Od Pomsty poražených ke Šmakově dračí poušti. Prokletí nepovedených filmových dvojek

4. 10. 2017 8 334×15105 světlý/tmavý vzhled

Sehnat alespoň osm solidních filmových dvojek bylo až překvapivě těžké. Rozhodli jsme se proto zkusit to opačným směrem a sepsali jsme žebříček pokračování, která proti prvnímu snímku výrazně pohoršila. A co byste čekali? Tentokrát to šlo opravdu snadno a to jsme ještě jistě na leckterý mizerný druhý díl zapomněli. Ne všechny položky na seznamu jsou samozřejmě špatnými filmy, ale s jedničkou se opravdu srovnávat nedají.

1) Transformers: Pomsta poražených 67 %

Myslíme si, že režisér Michael Bay   své robotské sérii způsobil i větší křivdy než mizernou dvojku. Přesto mu tuhle podpásovku nehodláme jen tak prominout. Pomsta poražených vzala všechno, co vás na původním snímku obtěžovalo a zdvojnásobila dávku. Vítejte v křemíkovém pekle, kde obtloustlí autoboti dělají hloupé fórky a rodiče Sama Witwickyho povýšili na hlavní postavy.

2) Indiana Jones a Chrám zkázy 83 %

Žádný snímek o archeologovi s bičem a kloboukem nemůže být úplně špatný. Platí to i pro Chrám zkázy, který jenom prostě a jednoduše nedosahuje kvalit jedničky. Náš hrdina si v ní dává pauzu od hledání artefaktů židokřesťanského původu a pátrá po jakýchsi kouzelných kamenech. Není to taková legrace, jako egyptské mlátičky s nacisty, slavnou a zábavnou scénu s důlními vozíky ale na druhou stranu dodnes vykrádají skoro všichni tvůrci nudných videoher pro dotyková zařízení.

3) 96 hodin: Odplata 58 %

Když naštvete Liama Neesona   a unesete mu dceru, využije svou sadu speciálních dovedností, vypátrá vás a zabije vás. Někteří padouši to ale neví nebo nechtějí pochopit a tak musíme trpně sledovat další a další pokračování už očividně velice unavené série. Za vaši pozornost přitom nestojí ani to první, v němž se naši hrdinové vydají na další dovolenou – a tedy samozřejmě i další únos – do Istanbulu.

4) Božský Evan 49 %

Volné pokračování Božského Bruce 67 % klame už samotným názvem. Ten byl v prvním filmu odvozen od toho, že dal sám Bůh hlavnímu hrdinovi svou nekonečnou moc. Chudák Evan se ale ničeho podobného nedočká a dostane místo toho jen za úkol postavit novou archu. Společně s divákem si přitom užijí daleko méně srandy než posledně a nic na tom nezmění ani Morgan Freeman   v roli mírně škodolibého božstva.

5) Auta 2 61 %

Příběh prvních Aut 82 % možná nepatří mezi ty nejoriginálnější v celém Hollywoodu, v netradičních kulisách světa inteligentních dopravních prostředků ale dobře zafungoval. Pokračování ale přišlo s jakýmsi špionským nesmyslem, ekologickými palivy a povýšil do hlavní role Buráka, čímž se mu málem podařilo celou sérii pohřbít.

6) Amazing Spider–Man 2 62 %

Souboj Petera Parkera s Lizardem jsme chtěli vidět hodně dlouho a vůbec jsme se nezlobili, když nám ho první Amazing Spider-Man 65 % konečně naservíroval. Docela jsme si zvykli i na Andrewa Garfielda   a další herce nově obsazené v rámci rebootu a budoucnost pavouka ze sousedství vypadala dobře. Pak ale dorazilo pokračování s neskutečnou hromadou klišé a dvouhodinovou zásobou nudy a osud druhé Spider-Manovy blockbusterové inkarnace byl zpečetěn.

7) Matrix Reloaded 77 %

Tvůrci (nyní tedy už spíš tvůrkyně) Matrixu 90 % se zahleděli do sebe a rozhodli se, že z legendárního snímku udělají legendární trilogii. Nenapadlo je přitom nic lepšího, než zaplácat finále druhého filmu zmatečnou, sáhodlouhou expozicí a napěchovat film až po strop digitálními efekty, na nichž něco nehrálo už i v době vydání. Druhý Matrix je ale na rozdíl od toho třetího alespoň pořád ještě koukatelný.

8) Já padouch 2 77 %

Charismatický zloduch Gru si získal srdce malých i velkých filmových fanoušků skoro okamžitě. Má cit pro drama, věrné legie žlutých mimoňů a hluboko uvnitř je to dobromyslný cíťa, který to záporačení vlastně myslí dobře. Během prvního snímku se ale napravil úplně a to byla zásadní chyba. V pokračování už totiž nemohl páchat lehce zlomyslnou neplechu, ale vstoupil do Antivelepadoušské ligy, která zjevně během celého děje prvního snímku jen seděla v koutě a okusovala si nehty.

9) Thor: Temný svět 73 %

Můžete si o prvním výletu do Asgardu  74 % říkat co chcete, za nás to byl docela solidní příspěvek do MCU. Představil řadu důležitých vedlejších postav typu Odina či Lokiho, poprvé se v něm objevil také budoucí člen Avengers Hawkeye. Druhý díl ale mytologii rozšířil jenom o nudné temné elfy s naprosto tuctovým padoušským plánem a kdyby jej tvůrci nikdy nenatočili, skoro nic by to nezměnilo.

10) Hobit: Šmakova dračí poušť 80 %

První Hobit 81 % pořád ještě dokázal zachytit kouzlo Středozemě, takže jsme skutečně měli pocit, že se do tajemného světě opět vracíme. Dvojka ale přidala víc toho, co vlastně vidět vůbec nepotřebujeme: videoherní poskakování po sudech, honičku s drakem a jeho následné obalování v roztaveném zlatě. Ale takový už zkrátka osud dvojek někdy bývá.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (15 komentářů)  

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 11197

Spider-Man je oficiálně zpět v MCU, třetí film vznikne ve spolupráci Sony a Marvelu

27. 9. Daniel 91077

Marvel: Thor 4 je oficiální, natočí ho opět režisér Ragnaroku Taika Waititi

17. 7. Aleš 211004

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 19736

Kevin Feige si myslí, že je filmové setkání Venoma a Spider-Mana pravděpodobné

20. 6. Aleš 710

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 91

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 146

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 45

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16367

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

2. 10. Aleš 33328

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 21612

To nejzajímavější z tohoto týdne: