Filmy podle komiksů nejsou jen pro děti. Vybrali jsme 10 obzvlášť temných

10. 10. 2017 15 491×1310 světlý/tmavý vzhled

Superhrdinské filmy současnosti jsou pro většinu diváků synonymem pro odpočinkovou zábavu. Není divu – když po plátně většinu času poletují legračně oblečení, zpravidla takřka nezranitelní lidé nadaní speciálními schopnostmi, je vcelku těžké dělat si o ně starosti. Přesto se ale vždy tu a tam z čistého nebe zjeví snímek, který klasický stereotyp nerespektuje. Nedávno jsme se dočkali třeba drsného, dospělého Logana 84 %, ale ten ve svém žánru rozhodně není sám.

1) Watchmen: Strážci 79 %

Pokud je jednou z nejsympatičtějších postav nějakého filmu bigotní magor s patologickým vztahem k masce pokaňkané speciálním inkoustem, můžete vzít jed na to, že nepůjde o lehkomyslnou zábavu. Když ještě uměl Zack Snyder   režírovat (no dobře, to bylo trochu škaredé), natočil příběh obřího modrého boha, který lusknutím prstů ukončil válku ve Vietnamu, a jeho smrtelných podržtašků. Nebál se přitom nahoty, sprostých slov ani napřímo zobrazovaného násilí a atmosféru okořenil stínem studené války, který se nad dystopickým světem výhružně vznáší.

2) X-Men 82 %

Mutanti byli vždycky z těch přemýšlivějších obyvatel univerza Marvelu. Už v komiksové předloze reflektovali aktuální společenská témata typu vztahu většinové společnosti k etnickým či sexuálním menšinám a konflikt mezi lidstvem a superhrdiny poháněl samotný příběh, když se stal hlavní příčinou neshod mezi Profesorem X a Magnetem. Filmová adaptace také svého času mnohé diváky překvapila svou syrovostí, když odstartovala retrospektivně z nacistického koncentračního tábora.

3) Hellboy 73 %

Pekelník s nezranitelnou rukou možná není úplně typickým komiksovým hrdinou, svou kariéru ale na obrazových panelech odstartoval a disponuje hned několika zvláštními schopnostmi, mezi které patří nadlidská síla, rychlá regenerace a imunita proti ohni a všem jeho projevům. Na plátna kin se vydal dvakrát pod brilantní taktovkou Guillerma del Tora  , natáčel se i v Praze a krom nekromancie, děsivých tvorů z podsvětí či nacistů v nich potkáte i samotného Anděla smrti.

4) Daredevil 52 %

Snímek z roku 2003 nakládal na své hrdiny tragédii za tragédií tak dlouho, až se stal napůl směšným. Pozornost diváka si ale dokázal udržet atraktivním prostředím nočního města, dějovou linkou s mafiánským nádechem a také charakterem komiksovým fanouškům důvěrně známého padoucha Kingpina. Titulní roli si v něm střihl mladý Ben Affleck  , což je pro mnohé filmové fandy další děsivý fakt navíc.

5) Spider-Man 3 62 %

O dva představitele pavoučího muže zpátky jsme se dočkali závěru trilogie Sama Raimiho  , který se netajil ambicemi a očekávání fanoušků tomu odpovídala. Film představil agresivnější, citově rozervanou a tak trochu emařsky střelenou stránku Petera Parkera a pokusil se o zakončení ve vážném duchu, když proti sobě v jednom z prvních soubojů podobného typu postavil dva bývalé kamarády.

Představil také hladového mimozemského symbionta Venoma, který se taky počítá.

6) Temný rytíř 90 %

Christopher Nolan   sice mile překvapil už vynikajícím převyprávěním originu netopýřího muže v předchozím filmu Batman začíná 86 %, teprve Temný rytíř ale jeho trilogii katapultoval na vrchol popularity. Od té doby nezpochybnitelně kraluje z trůnu nejlepší adaptace DC komiksu, k němuž se žádný z novějších snímků v současné době budovaného univerza vůbec nepřiblížil.

Fenomenálně zahraný Joker Heatha Ledgera   se svým maniakálním smíchem a schopností nechat zmizet propisku patří mezi nejikoničtější záporáky filmové historie právě proto, že je dokonalou antitezí svého protivníka Batmana.

7) X-Men Origins: Wolverine 73 %

Můžete nenávidět tvůrce prvního samostatného filmu o Rosomákovi za to, co provedli s hláškujícím Deadpoolem, potemnělá atmosféra ale snímku rozhodně ostudu nedělá. Loganovo utrpení během aplikace adamantia do kostry je přímo hmatatelné, smrt mu během jeho cesty kráčí v patách a konec se občerstvujícím způsobem vymyká klasické šabloně, podle které Hollywood seká superhrdinské filmy jako Baťa cvičky.

8) Captain America: Návrat prvního Avengera 78 %

První dobrodružství 67 % amerického patriota na steroidech přineslo povinné mlácení nácků, zahalené do bezmála mýtických kulis. To nebylo nijak zvlášť zajímavé, protože každý dobře ví, že Kapitán v mlácení čehokoli naprosto exceluje. Druhý díl se ale poučil a protagonistu vrhl do spleti složitých voleb, ve které mu jeho přímočarý morální kompas nepomůže. Příběh navíc okořenila zrada a dočkali jsme se nečekaného návratu postavy, která to celé pro nebohého hrdinu ještě zkomplikuje.

9) Deadpool 81 %

Loňský Deadpool se nesl spíš ve znamení postpubertálního humoru, neustálého bourání čtvrté stěny a kulturních referencí. Vzhledem k tvrdému ratingu si ale dovolil zobrazit i odvážné scény, od těch lechtivých až po ty krvavé. Místo v našem žebříčku si proto zaslouží.

10) Logan 84 %

Na závěr samozřejmě nesmíme zapomenout na film, který k celému seznamu zavdal inspiraci. Poslední Wolverinovo dobrodružství zašlo s velkým náskokem nejdál a všechnu tu bolest, frustraci, strach a smrt z něj zkrátka ucítíte. Loganovi čerstvé jizvy sluší a patří díky nim mezi nejpůsobivější a nepřesvědčivější superhrdinské filmy současnosti. Otázkou zůstává, kolik jiných komiksových postav by dokázalo podobně pochmurný děj dotáhnout do důsledků. Počkáme si a uvidíme.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: