Filmy podle komiksů nejsou jen pro děti. Vybrali jsme 10 obzvlášť temných

Datum vydání 10. 10. 2017Shlédnutí 16 069×Názory k tématu1Sdílení článku379Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Superhrdinské filmy současnosti jsou pro většinu diváků synonymem pro odpočinkovou zábavu. Není divu – když po plátně většinu času poletují legračně oblečení, zpravidla takřka nezranitelní lidé nadaní speciálními schopnostmi, je vcelku těžké dělat si o ně starosti. Přesto se ale vždy tu a tam z čistého nebe zjeví snímek, který klasický stereotyp nerespektuje. Nedávno jsme se dočkali třeba drsného, dospělého Logana 84 %, ale ten ve svém žánru rozhodně není sám.

1) Watchmen: Strážci 79 %

Pokud je jednou z nejsympatičtějších postav nějakého filmu bigotní magor s patologickým vztahem k masce pokaňkané speciálním inkoustem, můžete vzít jed na to, že nepůjde o lehkomyslnou zábavu. Když ještě uměl Zack Snyder   režírovat (no dobře, to bylo trochu škaredé), natočil příběh obřího modrého boha, který lusknutím prstů ukončil válku ve Vietnamu, a jeho smrtelných podržtašků. Nebál se přitom nahoty, sprostých slov ani napřímo zobrazovaného násilí a atmosféru okořenil stínem studené války, který se nad dystopickým světem výhružně vznáší.

2) X-Men 82 %

Mutanti byli vždycky z těch přemýšlivějších obyvatel univerza Marvelu. Už v komiksové předloze reflektovali aktuální společenská témata typu vztahu většinové společnosti k etnickým či sexuálním menšinám a konflikt mezi lidstvem a superhrdiny poháněl samotný příběh, když se stal hlavní příčinou neshod mezi Profesorem X a Magnetem. Filmová adaptace také svého času mnohé diváky překvapila svou syrovostí, když odstartovala retrospektivně z nacistického koncentračního tábora.

3) Hellboy 73 %

Pekelník s nezranitelnou rukou možná není úplně typickým komiksovým hrdinou, svou kariéru ale na obrazových panelech odstartoval a disponuje hned několika zvláštními schopnostmi, mezi které patří nadlidská síla, rychlá regenerace a imunita proti ohni a všem jeho projevům. Na plátna kin se vydal dvakrát pod brilantní taktovkou Guillerma del Tora  , natáčel se i v Praze a krom nekromancie, děsivých tvorů z podsvětí či nacistů v nich potkáte i samotného Anděla smrti.

4) Daredevil 52 %

Snímek z roku 2003 nakládal na své hrdiny tragédii za tragédií tak dlouho, až se stal napůl směšným. Pozornost diváka si ale dokázal udržet atraktivním prostředím nočního města, dějovou linkou s mafiánským nádechem a také charakterem komiksovým fanouškům důvěrně známého padoucha Kingpina. Titulní roli si v něm střihl mladý Ben Affleck  , což je pro mnohé filmové fandy další děsivý fakt navíc.

5) Spider-Man 3 62 %

O dva představitele pavoučího muže zpátky jsme se dočkali závěru trilogie Sama Raimiho  , který se netajil ambicemi a očekávání fanoušků tomu odpovídala. Film představil agresivnější, citově rozervanou a tak trochu emařsky střelenou stránku Petera Parkera a pokusil se o zakončení ve vážném duchu, když proti sobě v jednom z prvních soubojů podobného typu postavil dva bývalé kamarády.

Představil také hladového mimozemského symbionta Venoma, který se taky počítá.

6) Temný rytíř 90 %

Christopher Nolan   sice mile překvapil už vynikajícím převyprávěním originu netopýřího muže v předchozím filmu Batman začíná 86 %, teprve Temný rytíř ale jeho trilogii katapultoval na vrchol popularity. Od té doby nezpochybnitelně kraluje z trůnu nejlepší adaptace DC komiksu, k němuž se žádný z novějších snímků v současné době budovaného univerza vůbec nepřiblížil.

Fenomenálně zahraný Joker Heatha Ledgera   se svým maniakálním smíchem a schopností nechat zmizet propisku patří mezi nejikoničtější záporáky filmové historie právě proto, že je dokonalou antitezí svého protivníka Batmana.

7) X-Men Origins: Wolverine 73 %

Můžete nenávidět tvůrce prvního samostatného filmu o Rosomákovi za to, co provedli s hláškujícím Deadpoolem, potemnělá atmosféra ale snímku rozhodně ostudu nedělá. Loganovo utrpení během aplikace adamantia do kostry je přímo hmatatelné, smrt mu během jeho cesty kráčí v patách a konec se občerstvujícím způsobem vymyká klasické šabloně, podle které Hollywood seká superhrdinské filmy jako Baťa cvičky.

8) Captain America: Návrat prvního Avengera 78 %

První dobrodružství 67 % amerického patriota na steroidech přineslo povinné mlácení nácků, zahalené do bezmála mýtických kulis. To nebylo nijak zvlášť zajímavé, protože každý dobře ví, že Kapitán v mlácení čehokoli naprosto exceluje. Druhý díl se ale poučil a protagonistu vrhl do spleti složitých voleb, ve které mu jeho přímočarý morální kompas nepomůže. Příběh navíc okořenila zrada a dočkali jsme se nečekaného návratu postavy, která to celé pro nebohého hrdinu ještě zkomplikuje.

9) Deadpool 81 %

Loňský Deadpool se nesl spíš ve znamení postpubertálního humoru, neustálého bourání čtvrté stěny a kulturních referencí. Vzhledem k tvrdému ratingu si ale dovolil zobrazit i odvážné scény, od těch lechtivých až po ty krvavé. Místo v našem žebříčku si proto zaslouží.

10) Logan 84 %

Na závěr samozřejmě nesmíme zapomenout na film, který k celému seznamu zavdal inspiraci. Poslední Wolverinovo dobrodružství zašlo s velkým náskokem nejdál a všechnu tu bolest, frustraci, strach a smrt z něj zkrátka ucítíte. Loganovi čerstvé jizvy sluší a patří díky nim mezi nejpůsobivější a nepřesvědčivější superhrdinské filmy současnosti. Otázkou zůstává, kolik jiných komiksových postav by dokázalo podobně pochmurný děj dotáhnout do důsledků. Počkáme si a uvidíme.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1619
Marvel: Thor 4 je oficiální, natočí ho opět režisér Ragnaroku Taika Waititi

Marvel: Thor 4 je oficiální, natočí ho opět režisér Ragnaroku Taika Waititi

Datum vydání 17. 7. Autor článku Aleš Názory k tématu14Sdílení článku1198
Spider-Man je oficiálně zpět v MCU, třetí film vznikne ve spolupráci Sony a Marvelu

Spider-Man je oficiálně zpět v MCU, třetí film vznikne ve spolupráci Sony a Marvelu

Datum vydání 27. 9. Autor článku Daniel Názory k tématu9Sdílení článku1143
James Gunn je zpátky. Strážci Galaxie 3 natočí režisér původních dvou filmů

James Gunn je zpátky. Strážci Galaxie 3 natočí režisér původních dvou filmů

Datum vydání 15. 3. Autor článku Aleš Názory k tématu13Sdílení článku1067
Noví Avengers už překonali miliardu. Dokonce nejrychleji v historii

Noví Avengers už překonali miliardu. Dokonce nejrychleji v historii

Datum vydání 29. 4. Autor článku Aleš Názory k tématu2Sdílení článku1056

Netflix představil strategii, jak znemožní sdílení hesla mezi domácnostmi

Datum vydání Dnes Autor článku Josef Sdílení článku1

Recenze Knock at the Cabin: M. Night Shyamalan nám připomíná, proč jsme ho měli rádi

Datum vydání Včera Autor článku Tomáš Sdílení článku8

Film Buď chlap! odtajnil trailer, do kin dorazí 23. 3. 2023

Datum vydání Včera Autor článku Tomáš Sdílení článku232

Kultovní feťácká trilogie Dealer se vrací do českých kin. Jak dobře znáte režiséra, který za ní stojí?

Datum vydání 1. 2. Autor článku J.Rose Sdílení článku64
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku881
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku425
10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

Datum vydání 2. 10. Autor článku Aleš Názory k tématu33Sdílení článku581