Pán prstenů: Ukážeme to nejlepší z prodloužené verze. A taky 5 scén, které nenajdete ani tam

Datum vydání 9. 10. 2017Shlédnutí 79 785×Názory k tématu1Sdílení článku606Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Každá z kinoverzí tří snímků Pána prstenů vám zabere sama o sobě okolo tří hodin sledování. Přesto se do trilogie stále ještě nevešla řada scén, které by v ní knižní fandové rádi viděli a režisér Peter Jackson   proto na discích DVD a později Blu-ray vypustil i prodloužený sestřih. Pokud jste ho ještě neviděli, představíme vám dnes to nejlepší, co v něm najdete.

Smutnit však nemusí ani zarytí fanoušci, kteří už mají i delší verzi nakoukanou odpředu odzadu. Některé momenty se totiž nakonec nevešly ani do zhruba jedenácti hodin prodloužené verze! Tyto scény jsou pochopitelně ještě méně známé, než ty rozšířené, ale my o nich samozřejmě víme. A vy teď můžete také!

1) Rozšířená: Černokněžný král láme Gandalfovu hůl

Možná si vzpomínáte, že obléhání gondorského města Minas Tirith vedl ve třetím díle série 90 % vládce nazgûlů, hrozivý Černokněžný král. Svým skřetím poskokům se chlubí, že zlomí Bílého čaroděje – pak ale přijde bitva, útok Rohirů a nemrtvého válečníka zabijí Smíšek a Éowyn. Zároveň ale Gandalfovi někde během obléhání zmizí hůl, kterou pak nemá až do konce bitvy u Černé brány.

Původně se měl totiž čaroděj setkat s Černokněžným králem, když jel zachránit Faramira před upálením zaživa. V prodloužené verzi vidíme, jak Černoněžný král na své stvůře přistane na hradbách a když se ho Gandalf pokusí zahnat, vysměje se mu. Prohlásí, že nadešla jeho hodina a tasí meč, který zahoří plamenem. Čaroděj se skrčí za svou holí, ta ale praskne a výbuch smete Gandalfa ze Stínovlasova hřbetu.

Dřív, než ale stačí nazgûl svého oslabeného protivníka dorazit, ozve se volání rohanských rohů a Černokněžný král ve spěchu odlétne, aby v čele svých skřetích hord přivítal nové nepřátele.

2) Vystřižená: Frodo se mění v Gluma

Všichni dobře známe příběh o tom, jak stal z hobita Sméagola zlomený, přikrčený, prohnaný slizoun Glum. Nejspíš ale netušíte, že se do Dvou věží 88 % málem dostala scéna, ve které podobný osud postihl i hlavního hrdinu celé trilogie, Froda. Kapitán Faramir, který ho zajal a držel ve své tajné skrýši u vodopádu, měl mít vizi osudu, kterým by hobit prošel, kdyby podlehl pokušení a začal aktivně využívat Prsten.

S make-upem herce Elijaha Wooda   si tvůrci očividně velmi vyhráli a je proto docela škoda, že jsme jejich práci nemohli vidět alespoň v prodloužené verzi snímku. Na druhou stranu musíme uznat, že by tím mnozí diváci přišli o překvapení, protože o Glumově skutečném osudu jsme se všichni dozvěděli teprve v úvodu navazujícího Návratu krále.

3) Prodloužená: Boromir dobývá zpět Osgiliath

Gondor je hrdá země a Sauronovu stínu vzdoroval po dlouhé roky, zatímco temnota houstla. V kinoverzi přitom vidíme jen samé jeho porážky: skřeti nejdříve dobyjí trosky města Osgiliathu, pak odrazí útok jezdců a oblehnou Minas Tirith. Prodloužená verze Dvou věží ale obsahovala flashback, v němž Faramir vzpomínal na den, kdy po boku svého bratra Boromira vyhnal nepřátele za řeku Anduinu.

10 filmových smrtí Seana Beana. Jak nejkrutěji zahynul chodící spoiler?

Okamžik je to skvělý z mnoha důvodů. Ukazuje Boromira i z jiné stránky, než jen jako mocichtivého sobce, který by nejraději vzal Frodovi Jeden prsten a zneužil ho ke svým účelům. Z Faramirem mají skutečně bratrský, vřelý vztah a radost z velkého vítězství jim pokazí jen příjezd otce, Správce Denethora. Ten Boromira pověří, aby se vydal na sever do údolí Imladris a zúčastnil se rady, svolané Elrondem Půlelfem. To on nařídil Boromirovi, aby získal Prsten pro Gondor!
Nehledě na to, že je samozřejmě skvělé vidět Boromira v plné zbroji, s taseným mečem a gondorským praporem v ruce.

4) Vystřižená: Arwen v Helmově žlebu

Knižní fanoušci často kritizují zahrnutí elfí armády do závěrečné bitvy o Helmův žleb ve Dvou věžích. Podle předlohy z pera spisovatele J. R. R. Tolkiena   totiž už vznešené bytosti neměly dostatek sil, aby mohly přispět lidským královstvím svou pomocí. Lesní král Thranduil musel odrážet skřetí nájezdy, Galadriel také – koneckonců stejně, jako třeba trpaslíci z Ereboru.

Na nic z toho ale samozřejmě ve snímku vůbec nebyl prostor a tak se diváci museli smířit s tím, že elfové pod vedením Haldira z Lórienu přispěli svými silami k porážce skurutů. Možná ale nevíte, že se v bitvě měla objevit i Aragornova láska Arwen, kterou jako neohroženou bojovnici představil už úvodní snímek celé trilogie, Společenstvo Prstenu 90 %.

Co víc, Arwen si můžete v Helmově žlebu dodnes všimnout, dokonce i v úplně obyčejné kinoverzi! Nevěříte? Pusťte si scénu příjezdu Gandalfa, Éomera a jejich Rohirů v samotném závěru bitvy. Jakmile se jezdci střetnou se skurutími kopiníky, dávejte dobrý pozor a v pozadí za Éomerem uvidíte ženu na bílém koni v šatech, která mezi ostatní bojovníky očividně nezapadá.

5) Prodloužená: Galadrieliny dary

V kinoverzi jsme si mohli všimnout, že Společenstvo dostalo během návštěvy Lórienu kouzelné elfí pláště a Frodo zase získal zářící lahvičku, kterou později použil během boje s nestvůrnou pavoučicí Odulou. Prodloužená verze nám ale ukazuje i dary zbývajících členů Společenstva. Sam dostal pevné elfí lano a Smíšek s Pipinem elfí nože, jejichž pouzdra ve Dvou věžích objeví Aragorn spálená v hromadě skřetích mrtvol.

Legolas obdržel nový luk, zatímco Aragorn získal lovecký nůž, kterým pak bodl Boromirova vraha Lurtze v závěru prvního dílu. Gimli nežádal nic, jen vlas z Galadrieliny hlavy, který by mu připomínal její krásu. Nakonec dostal tři.

6) Vystřižená: Vymetení Kraje

Jestli jste si poprvé Pána prstenů přečetli až po zhlédnutí všech tří snímků, nejspíš vás velice překvapí závěr Návratu krále. V něm se dozvíme, že čaroděj Saruman po své porážce u Helmova žlebu uprchl do Kraje k hobitům a proměnil tuto mírumilovnou zemi v místo tyranie. Nechal kácet stromy a stavět kouřící komíny a zastrašoval obyvatelstvo. Frodo, Sam, Smíšek a Pipin museli nastolit pořádek.

Hobit: Proč nová trilogie Petera Jacksona nedosáhla kvalit Pána prstenů?

Film celou epizodu samozřejmě úplně vynechal, pár scén ale přesto bylo původně natočeno. Některé z nich můžete vidět dokonce i v libovolném dostupném sestřihu – autoři je totiž použili jako vizi, kterou viděl Frodo při pohledu do Galadrielina kouzelného zrcadla.

7) Prodloužená: Sarumanův osud

Nepřipadalo vám někdy divné, jak Saruman na konci Dvou věží zničehonic zmizí z děje Pána prstenů, v němž hrál až dosud důležitou zápornou roli? V kinoverzi Návratu krále se dočkáme jen matoucí scény s enty, kteří čaroděje hlídají a Pipin z nějakého důvodu náhodně najde ve vodě palantír, vidoucí kámen neocenitelné hodnoty, který se tam dostal kdovíjak.

Vše vysvětlí až prodloužná scéna, v níž Saruman vystoupí na vrchol své věže a promluví si s Gandalfem. Nejdřív hovoří pyšně a sešle na svého kolegu dokonce ohnivou kouli. Pak ale Bílý čaroděj zlomí jeho hůl a pokusí se Sarumana přesvědčit, aby spolupracoval. Zrádce to zrovna zvažuje, když ho zezadu přepadne jeho poskok Červivec a zabije ho, než sám schytá Legolasův šíp.

Saruman se následně zřítí ze své věže a dole se nabodne na skřetí mlýnské kolo, čímž jej symbolicky zahubí jeho vlastní válečná mašinérie. V pádu mu vyklouzne z rukávu palantír a ten následně Pipin sebere z vody.

8) Vystřižená: Éowyn chrání uprchlíky

Hrdá rohanská žena Éowyn dostala svůj legendární moment v Návratu krále, kde zabila jednoho z nejnebezpečnějších nepřátel ve Středozemi: Černokněžného krále Angmaru. Původně měla ale pozvednout meč už ve Dvou věžích, když skuruti vnikli do Helmova žlebu a začali pronásledovat civilní obyvatelstvo, skryté v jeskyních. Záběry nerovného boje s přesilou byly skutečně natočeny.

Nakonec se nedostaly ani do prodloužené verze. Předpokládáme, že proto, že zbytečně podkopávají překvapivý moment, kdy se Éowyn rozhodně tajně vyjet do války po boku svého bratra a také strýce, krále Théodena.

9) Prodloužená: Bitva u Černé brány

Závěrečné střetnutí sil dobra se silami zla kinoverze prakticky odbyla. Nedočkali jsme se v ní momentu, kdy Aragorn pohlédne do palantíru a ukáže Sauronovi meč, který kdysi uťal Jeden prsten z jeho ruky. Nedočkali jsme se ani setkání s poslem Temného pána, který přinesl Frodovu mithrilovou košili na důkaz toho, že skřeti polapili Gandalfova hobitího špeha.

Obě tyto scény přitom připravují půdu pro závěrečný Aragornův proslov, v němž vyzve své muže k poslednímu zoufalému odporu proti temnotě. Když se pak rozběhne k nepřátelským řadám se slovy: „Za Froda!“, nevíte, zda ještě chová nějakou naději, nebo se jen chystá pomstít smrt svého přítele.

10) Vystřižená: Sauron přichází

Ano, neděláme si legraci! Ve filmech je sice řečeno, že Sauron dosud nemůže nabýt fyzické podoby, původní verze příběhu ale počítala s tím, že se Temný pán v záblesku světla osobně zjeví na bojišti, zakutý do své černé zbroje, kterou jsme mohli vidět na samotném začátku trilogie. Pamatujete si na obra, se kterým u Černé brány bojuje Aragorn? Právě ten Saurona nakonec nahradil.

Jediný pravý Pán prstenů. Mysleli jste si, že je Sauron jen planoucí bulva?

Proč skončil tak ohromující souboj na podlaze střižny? Právě proto, že je tak ohromující. Odvedl by totiž nejspíš veškerou pozornost od Froda a jeho posledního zápasu uprostřed Hory osudu a režisér Peter Jackson věděl, že právě tato dějová linka je pro celou sérii klíčová. Přesto musíme přiznat, že bychom střetnutí v celé jeho kráse viděli moc rádi.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Pán prstenů se nejspíš vrátí jako televizní seriál. Ne, neděláme si legraci

Pán prstenů se nejspíš vrátí jako televizní seriál. Ne, neděláme si legraci

Datum vydání 4. 11. Autor článku Aleš Názory k tématu21Sdílení článku680
Silmarillion: O čem je Tolkienovo veledílo? Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější příběhy

Silmarillion: O čem je Tolkienovo veledílo? Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější příběhy

Datum vydání 6. 11. Autor článku Aleš Názory k tématu21Sdílení článku670
Faramir a Boromir: Bratři měli sen o Prstenu a naposledy se setkali až poté, co Boromir padl

Faramir a Boromir: Bratři měli sen o Prstenu a naposledy se setkali až poté, co Boromir padl

Datum vydání 31. 1. Autor článku Aleš Sdílení článku582
10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

Datum vydání 2. 10. Autor článku Aleš Názory k tématu33Sdílení článku581
Jediný pravý Pán prstenů. Mysleli jste si, že je Sauron jen planoucí bulva?

Jediný pravý Pán prstenů. Mysleli jste si, že je Sauron jen planoucí bulva?

Datum vydání 20. 9. Autor článku Aleš Názory k tématu30Sdílení článku577

Druhá sezóna oblíbeného seriálu House of the Dragon (Rok draka) bude kratší. Kdy vyjde další díl prequelu Game of Thrones (Hra o trůny)?

Datum vydání Dnes Autor článku Vojtěch Sdílení článku1

Sacha Baron Cohen známý Boratem by měl hrát démonického Mefista. Podle nových fám se chystá MCU speciál pro Disney+

Datum vydání Dnes Autor článku Žaneta Sdílení článku1

Netflix odhalil obsazení legendárního šampiona F1 pro připravovanou minisérii. Kdo si zahraje Ayrtona Sennu?

Datum vydání Včera Autor článku Žaneta Sdílení článku2

Robert Downey Jr. společně se scénáristou Star Wars pracuje na remaku Hitchcockova Vertiga.

Datum vydání Včera Autor článku Žaneta Sdílení článku63
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1619
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku881
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku445

To nejzajímavější z tohoto týdne:

561Hvězda Stranger Things má strach z nedostatku pracovních nabídek po skončení Netflix hitu

472The Walking Dead: Dead City má stanovené datum premiéry, které je velmi blízko

563Marvel má nakročeno k dalšímu problému. Jonathan Majors byl zatčen za napadení