Filmožrout: Diváci jsou z Blade Runnera 2049 nadšení. Sbírá hlavně nejvyšší hodnocení

6. 10. 2017 5 620×78 světlý/tmavý vzhled

Blade Runner 2049 87 % už od čtvrtka řádí v kinech a daří se mu přesně tak skvěle, jak naznačovaly první recenze. Agregátor Rotten Tomatoes v současnosti ukazuje 90 %, které navíc snímku ve vzácné shodě udělila kritika i publikum. Tamní kritický konsenzus pochvalně zmiňuje scénář a také vizuální působivost nového snímku. Skóre se obecně drží na podobných hodnotách, jichž dosáhl původní film 78 % Ridleyho Scotta  . Nemožné se zkrátka stalo skutkem – pokračování po letech totiž často dopadají dost katastrofálně.

Nadšených 90 % napálil snímku František Fuka na svém FFFilmu. V jedné ze svých snad úplně nejdelších recenzích obsáhle novinku rozebírá a vytýká jí všeho všudy asi jen občasnou rozvláčnost. Jinak jsou jeho dojmy z děje, postav, vizuálů i propracovaných reálií světa Blade Runnera veskrze pozitivní, pochvaly se od něj dočkal i soundtrack.

Námi často citovaný magazín Screen Rant nadělil velmi solidní čtyři hvězdy z pěti. Chválí způsob, jakým novinka staví na základech originálního Blade Runnera, aniž by předchůdce jen bezmyšlenkovitě kopírovala. Stejně jako Fuka si ale recenzent všímá nevyrovnaného tempa filmu a jeho značné délky. Pochvaly se dočkaly herecké výkony, byť byl Jared Leto   údajně ve své roli Niandera Wallace možná až přehnaně teatrální.

Nový Blade Runner bude pecka. Pokud tedy věříte nadšeným reakcím jeho prvních diváků

Z řady spokojených diváků docela tradičně vystupuje Mirka Spáčilová, která v recenzi pro kulturní rubriku Idnes bez ostychu píše, že se film loudá. Stylizace Blade Runnera je prý až přehnaná, recenzentka mluví až o okrasném aranžování, zakrývajícím vnitřní vyprázdněnost snímku. Za vyslovené klišé pak považuje plán jedné z postav na odstartování osvobozující revoluce. Novince připsala 60 %.

Ale my už se vracíme zpátky k obvyklejšímu hodnocení: v případě serveru Digital Spy to byly opět čtyři hvězdy. Tamní recenzentka konstatuje, že snímek nebyl přehnaně dlouhý a nezapomíná povinně pochválit překrásné vizuály. Zamlouvá se jí ale i scénář a herecké výkony, naopak ale shledala Blade Runnera až příliš oproštěného od emocí.

Blade Runner 2049: Éra hladomoru i replikantů. Projděte si historii slavného sci-fi světa!

Stejný čtyřhvězdičkový verdikt pak vynesli i na českém filmovém webu Moviezone. Recenzent pochválil práci s kamerou, nový výlet do dystopické budoucnosti je podle něj vizuálně působivý i uctivý k předloze, přestože mu chybí kapka určité svěžesti a šťávy. Přesto ale text uzavírá s tím, že je 2049 po druhém Johnu Wickovi 77 % a Loganovi  84 % třetím nejlepším filmovým pokračováním letoška.

Uživatelé ČSFD udělují snímku mezi třemi až pěti hvězdičkami, vyšší hodnoty nicméně značně převažují, neboť se nový Blade Runner drží na 87 %. Zatímco na technických kvalitách se takřka všichni diváci shodnou, ty obsahové už bývají předmětem diskuze. Celkově ale můžeme rozhodně mluvit o výrazně pozitivních ohlasech, jakých se letos nedočkalo mnoho dalších snímků. Už nyní je tedy jasné, že se z Blade Runnera 2049 nevyklube žádný propadák a snímek se bude moci hrdě zařadit po bok svého legendárního předchůdce.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: