606
Matrix je zpátky. Do pokračování slavné série se vrátí Neo, Trinity i Lana Wachowski

Matrix je zpátky. Do pokračování slavné série se vrátí Neo, Trinity i Lana Wachowski

Datum vydání 21. 8. Autor článku Aleš Sdílení článku541
Režiséři Endgame prozatím končí s Marvel filmy, Chris Pratt se vyjádřil k návratu Jamese Gunna

Režiséři Endgame prozatím končí s Marvel filmy, Chris Pratt se vyjádřil k návratu Jamese Gunna

Datum vydání 26. 4. Autor článku Aleš Sdílení článku449
Ten se do té role přece nehodí! Skvělí herci, kterým fanoušci nejprve nevěřili

Ten se do té role přece nehodí! Skvělí herci, kterým fanoušci nejprve nevěřili

Datum vydání 12. 10. Autor článku Aleš Názory k tématu2Sdílení článku438
Matrix: Jak vznikl, v čem se inspiruje Biblí a proč je tak zelený

Matrix: Jak vznikl, v čem se inspiruje Biblí a proč je tak zelený

Datum vydání 31. 10. Autor článku Aleš Názory k tématu3Sdílení článku408

Jaký osud by mohl čekat Max ze Stranger Things? Teorie se různí

Datum vydání Včera Autor článku Žaneta Sdílení článku1

Nejnovějším Expendables (Postradatelní) se žalostně nedaří přilákat diváky do kin

Datum vydání 24. 9. Autor článku Žaneta Sdílení článku16

Stávka scénáristů se snad pomalu chýlí ke konci

Datum vydání 22. 9. Autor článku Josef Sdílení článku12

Nepřehlédnutelně bělovlasý muž s typickým úsměvem na rtech nemohl chybět na slavnostní premiéře celovečerního dokumentárního filmu „Život je sranda“.

Datum vydání 22. 9. Autor článku Hana Sdílení článku55
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1619
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku894
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku449