A jak to tedy bylo? Terminátoři, X-Meni i Transformers pokaždé zapřou, co nám minule řekli

3. 10. 2017 9 688×77 světlý/tmavý vzhled

Také vám dokáže úplně zkazit zážitek z filmu, když si náhle uvědomíte, že nový díl vaší oblíbené série zcela popírá události těch předchozích? Problémy s kontinuitou jsou i ve velkých hollywoodských projektech časté. Většinou se jedná o malicherné drobnosti, které můžete s trochou snahy ignorovat. Některé série si ale protiřečí neustále a z jejich příběhového pozadí se postupně stává zamotaný spletenec nesmyslů. Dnes si představíme tři takové.

1) Terminátor

Hned první snímek o vražedných robotech 87 % vypráví příběh Johna Connora, rebelského vůdce z budoucnosti, který pošle kamaráda do dvacátého století za svou máti, aby se vůbec mohl narodit – onen kamarád je totiž zároveň jeho otcem. Už z toho soudný člověk pochopí, že se filmy nebojí špetky paradoxů, ale bude mnohem, mnohem hůř.

Vzpomeňme si na pravidlo používání stroje času, které nám představil první film: na cestu si nemůžete vzít žádnou mrtvou hmotu typu futuristických zbraní či vybavení. Proto Johnův kamarád i organickou tkání obalený T-800 dorazili nazí a všechno vybavení si museli obstarat až za pochodu. Ve druhém díle 91 % ale do minulosti cestuje nový model terminátora, T-1000, který ničím ani vzdáleně živým obalený není. Místo toho se skládá z tekutého (a naprosto mrtvého) kovu.

Terminátor dorazí do kin v roce 2019, bude ignorovat skoro všechna dosavadní pokračování

Cameron   si prý byl této chyby vědom a původně plánoval nástup nového terminátora v masovém kokonu, než si uvědomil, že by to nejspíš zmátlo řadu diváků. Pokud je ale možné pravidlo obejít jednoduše tak, že mrtvé věci do těch živých zabalíte, proč si v nějakém živém batůžku nepřinesl třeba hned první terminátor kompletní výzbroj?

Co je ale důležitější, Terminátor se ani nedokáže rozhodnout, jaká je jeho odpověď na ústřední otázku celé série. Je budoucnost předurčena? Druhý díl jasně tvrdí, že nikoli. Naši hrdinové se pokoušejí zabránit vzniku Skynetu a tím i vzpouře strojů a snímek nám v podstatě potvrzuje, že uspěli. Pak přijde třetí díl 77 % a Arnie   nám bezostyšně sdělí, že soudný den nelze odvrátit, nýbrž jen oddálit. Proč se s tak zásadní informací neobtěžoval podělit už o film dřív?

A to se ještě raději ani vůbec nesnažíme přemýšlet o nejnovějším Terminator Genisys 65 %. Máme Terminátora rádi jako skoro každý filmový fanoušek, ale popravdě jsme docela rádi, že se Cameron s Millerem   na všechny snímky vyjma jedničky a dvojky v nadcházejícím filmu vykašlou. Série bude určitě dávat větší smysl.

2) X-Men

Snad nejstarší stále fungující superhrdinská série současnosti se zapletla natolik, že museli její tvůrci přijít s Budoucí minulostí 82 % a v podstatě tak vymazat děj skoro všech předcházejících snímků. I přesto občas jenom nevěřícně hledíme – pokud nezabijete jednoho Petera Dinklage  , očividně to bude znamenat, že se někteří hrdinové narodí dřív či naopak později, než kdybyste to udělali.

Nejslavnější filmová univerza. Odehrávají se všechny filmy Pixaru ve stejném vesmíru?

Co tím myslíme? V X-Men v současnosti najdete dvě verze Angela, dvě verze Deadpoola, dvě Emmy Frost a Cyclopsův brácha Alex je z nějakého záhadného důvodu tak o čtyři desetiletí starší. Láska Charlese Xaviera, Moira McTaggert, kdovíproč vůbec nestárne, nebo se alespoň nijak výrazně nemění – a rozhodně není v sérii jediná.

Kdo postavil Cerebro si Profesor X jaksi nedokáže vzpomenout, Loganova amnézie se zase objevuje a mizí právě tak, jak se to scénáristům zrovna hodí. Proč se dělalo takové haló okolo léku na mutantské schopnosti, když s ním poprvé přišel už Hank McCoy během doby, kdy se staral o svého kamaráda Charlese? Pamatujete si přece ještě na sérum, které umožnilo Profesorovi chodit výměnou za jeho zvláštní schopnosti?

3) Transformers

I přesto však mohou X-Meni usínat s klidem v srdci, neboť skutečným šampiónem nekonzistentního vyprávění zůstává série Transformers. Zkuste si po pěti dílech alespoň odpovědět na otázku, proč obří roboti přicházejí a kdo z nich byl na naší planetě první? Zjistíte, že vám každý snímek nabídne úplně odlišnou odpověď, která často úplně popírá děj předchozích filmů.

Hned v prvním díle 77 % zjistíme, že transformery ze všeho nejvíc zajímá Zážehnice, pro kterou se k nám vydal vůdce Deceptikonů Megatron. Při pátrání po život tvořící kostce ale nezvládl přistání a skončil zamrzlý v arktickém ledu.

Nejstupidnější filmové zbraně. Je libo batarang, nebo motorovku?

Druhý díl 67 % nás bez jakéhokoli varování informuje, že Megatron vlastně tak úplně vůdcem Deceptikonů není, ale slouží Fallenovi, bývalému členovi rodu Primů. Ten může být zabit jen dalším příslušníkem této vznešené rodiny a vycítí, když jeho služebníci vymetou podlahu s Optimem, jeho jediným zbývajícím potenciálním vrahem.

Proto se vydá na zemi, aby sehnal Vůdcovskou matrici, s její pomocí vysál naše slunce a využil ho na tvobu energonu, který je pro roboty životní mízou. Přístroj skrytý uvnitř Velké pyramidy v Gíze přitom na Zemi vznikl ještě dávno před Megatronovou návštěvou, což úplně popírá řeči z prvního dílu o zapadlé, transformerům doposud neznámé planetě.

Myslíte si, že se ve trojce 63 % z toho zmatku konečně poučili? Ale kdeže. Fallen možná vycítil Optimovu smrt, vůbec si ale nevšiml vesmírné lodi na nedalekém Měsíci, ve které spal další Prime, Sentinel. Ten zradil Autoboty a chtěl se s Megatronem setkat na Zemi… ale jak, když v té době ještě transformeři vůbec neměli o naší planetě vědět? Zážehnice se přece ztratila až na samém konci války, dlouho předtím, než se ji vůdce (?) Deceptikonů vydal hledat.

Pak přišla čtyřka 55 % a najednou je vše ještě úplně jinak. Transformery k životu neprobudila žádná magická kostka, nýbrž je vyrobili mimozemšťané z kovu zvaného transformium, který vyráběli z mrtvých dinosaurů. Dozvídáme se také, že je Optimus jedním z rytířů Kdovíčeho, ačkoli vůbec není jasné, proč je to důležité a proč to víme až po hodinách a hodinách únavné expozice.

Ještě pořád se chytáte? Asi proto, že jste ještě neviděli Posledního rytíře 52 %, kde se ukáže, že tu transformeři byli vždycky. Nijak se nenamáhali skrývat a svět o nich přesto nevěděl nic až do roku 2007. Jejich existenci totiž tajil řád Witwicků, do něhož kromě Sama Witwickyho patřila ještě celá plejáda známých osobností světové historie. Kromě Hitlera, tedy. Toho transformeři zabili. Co víc, celá planeta Země je ve skutečnosti bytost zvaná Unicron.

Pokud se vám z toho točí hlava a zvedá žaludek, nejste sami. Příběh Transformerů je naprosto náhodný a už se ani nesnaží předstírat, že nějak zvlášť navazuje na své předchozí díly. Zmatenější dějovou linku už v Hollywoodu zaručeně nenajdete.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: