Chyby ve filmu. Kšiltovku si mezi skotské horaly neberte, gumové meče v bitvě taky nepomůžou

3. 10. 2017 13 940×85 světlý/tmavý vzhled

Natáčení umí být zrádné. Jako kameraman si musíte dávat velký pozor na zrcadla a lesklé povrchy, v nichž by se mohlo odrazit vaše náčiní. V historických filmech taky rozhodně nesmíte zapomenout přeparkovat auta a vybrat si místo, kde v pozadí filmový divák nenajde žádné rušivé dráty elektrického vedení. Pak vám ale veškerou snahu stejně zkazí nešikovný člen štábu, který se dostane přímo doprostřed záběru v moderním oblečení.

Ocelová kavalerie, gumové sekery

To se povedlo několikrát třeba ve velkofilmu režiséra Mela Gibsona   Statečné srdce 88 %. Pro scény masivních bitev mezi skotskými povstalci a anglickými vojsky byly potřeba stovky komparzistů a mnoho scén se muselo několikrát přetáčet, když si někteří lidé v záběru neuvědomili, že na sobě mají sluneční brýle či hodinky. Zatímco se ale této chyby snímek nakonec dokázal zbavit, dodnes v něm zůstala zřetelně viditelná zaparkovaná bílá auta v několika scénách.

Takhle to nebylo! Jak se liší Hra o trůny od knih?

Jeden z úplně posledních záběrů navíc prozrazuje, že nosí Wallacův nejlepší kamarád Hamish do boje gumovou sekeru. Její čepel se totiž zcela zřetelně během zběsilého útoku vlní a prohýbá. Tato ve filmech poměrně obvyklá chyba se však objevila třeba i v loňské sezóně populárního seriálu Hra o trůny 92 %. Když Jon Sníh naskakuje na koně před bitvou u Zimohradu a vydává se zachránit svého nevlastního bratra – tedy vlastně spíš bratrance, jak jsme se později dozvěděli – Dlouhý dráp u jeho pasu vypadá, jako by byl z želatiny.

To samozřejmě posloužilo fanouškům k řádnému obveselení a vznikla celá řada vtípků na téma nového skvělého fiktivního materiálu, valyrijské gumy.

Chátra kovbojská – všeho druhu

Jindy se před kameru jednoduše zatoulá člen štábu, který tam nemá co pohledávat. Ve Statečném srdci to byl chlapík v kšiltovce, který se procházel okolo během soutěže Williama a Hamishe ve vrhání balvanů. Jedna z káhirských scén Dobyvatelů ztracené archy 90 %, prvního filmu s Indiana Jonesem, zase obsahuje člověka se světlemodrým tričkem v džínách, viditelného za archeologovými zády. V závěru Prokletí Černé perly 83 %, úvodního snímku Pirátů z Karibiku si zase můžeme všimnout člena štábu s bílým kovbojským kloboukem, když Jack Sparrow křičí na svou posádku: „Tak do práce, vy líná chátro!“

Piráti z Karibiku: Mrkněte do zákulisí plavby na konec světa

Chyb podobného rázu se ale jak v Pirátech, tak v Dobyvatelích najde mnohem více. Když se Indiana Jones potká s hadem, odrazy vám mohou napovědět, že je mezi ním a nebezpečným zvířetem ve skutečnosti průhledná skleněná stěna. Autoři snímku si také nenastudovali dobové mapy a během svých dobrodružství tak lovec pokladů letí třeba okolo Jordánska nebo Thajska, které se v oné době ještě nazývalo Siam.

Piráti si zase příliš nerozumí s ovocem. Jablko, které napříč všemi snímky okusuje kapitán Barbossa, bylo vyšlechtěno ve druhé polovině 19. století v Austrálii. Banán, který zase jednou sebere jeho rival Jack Sparrow, nemá o mnoho starší kořeny. Singapur, do kterého se ve třetím díle vydají mořští lupiči navštívit Sao Fenga, zase založili až britští kolonisté v roce 1819 a jeho filmová podoba je tedy naprosto vybájená.

Přídavná nádrž na válečném voze

Člen štábu v nepatřičném odění se zatoulal i do Gladiátora 88 % úspěšného režiséra Ridleyho Scotta  . Hlavní hrdina Maximus zrovna krmí jednoho z koní jablkem (jehož odrůdu se nám naštěstí nepodařilo určit), když se za ním mihnou nohy oděné v džínách. Jeden z legionářů navíc chová německého ovčáka, plemeno psa pocházející z moderní éry. Nejvíc ale stejně bije do očí překocený vůz v římské aréně, na němž jasně rozeznáte plynovou nádrž.

Protagonistovi také během jeho gladiátorské kariéry často říkají Španěl. To přitom nedává smysl, neboť se tehdy území Iberského poloostrova nazývalo Hispánie a své současné pojmenování získalo až později.

Hlavně nenápadně!

Ve filmu Stmívání 52 % z roku 2008 se dozvíme, že zamilovaný upír Edward svou vyvolenou Bellu sleduje všude, kam se dívka hne, což má z nějakého zvláštního důvodu působit romanticky. Hrdinka si ale už evidentně zvykla, neboť ji nonstop stalkují i celé filmové štáby. Jak jinak si vysvětlit zcela zřetelný odraz kamery v čelním skle Bellina pickupu nebo rozeznatelný obličej kameramana v zadním skle Edwardova vozu?

To autoři kultovního Matrixu 90 % se alespoň pokusili své nářadí zakrýt tak, aby splynulo s oblečením Morphea. Ten se totiž odráží v naleštěné klice u dveří vedoucích k Vědmě, se kterou se jde seznámit hlavní hrdina Neo. Snaha o zamaskování byla však úspěšná jen zpola, neboť si kamery stále pozorné oko velice rychle všimne.

I tvůrci Harryho Pottera skryli kameramana s jeho přístrojem, a to mezi skupinu dětí přihlížejících souboji titulního hrdiny s arogantním Dracem Malfoyem ve druhém snímku série. Člen štábu ale do bradavické školy čar a kouzel nepatří už od pohledu – nemá na sobě oděv žádné ze čtyř kolejí a než aby někomu z bojovníků fandil, krčí se nad jakýmsi hloupým mudlovským vynálezem.

Harry Potter: 7 zajímavostí z Pottermore, které ve filmech ani knihách nenajdete

Za kvalitu obrázku se omlouváme, bylo však nutné upravit jeho jas a kontrast, aby byl člen štábu jaksepatří odhalen!

Zbabělý komparzista a nepozorný soudruh

Poslední velkou hollywoodskou sérií, kterou dnes zmíníme, musí ale být nevyhnutelně Temný rytíř Christophera Nolana  . Tu mnozí nekriticky považují za naprosto bezchybnou, my jsme v jejím závěrečném filmu 86 % přesto problém objevili. Když se totiž Batman a Catwoman mydlí s partou padouchů, jeden komparzista padne na zem, aniž by schytal jakoukoli ránu. Buďto má ze schopností netopýra v plášti opravdu pořádně nahnáno, nebo ho možná jenom uprostřed natáčení přemohla únava.

Perličkou na závěr je pak chyba z českého seriálu Vyprávěj 67 %, kterou musíme zmínit už jenom jako fanoušci Dračího doupěte. Ve výloze předrevolučního knihkupectví se tam objeví plakát poutající na jedno z herních rozšíření, odehrávající se ve světě Asterionu, které v oné době ještě vůbec neexistovalo.

Fantasy hry na hrdiny byly koneckonců nežádoucím imperialistickým exportem, který akorát blbne uvědomělé socialistické mládeži hlavy. Podvratná reklama však i tentokrát oklamala bdělé oko zodpovědného soudruha.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: