Star Trek s Chrisem Pinem. Co jste netušili o třech nejnovějších filmech z daleké budoucnosti

5. 10. 2017 5 156×1116 světlý/tmavý vzhled

Vesmír Star Treku je rozlehlý a bohatý, takže se vůbec nemusíme divit, že obsahuje spoustu skrytých zajímavostí. V našem dnešním článku jsme se konkrétně zaměřili na trojici nejnovějších filmů, v nichž hrají ústřední roli Jim Kirk Chrise Pina   a Spock Zacharyho Quinta  . Konkrétně tedy jde o Star Trek 84 % z roku 2009, jeho pokračování Do temnoty 81 % a dosud poslední díl série, loňský snímek Do neznáma 72 %.

1) Vybombardovaná knihovna

Když ve druhém díle záhadný John Harrison (z něhož se později vyklube Khan) dotlačí nebohého otce umírajícího dítěte k sebevražednému útoku, následný výbuch rozmetá budovu Kelvin Memorial Library. Tato knihovna dostala své jméno podle vesmírné lodi U.S.S. Kelvin, jejíž zničení jsme viděli v úvodních okamžicích prvního Star Treku.

Na její palubě navíc zemřel i otec Jima Kirka George, takže si dokážete představit, že měl hlavní hrdina ještě o důvod víc Khana nenávidět.

2) Padouši nebo hrdinové?

Ústřední záporáci ze všech tří doposud vydaných snímků si zahráli superhrdiny ve filmech podle Marvel komiksů. Eric Bana   z jedničky ztvárnil v Hulkovi 61 % titulního zelenáče, než jej pro Avengers 83 % nahradil Mark Ruffalo  , Benedict Cumberbatch   loni čaroval jako Doctor Strange a Idris Elba   si už několikrát zahrál asgardského boha Heimdalla, strážce Bifrostu.

Nejstupidnější filmové zbraně. Je libo batarang, nebo motorovku?

Vzhledem k tomu, kolik slavných herců už ale Marvel stihl v uplynulých letech nasát, by mělo leckdy větší smysl uvádět jako zajímavost, že ten a ten člověk ještě v žádném superhrdinském snímku nehrál.

3) Běžní diváci versus fanoušci

Abramsova   nová vize Star Treku má nejenom své přívržence, ale také odpůrce. Druhý díl Do temnoty je dodnes komerčně nejúspěšnějším snímkem z tohoto slavného univerza v jeho dějinách, fandové jej však na jednom americkém srazu paradoxně zvolili nejhorším startrekovským filmem všech dob. Terčem kritiky se stal hlavně temný tón rebootovaného vesmíru, který je v rozporu s optimismem původního seriálu.

4) Abrams nás obelhal

Fandové ale mají více důvodů nemít Abramse v lásce. Zrovna ohledně druhého dílu jim totiž režisér bezostyšně lhal. Prohlásil totiž, že postava Johna Harrisona Benedicta Cumberbatche není Khan, známý z původních snímků. V kinech pak došlo k trapnému okamžiku, neboť se velmi rychle ukázalo, že se Abrams jen celou dobu zoufale snažil skrýt pravdu před zkoumavým okem diváků.

Režisér sám později uznal, že udělal chybu, nazlobené fanoušky to ale už příliš neuspokojilo.

5) Z jedničky filmaři vystřihli obří kus

Příběh úvodního snímku z roku 2009 se točí okolo Romulana Nerona a jeho lodi Narada, která se vydala skrze černou díru do minulosti hledat pomstu na Federaci a zničila již zmíněnou loď U.S.S. Kelvin. George Kirk, ztvárněný mimochodem Chrisem Hemsworthem   (Thor), ale v posledních okamžicích svého života provedl na plavidlo z budoucnosti sebevražedný útok a značně ho poškodil.

Easter eggs: 10 detailů chytře poschovávaných v populárních filmech

Co se s ní ale přesně dělo následujících 25 let, než Jim Kirk vyrostl a dospěl, se z filmu nedovíme. Původně však měli posádku poškozené lodi na dlouhá léta zajmout Klingoni, jimž Nero následně unikl a přitom si utrhl část ucha, jak později vidíme ve zbytku filmu. Tyto scény z finální verze snímku úplně zmizely a najdete je pouze na bonusovém Blu-ray disku.

6) Romulané pomohli Federaci

Přestože Neronovým záměrem bylo už od začátku co nejvíc uškodit Federaci, kterou vinil z neschopnosti zabránit zničení jeho rodné planety, nevědomky jí v jednom ohledu prospěl. Když zaútočil na U.S.S. Kelvin, stihla posádka lodi oskenovat technologicky pokročilejší výzbroj Narady z budoucnosti a přeživší v únikových modulech tyto informace dopravili Federaci.

Ta potom s pomocí reverzního inženýrství okopírovala mechanismus jejich fungování a dospěla k mnoha revolučním objevům, na které by jinak musela čekat ještě dlouhá desetiletí. Nero možná zničil Vulkán a zahubil mnoho nevinných členů posádek vesmírných lodí, zásadním způsobem ale přispěl k rozvoji poznání ve vesmíru Star Treku – a to aniž by si to vlastně přál.

7) Palte!

A ještě jednou k vetřeleckým Romulanům: když v závěru prvního filmu Spock otevřel černou díru, která začala Naradu opět polykat, nabídl Kirk šlechetně, že své nepřátele zachrání. Když však Nero odmítl, přikázal zahájit palbu ze všech dostupných zbraní. Scénáristé vysvětlili, proč to udělal: hrozilo nebezpečí, že Narada opět unikne do jiného času a tam bude dál škodit, takže se Kirk rozhodl sprovodit její hrozbu navždy z vesmíru.

8) Scotty nemusel na konkurz

Představitel legendárního Scottyho Simon Pegg   dostal svou roli jenom tak – režisér Abrams mu prostě poslal e-mail, ve kterém se ptal, zda by měl herec zájem. Pegg později přiznal, že by Scottyho klidně hrál i zadarmo, ba že by byl dokonce ochotný sám za roli zaplatit. Se svou skotskou manželkou pak nacvičoval typický přízvuk své postavy.

Návrat do budoucnosti se měl původně jmenovat Astronaut z Pluta. Tipnete si proč?

Dostal také pro roli požehnání od původního představitele Scottyho, Jamese Doohana   (jehož syn Christopher Doohan se mimochodem objevil v nových filmech jako bezejmenný technik v pozadí). Pegg také spolupracoval na scénáři ke třetímu snímku série, Do neznáma.

9) Jak se dělá vulkánský pozdrav?

Klasický startrekovský pozdrav s podivně roztaženými prsty známe jistě všichni. Nemusí však být vůbec jednoduché ho správně provést. Zachary Quinto, představitel mladší verze Spocka, s tím měl docela zásadní potíže. Nakonec filmaře nenapadlo nic lepšího, než slepit mu příslušné prsty dohromady speciálním lepidlem šetrným k pokožce.

10) Slavná jména pomáhala

Režiséra Abramse k práci na sérii přemluvil kolega Steven Spielberg  , který mu také později radil s některými akčními scénami. Další osobou, se kterou Abrams hodil řeč, byl možná trochu paradoxně otec konkurenčních Star Wars George Lucas  . Když se ho Abrams zeptal, jak film vylepšit, navrhl Lucas v žertu přidání světelných mečů. Ty si ale nakonec jeho kolega užil až o pár let později, když natočil sedmou epizodu Star Wars, Síla se probouzí 77 %.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)  

Marvel: Thor 4 je oficiální, natočí ho opět režisér Ragnaroku Taika Waititi

17. 7. Aleš 31066

Zemřel herec Peter Mayhew, představitel Chewbaccy ze Star Wars

3. 5. Aleš 812

První reakce na třetího Thora dorazily. A podle všeho se to Marvelu už zase povedlo

9. 10. Aleš 1441

Už víme, o čem bude druhý Pacific Rim. Oficiální trailer dorazí tento víkend

4. 10. Aleš 344

Avengers 4: Co se stane s jednotlivými hrdiny a kteří budou ve vesmíru MCU dál pokračovat?

26. 7. Aleš 10270

.Příští týden v kinech: Horrorová Dětská hra, severské drama i francouzská komedie

Dnes Aleš 4

.Pán prstenů: Na Novém Zélandu už se hledá komparz, nadcházející hra nebude se seriálem souviset

Včera Aleš 26

.Hra o trůny: Tři herci se museli sami hlásit o Emmy, tvůrci seriálu nebudou na Comic Conu

19. 7. Aleš 134

.Režisér Terminátora: Lidé nejsou připravení na roli Arnolda Schwarzeneggera v Temném osudu

19. 7. Aleš 169

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 111188

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 8713

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 6570