Chyby ve filmu. Kšiltovku si mezi skotské horaly neberte, gumové meče v bitvě taky nepomůžou

Datum vydání 3. 10. 2017Shlédnutí 14 310×Sdílení článku123Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Natáčení umí být zrádné. Jako kameraman si musíte dávat velký pozor na zrcadla a lesklé povrchy, v nichž by se mohlo odrazit vaše náčiní. V historických filmech taky rozhodně nesmíte zapomenout přeparkovat auta a vybrat si místo, kde v pozadí filmový divák nenajde žádné rušivé dráty elektrického vedení. Pak vám ale veškerou snahu stejně zkazí nešikovný člen štábu, který se dostane přímo doprostřed záběru v moderním oblečení.

Ocelová kavalerie, gumové sekery

To se povedlo několikrát třeba ve velkofilmu režiséra Mela Gibsona   Statečné srdce 88 %. Pro scény masivních bitev mezi skotskými povstalci a anglickými vojsky byly potřeba stovky komparzistů a mnoho scén se muselo několikrát přetáčet, když si někteří lidé v záběru neuvědomili, že na sobě mají sluneční brýle či hodinky. Zatímco se ale této chyby snímek nakonec dokázal zbavit, dodnes v něm zůstala zřetelně viditelná zaparkovaná bílá auta v několika scénách.

Takhle to nebylo! Jak se liší Hra o trůny od knih?

Jeden z úplně posledních záběrů navíc prozrazuje, že nosí Wallacův nejlepší kamarád Hamish do boje gumovou sekeru. Její čepel se totiž zcela zřetelně během zběsilého útoku vlní a prohýbá. Tato ve filmech poměrně obvyklá chyba se však objevila třeba i v loňské sezóně populárního seriálu Hra o trůny 92 %. Když Jon Sníh naskakuje na koně před bitvou u Zimohradu a vydává se zachránit svého nevlastního bratra – tedy vlastně spíš bratrance, jak jsme se později dozvěděli – Dlouhý dráp u jeho pasu vypadá, jako by byl z želatiny.

To samozřejmě posloužilo fanouškům k řádnému obveselení a vznikla celá řada vtípků na téma nového skvělého fiktivního materiálu, valyrijské gumy.

Chátra kovbojská – všeho druhu

Jindy se před kameru jednoduše zatoulá člen štábu, který tam nemá co pohledávat. Ve Statečném srdci to byl chlapík v kšiltovce, který se procházel okolo během soutěže Williama a Hamishe ve vrhání balvanů. Jedna z káhirských scén Dobyvatelů ztracené archy 90 %, prvního filmu s Indiana Jonesem, zase obsahuje člověka se světlemodrým tričkem v džínách, viditelného za archeologovými zády. V závěru Prokletí Černé perly 83 %, úvodního snímku Pirátů z Karibiku si zase můžeme všimnout člena štábu s bílým kovbojským kloboukem, když Jack Sparrow křičí na svou posádku: „Tak do práce, vy líná chátro!“

Piráti z Karibiku: Mrkněte do zákulisí plavby na konec světa

Chyb podobného rázu se ale jak v Pirátech, tak v Dobyvatelích najde mnohem více. Když se Indiana Jones potká s hadem, odrazy vám mohou napovědět, že je mezi ním a nebezpečným zvířetem ve skutečnosti průhledná skleněná stěna. Autoři snímku si také nenastudovali dobové mapy a během svých dobrodružství tak lovec pokladů letí třeba okolo Jordánska nebo Thajska, které se v oné době ještě nazývalo Siam.

Piráti si zase příliš nerozumí s ovocem. Jablko, které napříč všemi snímky okusuje kapitán Barbossa, bylo vyšlechtěno ve druhé polovině 19. století v Austrálii. Banán, který zase jednou sebere jeho rival Jack Sparrow, nemá o mnoho starší kořeny. Singapur, do kterého se ve třetím díle vydají mořští lupiči navštívit Sao Fenga, zase založili až britští kolonisté v roce 1819 a jeho filmová podoba je tedy naprosto vybájená.

Přídavná nádrž na válečném voze

Člen štábu v nepatřičném odění se zatoulal i do Gladiátora 88 % úspěšného režiséra Ridleyho Scotta  . Hlavní hrdina Maximus zrovna krmí jednoho z koní jablkem (jehož odrůdu se nám naštěstí nepodařilo určit), když se za ním mihnou nohy oděné v džínách. Jeden z legionářů navíc chová německého ovčáka, plemeno psa pocházející z moderní éry. Nejvíc ale stejně bije do očí překocený vůz v římské aréně, na němž jasně rozeznáte plynovou nádrž.

Protagonistovi také během jeho gladiátorské kariéry často říkají Španěl. To přitom nedává smysl, neboť se tehdy území Iberského poloostrova nazývalo Hispánie a své současné pojmenování získalo až později.

Hlavně nenápadně!

Ve filmu Stmívání 52 % z roku 2008 se dozvíme, že zamilovaný upír Edward svou vyvolenou Bellu sleduje všude, kam se dívka hne, což má z nějakého zvláštního důvodu působit romanticky. Hrdinka si ale už evidentně zvykla, neboť ji nonstop stalkují i celé filmové štáby. Jak jinak si vysvětlit zcela zřetelný odraz kamery v čelním skle Bellina pickupu nebo rozeznatelný obličej kameramana v zadním skle Edwardova vozu?

To autoři kultovního Matrixu 90 % se alespoň pokusili své nářadí zakrýt tak, aby splynulo s oblečením Morphea. Ten se totiž odráží v naleštěné klice u dveří vedoucích k Vědmě, se kterou se jde seznámit hlavní hrdina Neo. Snaha o zamaskování byla však úspěšná jen zpola, neboť si kamery stále pozorné oko velice rychle všimne.

I tvůrci Harryho Pottera skryli kameramana s jeho přístrojem, a to mezi skupinu dětí přihlížejících souboji titulního hrdiny s arogantním Dracem Malfoyem ve druhém snímku série. Člen štábu ale do bradavické školy čar a kouzel nepatří už od pohledu – nemá na sobě oděv žádné ze čtyř kolejí a než aby někomu z bojovníků fandil, krčí se nad jakýmsi hloupým mudlovským vynálezem.

Harry Potter: 7 zajímavostí z Pottermore, které ve filmech ani knihách nenajdete

Za kvalitu obrázku se omlouváme, bylo však nutné upravit jeho jas a kontrast, aby byl člen štábu jaksepatří odhalen!

Zbabělý komparzista a nepozorný soudruh

Poslední velkou hollywoodskou sérií, kterou dnes zmíníme, musí ale být nevyhnutelně Temný rytíř Christophera Nolana  . Tu mnozí nekriticky považují za naprosto bezchybnou, my jsme v jejím závěrečném filmu 86 % přesto problém objevili. Když se totiž Batman a Catwoman mydlí s partou padouchů, jeden komparzista padne na zem, aniž by schytal jakoukoli ránu. Buďto má ze schopností netopýra v plášti opravdu pořádně nahnáno, nebo ho možná jenom uprostřed natáčení přemohla únava.

Perličkou na závěr je pak chyba z českého seriálu Vyprávěj 67 %, kterou musíme zmínit už jenom jako fanoušci Dračího doupěte. Ve výloze předrevolučního knihkupectví se tam objeví plakát poutající na jedno z herních rozšíření, odehrávající se ve světě Asterionu, které v oné době ještě vůbec neexistovalo.

Fantasy hry na hrdiny byly koneckonců nežádoucím imperialistickým exportem, který akorát blbne uvědomělé socialistické mládeži hlavy. Podvratná reklama však i tentokrát oklamala bdělé oko zodpovědného soudruha.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

Datum vydání 25. 9. Autor článku Aleš Názory k tématu21Sdílení článku859
Bitva o Zimohrad je tady. Hra o trůny konečně zveřejnila první trailer k finální řadě

Bitva o Zimohrad je tady. Hra o trůny konečně zveřejnila první trailer k finální řadě

Datum vydání 5. 3. Autor článku Aleš Sdílení článku744
Gladiátor 2 pomalu obsazuje herce a brzy se začne natáčet

Gladiátor 2 pomalu obsazuje herce a brzy se začne natáčet

Datum vydání 4. 1. Autor článku Josef Sdílení článku684
10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

Datum vydání 2. 10. Autor článku Aleš Názory k tématu33Sdílení článku581
Aquaman porazil Temného rytíře a stal se nejvýdělečnějším DC filmem

Aquaman porazil Temného rytíře a stal se nejvýdělečnějším DC filmem

Datum vydání 28. 1. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku559

James Gunn oznámil budoucnost DC. Jako to s DCEU bude dál?

Datum vydání Včera Autor článku Marek Sdílení článku1

Zemřela původní představitelka Wednesday Addams

Datum vydání Včera Autor článku Anet Sdílení článku1

SuperMAX, Animax nebo Fox Kids. Televizní stanice, na kterých vyrostla nejedna generace.

Datum vydání Včera Autor článku Žaneta Sdílení článku1

Historicky první dobový seriál Zlatá labuť o obchodním domě v 1.polovině 20.století, zamíří na televizní obrazovky

Datum vydání 30. 1. Autor článku Hana Sdílení článku158
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1619
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku881
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku425