Od Pomsty poražených ke Šmakově dračí poušti. Prokletí nepovedených filmových dvojek

4. 10. 2017 6 426×2119 světlý/tmavý vzhled

Sehnat alespoň osm solidních filmových dvojek bylo až překvapivě těžké. Rozhodli jsme se proto zkusit to opačným směrem a sepsali jsme žebříček pokračování, která proti prvnímu snímku výrazně pohoršila. A co byste čekali? Tentokrát to šlo opravdu snadno a to jsme ještě jistě na leckterý mizerný druhý díl zapomněli. Ne všechny položky na seznamu jsou samozřejmě špatnými filmy, ale s jedničkou se opravdu srovnávat nedají.

1) Transformers: Pomsta poražených 67 %

Myslíme si, že režisér Michael Bay   své robotské sérii způsobil i větší křivdy než mizernou dvojku. Přesto mu tuhle podpásovku nehodláme jen tak prominout. Pomsta poražených vzala všechno, co vás na původním snímku obtěžovalo a zdvojnásobila dávku. Vítejte v křemíkovém pekle, kde obtloustlí autoboti dělají hloupé fórky a rodiče Sama Witwickyho povýšili na hlavní postavy.

2) Indiana Jones a Chrám zkázy 83 %

Žádný snímek o archeologovi s bičem a kloboukem nemůže být úplně špatný. Platí to i pro Chrám zkázy, který jenom prostě a jednoduše nedosahuje kvalit jedničky. Náš hrdina si v ní dává pauzu od hledání artefaktů židokřesťanského původu a pátrá po jakýchsi kouzelných kamenech. Není to taková legrace, jako egyptské mlátičky s nacisty, slavnou a zábavnou scénu s důlními vozíky ale na druhou stranu dodnes vykrádají skoro všichni tvůrci nudných videoher pro dotyková zařízení.

3) 96 hodin: Odplata 58 %

Když naštvete Liama Neesona   a unesete mu dceru, využije svou sadu speciálních dovedností, vypátrá vás a zabije vás. Někteří padouši to ale neví nebo nechtějí pochopit a tak musíme trpně sledovat další a další pokračování už očividně velice unavené série. Za vaši pozornost přitom nestojí ani to první, v němž se naši hrdinové vydají na další dovolenou – a tedy samozřejmě i další únos – do Istanbulu.

4) Božský Evan 49 %

Volné pokračování Božského Bruce 67 % klame už samotným názvem. Ten byl v prvním filmu odvozen od toho, že dal sám Bůh hlavnímu hrdinovi svou nekonečnou moc. Chudák Evan se ale ničeho podobného nedočká a dostane místo toho jen za úkol postavit novou archu. Společně s divákem si přitom užijí daleko méně srandy než posledně a nic na tom nezmění ani Morgan Freeman   v roli mírně škodolibého božstva.

5) Auta 2 61 %

Příběh prvních Aut 82 % možná nepatří mezi ty nejoriginálnější v celém Hollywoodu, v netradičních kulisách světa inteligentních dopravních prostředků ale dobře zafungoval. Pokračování ale přišlo s jakýmsi špionským nesmyslem, ekologickými palivy a povýšil do hlavní role Buráka, čímž se mu málem podařilo celou sérii pohřbít.

6) Amazing Spider–Man 2 62 %

Souboj Petera Parkera s Lizardem jsme chtěli vidět hodně dlouho a vůbec jsme se nezlobili, když nám ho první Amazing Spider-Man 65 % konečně naservíroval. Docela jsme si zvykli i na Andrewa Garfielda   a další herce nově obsazené v rámci rebootu a budoucnost pavouka ze sousedství vypadala dobře. Pak ale dorazilo pokračování s neskutečnou hromadou klišé a dvouhodinovou zásobou nudy a osud druhé Spider-Manovy blockbusterové inkarnace byl zpečetěn.

7) Matrix Reloaded 77 %

Tvůrci (nyní tedy už spíš tvůrkyně) Matrixu 90 % se zahleděli do sebe a rozhodli se, že z legendárního snímku udělají legendární trilogii. Nenapadlo je přitom nic lepšího, než zaplácat finále druhého filmu zmatečnou, sáhodlouhou expozicí a napěchovat film až po strop digitálními efekty, na nichž něco nehrálo už i v době vydání. Druhý Matrix je ale na rozdíl od toho třetího alespoň pořád ještě koukatelný.

8) Já padouch 2 77 %

Charismatický zloduch Gru si získal srdce malých i velkých filmových fanoušků skoro okamžitě. Má cit pro drama, věrné legie žlutých mimoňů a hluboko uvnitř je to dobromyslný cíťa, který to záporačení vlastně myslí dobře. Během prvního snímku se ale napravil úplně a to byla zásadní chyba. V pokračování už totiž nemohl páchat lehce zlomyslnou neplechu, ale vstoupil do Antivelepadoušské ligy, která zjevně během celého děje prvního snímku jen seděla v koutě a okusovala si nehty.

9) Thor: Temný svět 73 %

Můžete si o prvním výletu do Asgardu  74 % říkat co chcete, za nás to byl docela solidní příspěvek do MCU. Představil řadu důležitých vedlejších postav typu Odina či Lokiho, poprvé se v něm objevil také budoucí člen Avengers Hawkeye. Druhý díl ale mytologii rozšířil jenom o nudné temné elfy s naprosto tuctovým padoušským plánem a kdyby jej tvůrci nikdy nenatočili, skoro nic by to nezměnilo.

10) Hobit: Šmakova dračí poušť 80 %

První Hobit 81 % pořád ještě dokázal zachytit kouzlo Středozemě, takže jsme skutečně měli pocit, že se do tajemného světě opět vracíme. Dvojka ale přidala víc toho, co vlastně vidět vůbec nepotřebujeme: videoherní poskakování po sudech, honičku s drakem a jeho následné obalování v roztaveném zlatě. Ale takový už zkrátka osud dvojek někdy bývá.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (2 komentáře)  

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 121194

Spider-Man je oficiálně zpět v MCU, třetí film vznikne ve spolupráci Sony a Marvelu

27. 9. Daniel 21038

Marvel: Thor 4 je oficiální, natočí ho opět režisér Ragnaroku Taika Waititi

17. 7. Aleš 4995

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 8726

Kevin Feige si myslí, že je filmové setkání Venoma a Spider-Mana pravděpodobné

20. 6. Aleš 698

.Příští týden v kinech: Dorazí Zombieland 2 od režiséra Venoma Rubena Fleischera

Včera Aleš 19

.Víme, kdo ztvární postavu Shriek ve filmu Venom 2, znáte ji třeba z Jamese Bonda

19. 10. Daniel 32

.Kritika Marvelu: Co přesně režisérovi Martinovi Scorsesemu vadí na superhrdinských filmech

19. 10. Aleš 129

.Netflix odhalil své nejpopulárnější show za rok 2019, co se stalo trhákem letošního roku?

18. 10. Daniel 14

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 6603

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 3199

Marvel konečně odhalil, kdy přesně se odehrávají jeho jednotlivé filmy

19. 11. Aleš 8121