Avatar: Už nejste v Kansasu. Povíme, jak vznikala kouzelná planeta Pandora a její obyvatelé

Datum vydání 8. 10. 2017Shlédnutí 9 425×Sdílení článku236Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Režisér James Cameron   tedy rozhodně ví, jak nakládat s časem. I když v noci spí stejně jako obyčejní smrtelníci, jeho mysl nepřestává být produktivní a přichází s mnoha zvláštními nápady, které pak slavný filmař po probuzení nezřídka přetaví do dalšího legendárního snímku. Zatímco Terminátora 87 % postavil okolo horečnaté noční můry, inspirací pro Avatara 82 % se prý stal sen Cameronovy matky o vysoké modré ženě.

Nejtěžší úkol: čekat

Sebedokonalejší inspirace ale neznamená nic bez trochy trpělivosti a kázně. Režisér totiž kupříkladu plánoval snímek natočit už koncem devadesátých let, tedy zhruba okolo premiéry svého slavného Titanicu 85 %. Realisticky ale zhodnotil, že potřebná technologie stále ještě není k dispozici. Přesvědčil jej nakonec až digitální Glum, jehož jsme poprvé mohli vidět ve Dvou věžích 88 % z roku 2002. Technologie motion capture totiž tehdy umožnila převést nejen pohyby, ale i jemnou mimiku herce Andyho Serkise   na počítačem vytvořený obličej šišlající příšerky.

Domodra a dofialova

Ještě před samotným natáčením však bylo potřeba stvořit komplexní, realistické prostředí fiktivní planety Pandora. Ta tvoří nejen kulisu pro příběh, ale i sama aktivně zasahuje do dění. Všechny organismy na jejím povrchu jsou totiž vzájemně propojené. Tuto myšlenku si autoři vypůjčili od legendárního spisovatele sci-fi Isaaca Asimova, který ji představil v knize Nadace na hranicích.

Vzniknout musela bohatá vegetace i bizarní mimozemská zvířata. Porost planety měl původně ladit s modrou pokožkou jejích obyvatel a pro oblohu plánovali tvůrci zase fialový nádech. Cameron ale považoval celý nápad za přehnaně komplikovaný, a tak většina pandorského rostlinstva hraje všemožnými odstíny zelené po vzoru toho pozemského. Aby si herci zvykli na život v lůně přírody, poslal je režisér na Havaj, kde strávili několik dní hrou na příslušníky domorodých kmenů… a v noci spali v luxusním hotelu.

Skřeky divočiny, jazyk a Hornerova hudba

Iluze vzdálené planety by ani přesto nebyla dokonalá, kdyby ji tvořily jenom působivé vizuály. Výzvu představovaly zvuky, které vydává bohatá pandorská zvířena. Vlčí monstra nadabovala hyena skvrnitá, některé jiné bytosti zase křičí podobně, jako kdysi dinosauři z Jurského parku.

Pro skladatele Jamese Hornera   byla práce na soundtracku k Avatarovi jedním z nejtěžších úkolů jeho kariéry. Potřeboval totiž dodat hudbě unikátní, exotickou příchuť a seděl proto nad rozdělaným projektem leckdy od úsvitu až do noci. Instruoval také své spolupracovníky, aby pro něj našli zvuky, které ještě nikdo nikdy neslyšel.

Přímo před vašima očima. Úžasné filmové detaily, kterých jste si vůbec nevšimli

Využil také jazyka národa Na’vi, který vznikl speciálně pro snímek. Stojí za ním doktor lingvistiky Paul Frommer a v době vydání filmu pro něj stvořil něco okolo tisíce slov. Tento počet se ale záhy více než zdvojnásobil a autor po čase vydal dokonce i učebnici gramatiky. James Cameron chtěl, aby mluvený projev příliš nepřipomínal žádné rozšířené pozemské jazyky. Zároveň se ale musel hercům snadno vyslovovat. Australan Sam Worthington   později uvedl, že pro něj mimozemský jazyk představoval menší výzvu než zvládnutí amerického přízvuku.

Kde se vzal Jake a drahocenný kámen

A když už jsme u představitele hlavní role: exmariňáka Jaka Sullyho mohli ztvárnit třeba Jake Gylenhaal  , Matt Damon  , Chris Pratt   nebo Chris Pine  . Režisér ale hledal neznámou, neokoukanou tvář na první pohled obyčejného chlapíka, se kterým by se mohl divák snadněji ztotožnit. Poprvé od slavných Vetřelců 90 % také pracoval se Sigourney Weaver   a do role ústředního padoucha zvažoval i jejího někdejšího kolegu Michaela Biehna  , nechtěl ale, aby diváci mezi oběma filmy zbytečně hledali paralely.

Minerál unobtainium, pro který se lidští kolonisté na Pandoru vydali, je pomrknutím na všechny skalní fanoušky žánru sci-fi. Jeho jméno je slovní hříčkou, neboť anglický výraz unobtainable znamená něco jako nesehnatelný. Jedná se zkrátka o ideální materiál, který ale neexistuje, nebo je extrémně drahý a v tomto významu slovo používají třeba i lidé pracující v leteckém průmyslu a kosmonautice. Objevil se třeba i v katastrofické sci-fi Jádro 53 % z roku 2003.

Ďábel je v detailech

Z Jakova videodeníčku můžeme zjistit, že se děj snímku odehrává v polovině třiadvacátého století a ve své úplnosti zabere přibližně tři měsíce. Podobných skrytých detailů, které pomáhají vykreslovat atmosféru snímku, je ale v Avatarovi daleko více.

Který film si vyžádal nejvíce obětí? 10 nejnebezpečnějších snímků všech dob

Pamatujete si, jak vám film vysvětloval, že titulní avataři vznikli smícháním lidské genetické informace s DNA domorodců? Tělo lidských návštěvníků Pandory skutečně vypadá trochu jinak než příslušníci Na’vi. Avataři mají o něco širší ramena, pět prstů na všech končetinách místo čtyř a roste jim obočí. I mimozemské ženy však mají ňadra, přestože nejsou příbuzné z pozemskými savci – zejména kvůli romantickému vztahu mezi Jakem a Neytiri totiž James Cameron potřeboval, aby lidští diváci považovali pandorskou válečnici za fyzicky přitažlivou.

Co bylo a co ještě bude

Přes všechnu tuhle komplikovanou práci na co nejrealističtějším prostředí i postavách studio 20th Century Fox mimořádně drahému snímku zpočátku příliš nevěřilo. James Cameron se proto zavázal, že se vzdá svého platu, pokud Avatar nebude komerčně úspěšný. To se samozřejmě nestalo a snímek tvůrcům do kapsy vrátil přes dvě a půl miliardy dolarů, což z něj dělá jeden z nejvýdělečnějších filmů historie i při započtení inflace.

Natáčení Avatara 2 začíná. A neuvěříte, kdo by se měl vrátit

A co pokračování? V interview z počátku letošního roku režisér prohlásil, že se bude děj navazujícího snímku odehrávat osm let po událostech toho prvního, což dává smysl, protože s premiérou můžeme počítat nejdříve v roce 2020. Máme se těšit na větší příběh, natočený příhodně pro velký formát IMAX. Film pro vás samozřejmě pravidelně sledujeme prostřednictvím novinek.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Fanoušci chtějí druhou Alitu, bojují za pokračování na sociálních sítích

Fanoušci chtějí druhou Alitu, bojují za pokračování na sociálních sítích

Datum vydání 7. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku1364
Noví Avengers už překonali miliardu. Dokonce nejrychleji v historii

Noví Avengers už překonali miliardu. Dokonce nejrychleji v historii

Datum vydání 29. 4. Autor článku Aleš Názory k tématu2Sdílení článku1056
Proč jít na Avatar 2? Avatar: The Way of Water je nádherný a dojemný vizuální zážitek s jednoduchým příběhem

Proč jít na Avatar 2? Avatar: The Way of Water je nádherný a dojemný vizuální zážitek s jednoduchým příběhem

Datum vydání 15. 12. Autor článku Josef Sdílení článku966
Jurský svět 3 bude jako Endgame, tvrdí herec Chris Pratt. Vrátí se nejspíš další postava z jedničky

Jurský svět 3 bude jako Endgame, tvrdí herec Chris Pratt. Vrátí se nejspíš další postava z jedničky

Datum vydání 24. 2. Autor článku Aleš Sdílení článku618
Endgame: Druhý víkend, druhá miliarda pro nové Avengers. Nepokořen zůstává zatím jen Avatar

Endgame: Druhý víkend, druhá miliarda pro nové Avengers. Nepokořen zůstává zatím jen Avatar

Datum vydání 6. 5. Autor článku Aleš Sdílení článku614

Druhá sezóna oblíbeného seriálu House of the Dragon (Rok draka) bude kratší. Kdy vyjde další díl prequelu Game of Thrones (Hra o trůny)?

Datum vydání Dnes Autor článku Vojtěch Sdílení článku1

Sacha Baron Cohen známý Boratem by měl hrát démonického Mefista. Podle nových fám se chystá MCU speciál pro Disney+

Datum vydání Dnes Autor článku Žaneta Sdílení článku1

Netflix odhalil obsazení legendárního šampiona F1 pro připravovanou minisérii. Kdo si zahraje Ayrtona Sennu?

Datum vydání Včera Autor článku Žaneta Sdílení článku2

Robert Downey Jr. společně se scénáristou Star Wars pracuje na remaku Hitchcockova Vertiga.

Datum vydání Včera Autor článku Žaneta Sdílení článku63
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1619
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku881
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku445

To nejzajímavější z tohoto týdne:

791Hvězda Stranger Things má strach z nedostatku pracovních nabídek po skončení Netflix hitu

2152The Walking Dead: Dead City má stanovené datum premiéry, které je velmi blízko

743Marvel má nakročeno k dalšímu problému. Jonathan Majors byl zatčen za napadení