Avatar: Už nejste v Kansasu. Povíme, jak vznikala kouzelná planeta Pandora a její obyvatelé

8. 10. 2017 8 770×162 světlý/tmavý vzhled

Režisér James Cameron   tedy rozhodně ví, jak nakládat s časem. I když v noci spí stejně jako obyčejní smrtelníci, jeho mysl nepřestává být produktivní a přichází s mnoha zvláštními nápady, které pak slavný filmař po probuzení nezřídka přetaví do dalšího legendárního snímku. Zatímco Terminátora 87 % postavil okolo horečnaté noční můry, inspirací pro Avatara 82 % se prý stal sen Cameronovy matky o vysoké modré ženě.

Nejtěžší úkol: čekat

Sebedokonalejší inspirace ale neznamená nic bez trochy trpělivosti a kázně. Režisér totiž kupříkladu plánoval snímek natočit už koncem devadesátých let, tedy zhruba okolo premiéry svého slavného Titanicu 85 %. Realisticky ale zhodnotil, že potřebná technologie stále ještě není k dispozici. Přesvědčil jej nakonec až digitální Glum, jehož jsme poprvé mohli vidět ve Dvou věžích 88 % z roku 2002. Technologie motion capture totiž tehdy umožnila převést nejen pohyby, ale i jemnou mimiku herce Andyho Serkise   na počítačem vytvořený obličej šišlající příšerky.

Domodra a dofialova

Ještě před samotným natáčením však bylo potřeba stvořit komplexní, realistické prostředí fiktivní planety Pandora. Ta tvoří nejen kulisu pro příběh, ale i sama aktivně zasahuje do dění. Všechny organismy na jejím povrchu jsou totiž vzájemně propojené. Tuto myšlenku si autoři vypůjčili od legendárního spisovatele sci-fi Isaaca Asimova, který ji představil v knize Nadace na hranicích.

Vzniknout musela bohatá vegetace i bizarní mimozemská zvířata. Porost planety měl původně ladit s modrou pokožkou jejích obyvatel a pro oblohu plánovali tvůrci zase fialový nádech. Cameron ale považoval celý nápad za přehnaně komplikovaný, a tak většina pandorského rostlinstva hraje všemožnými odstíny zelené po vzoru toho pozemského. Aby si herci zvykli na život v lůně přírody, poslal je režisér na Havaj, kde strávili několik dní hrou na příslušníky domorodých kmenů… a v noci spali v luxusním hotelu.

Skřeky divočiny, jazyk a Hornerova hudba

Iluze vzdálené planety by ani přesto nebyla dokonalá, kdyby ji tvořily jenom působivé vizuály. Výzvu představovaly zvuky, které vydává bohatá pandorská zvířena. Vlčí monstra nadabovala hyena skvrnitá, některé jiné bytosti zase křičí podobně, jako kdysi dinosauři z Jurského parku.

Pro skladatele Jamese Hornera   byla práce na soundtracku k Avatarovi jedním z nejtěžších úkolů jeho kariéry. Potřeboval totiž dodat hudbě unikátní, exotickou příchuť a seděl proto nad rozdělaným projektem leckdy od úsvitu až do noci. Instruoval také své spolupracovníky, aby pro něj našli zvuky, které ještě nikdo nikdy neslyšel.

Přímo před vašima očima. Úžasné filmové detaily, kterých jste si vůbec nevšimli

Využil také jazyka národa Na’vi, který vznikl speciálně pro snímek. Stojí za ním doktor lingvistiky Paul Frommer a v době vydání filmu pro něj stvořil něco okolo tisíce slov. Tento počet se ale záhy více než zdvojnásobil a autor po čase vydal dokonce i učebnici gramatiky. James Cameron chtěl, aby mluvený projev příliš nepřipomínal žádné rozšířené pozemské jazyky. Zároveň se ale musel hercům snadno vyslovovat. Australan Sam Worthington   později uvedl, že pro něj mimozemský jazyk představoval menší výzvu než zvládnutí amerického přízvuku.

Kde se vzal Jake a drahocenný kámen

A když už jsme u představitele hlavní role: exmariňáka Jaka Sullyho mohli ztvárnit třeba Jake Gylenhaal  , Matt Damon  , Chris Pratt   nebo Chris Pine  . Režisér ale hledal neznámou, neokoukanou tvář na první pohled obyčejného chlapíka, se kterým by se mohl divák snadněji ztotožnit. Poprvé od slavných Vetřelců 90 % také pracoval se Sigourney Weaver   a do role ústředního padoucha zvažoval i jejího někdejšího kolegu Michaela Biehna  , nechtěl ale, aby diváci mezi oběma filmy zbytečně hledali paralely.

Minerál unobtainium, pro který se lidští kolonisté na Pandoru vydali, je pomrknutím na všechny skalní fanoušky žánru sci-fi. Jeho jméno je slovní hříčkou, neboť anglický výraz unobtainable znamená něco jako nesehnatelný. Jedná se zkrátka o ideální materiál, který ale neexistuje, nebo je extrémně drahý a v tomto významu slovo používají třeba i lidé pracující v leteckém průmyslu a kosmonautice. Objevil se třeba i v katastrofické sci-fi Jádro 53 % z roku 2003.

Ďábel je v detailech

Z Jakova videodeníčku můžeme zjistit, že se děj snímku odehrává v polovině třiadvacátého století a ve své úplnosti zabere přibližně tři měsíce. Podobných skrytých detailů, které pomáhají vykreslovat atmosféru snímku, je ale v Avatarovi daleko více.

Který film si vyžádal nejvíce obětí? 10 nejnebezpečnějších snímků všech dob

Pamatujete si, jak vám film vysvětloval, že titulní avataři vznikli smícháním lidské genetické informace s DNA domorodců? Tělo lidských návštěvníků Pandory skutečně vypadá trochu jinak než příslušníci Na’vi. Avataři mají o něco širší ramena, pět prstů na všech končetinách místo čtyř a roste jim obočí. I mimozemské ženy však mají ňadra, přestože nejsou příbuzné z pozemskými savci – zejména kvůli romantickému vztahu mezi Jakem a Neytiri totiž James Cameron potřeboval, aby lidští diváci považovali pandorskou válečnici za fyzicky přitažlivou.

Co bylo a co ještě bude

Přes všechnu tuhle komplikovanou práci na co nejrealističtějším prostředí i postavách studio 20th Century Fox mimořádně drahému snímku zpočátku příliš nevěřilo. James Cameron se proto zavázal, že se vzdá svého platu, pokud Avatar nebude komerčně úspěšný. To se samozřejmě nestalo a snímek tvůrcům do kapsy vrátil přes dvě a půl miliardy dolarů, což z něj dělá jeden z nejvýdělečnějších filmů historie i při započtení inflace.

Natáčení Avatara 2 začíná. A neuvěříte, kdo by se měl vrátit

A co pokračování? V interview z počátku letošního roku režisér prohlásil, že se bude děj navazujícího snímku odehrávat osm let po událostech toho prvního, což dává smysl, protože s premiérou můžeme počítat nejdříve v roce 2020. Máme se těšit na větší příběh, natočený příhodně pro velký formát IMAX. Film pro vás samozřejmě pravidelně sledujeme prostřednictvím novinek.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

Fanoušci chtějí druhou Alitu, bojují za pokračování na sociálních sítích

7. 2. Aleš 161198

Noví Avengers už překonali miliardu. Dokonce nejrychleji v historii

29. 4. Aleš 2860

Jurský svět 3 bude jako Endgame, tvrdí herec Chris Pratt. Vrátí se nejspíš další postava z jedničky

24. 2. Aleš 564

Endgame: Druhý víkend, druhá miliarda pro nové Avengers. Nepokořen zůstává zatím jen Avatar

6. 5. Aleš 518

Režiséři Endgame prozatím končí s Marvel filmy, Chris Pratt se vyjádřil k návratu Jamese Gunna

26. 4. Aleš 400

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 84

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 157

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 68

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 11197

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 19736

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16367

To nejzajímavější z tohoto týdne: