Star Wars: 10 neuvěřitelných fanouškovských teorií, které navždy změnily předalekou galaxii

11. 10. 6 497×193 světlý/tmavý vzhled

Série Star Wars nám stále ještě neodkryla mnohá svá tajemství. Mnohým fanouškům se ale nechce čekat, až jeho otázky zodpoví některý z budoucích filmů, a tak raději vymýšlejí vlastní, někdy dosti bizarní teorie. Vybrali jsme deset těch nejvíce šokujících, a dokonce jsme našli i takové, které se vztahují ke dvěma nejnovějším snímkům Rogue One 79 % a Síla se probouzí 77 %. Tak čtěte a žasněte!

1) K2SO vyhladil svou linii droidů

Lehce autistický droid s mimořádně suchým humorem patří mezi nejoblíbenější postavy loňského výletu do předaleké galaxie a jeho smrt zasáhla diváky víc, než skon některých hrdinů z masa a kostí. Přestože se ale děj Rogue One odehrává bezprostředně před událostmi Nové naděje  88 %, v pozdějších snímcích už nikdy žádného droida stejného typu nepotkáme. Proč tomu tak je?

Star Wars: Temná strana se připomíná v novém traileru, Luke si konečně vzal ten meč

Fanoušci se domnívají, že se Impérium poučilo z lekce, kterou utržilo na Scariffu. Zjistilo, že jdou jeho droidi jednoduše přeprogramovat, a proto je s okamžitou platností vyřadilo z provozu. K2SO by se tak stal ještě tragičtější postavou, zodpovědnou za zánik vlastní modelové řady.

2) Nová republika je stejně zkorumpovaná jako ta stará

V prequelové trilogii jsme viděli, jak Darth Sidious a jeho učedník hrabě Dooku skrze úplatky, zastrašování a manipulaci ovládli větší část Galaktického senátu a směřovali chod dějin, kam se jim zrovna zachtělo. Podle jedné teorie má podobný vliv i nejvyšší vůdce Prvního řádu Snoke a využívá ho, aby zabránil Nové republice v přímém útoku na své imperiální pohrobky. To vysvětluje, proč se nikdo kromě malého Odboje dosud mocenským ambicím Prvního řádu nepostavil.

3) Darth Vader v Návratu Jediů zjistil, že má dceru

Císař si nechal během finále Star Wars přivést před svůj trůn uvnitř Hvězdy smrti oba žijící mužské členy rodu Skywalkerů a poštval je proti sobě. Nakonec zvítězil mladší Luke, a to až překvapivě snadno. Jistě, Darth Vader už měl svoje roky a limitoval ho těžký oblek, jenomže za svou dlouhou kariéru válečníka nasbíral bezpočet bojových zkušeností a o epizodu dříve už se svým synátorem bez větších potíží vymetl podlahu. Proč tentokrát podlehl?

Star Wars: Klonové války. 10 nejlepších příběhů, kvůli kterým byste seriál neměli minout

Jistě, nechtěl zavraždit svého potomka. Ale možná to není jediný důvod… teprve na začátku šesté epizody se totiž Luke dozvěděl, že má sestru-dvojče, princeznu Leiu. Je možné, že Darth Vader skrze své napojení na Sílu přečetl část synových myšlenek a dozvěděl se, že svou vlastní dceru nechal mučit a dopustil, aby jí zničili domov přímo před očima. A to už dokáže člověka pořádně vyvést z míry.

4) Ewokové jsou lidožraví

Nenechte se zmást jejich huňatou roztomilostí. Ewokové chtěli rebely na Endoru zbaštit, hned jak je dostali do pracek. Nakonec se sice nechali přesvědčit ke společnému boji proti Impériu, těžko si ale představit, že opustili své prastaré kulturní zvyklosti. Pamatujete si ještě na přilby stormtrooperů, do kterých malí medvědi bubnují při závěrečné oslavě? Co se asi stalo s tím, co bylo uvnitř?

Uživatelé Redditu jdou samozřejmě ještě dál a přemýšlejí, zda můžeme Ewoky nazvat kanibaly, když vlastně baští bytosti jiné rasy než své vlastní. Jiní zase spekulují, zda by měl něco proti lidskému řízku třeba takový Chewbacca a jestli by se k hostině připojil i rybácký admirál Ackbar.

5) Anakina Skywalkera stvořil Palpatine

Mnozí si budou jistě pamatovat Anakinovu matku Shmi Skywalker, která se objevila jako vedlejší postava ve dvou prvních epizodách série. Kdo byl ale Anakinovým otcem? Wookiepedie nás odbyde nicneříkajícím prohlášením, že za hrdinovým početím stály midichloriany. Mnozí se ale domnívají, že svého budoucího učně stvořil samotný Darth Sidious.

Ten byl totiž učedníkem Dartha Plagueise, Sitha, který údajně dokázal prodlužovat i tvořit život. Pokud od svého mistra pochytil nějaký ten trik, je dost dobře možné, že si svého nejmocnějšího služebníka pěstoval už od úplného začátku.

6) Qui-Gon si nechal pojistku

Ve Skryté hrozbě 79 % se dozvídáme, že každý otrok na planetě Tatooine má v těle schovaný speciální čip. Pokud se vzdálí příliš daleko od svého pána, čip exploduje a okamžitě nebohou bytost usmrtí. Víme, že jeden takový dostal i malý Anakin Skywalker, nikdy jsme ale neviděli, jak se dostal ven – dokonce ani tehdy, když mistr Qui-Gon Jinn osvobodil malého kluka z otroctví.

Někteří si proto myslí, že Jedi čip v Anakinově těle záměrně ponechal, protože ho vyděsil rozsah chlapcových schopností. Doufal, že pokud by někdy Skywalker odpadl k Temné straně, bude jej schopen bezpečně eliminovat dřív, než napáchá škody. Jeho předčasná smrt rukou sithského zabijáka Dartha Maula ale jeho plán překazila a Qui-Gon si vzal své tajemství s sebou do hrobu. Či vlastně spíš na hranici.

7) Je čas, aby Jediové skončili

Lukova věta z vůbec prvního traileru na nadcházející snímek Poslední z Jediů   šokovala mnoho fanoušků. Proč si slavný hrdina myslí, že jeho řád ochránců míru v celé galaxii musí zaniknout? Je možné, že si uvědomil, že Jedie zrazuje samotná jejich filosofie, ideové základy. Viděl koneckonců, jak jeho nejnadějnější učedník proti všem očekáváním přijal moc Temné strany a vyvraždil celou novou akademii. Luke se možná vydal do vyhnanství proto, aby prozkoumal samotné kořeny svého řádu v jeho nejpradávnějším chrámu, jen aby zjistil, že se všichni jeho učitelé od Bena Kenobiho po moudrého Yodu… mýlili.

Jen se podívejte na stav Jediů v předvečer jejich zničení Darthem Sidiousem. Údajní mírotvorci vedli obří armády jako generálové ve službách prohnilého, korupcí prorostlého kolosu Galaktické republiky. Tvrdili, že slouží demokracii, ale dvakrát se pokusili svrhnout zvoleného reprezentanta z jeho křesla. Přes všechno, co učili Anakina o nezabíjení bezbranných protivníků se ze strachu rozhodli zavraždit Palpatina bez soudu. Zkrátka a dobře, zradili vlastní přesvědčení.

8) Kde Impérium zkoušelo Hvězdu smrti?

Nikdo asi nezapomene na vesmírného slimáka z páté epizody  89 %, který se skrýval v otvoru v asteroidu. Tito tvorové na bázi křemíku dokáží přežít ve vzduchoprázdnu a baští všemožné minerály, které se jim podaří najít. Posléze se pak rozmnoží rozdělením na dva menší slimáky. Přesto na jejich způsobu života něco nesedí – když slimáčí populace sežere celý vesmírný kámen, jak se dostane k dalšímu?

Tajemná zákoutí Star Wars. 5 planet, o nichž víte míň, než si myslíte!

Někteří fanoušci proto přišli s nápadem, že se obří potvory živí spíše neobydlenými planetami bez atmosféry, kde mají potravy dost i pro několik generací. Předpokládají také, že Impérium tajně některé z těchto světů zničilo při testování Hvězdy smrti a slimáci tak v troskách unikli do volného vesmíru.

9) Palpatine je upír

Už jsme se dozvěděli, jak mohl Darth Sidious disponovat schopnostmi svého učitele Dartha Plagueise a vdechnout život Anakinu Skywalkerovi. Co když se ale neomezil jen na to a přispěchal svému učedníkovi na pomoc i v jeho nejtemnější hodině, když umíral po odseknutí několika končetin a zanechání na pokraji lávového jezera? Fanouškovská teorie předpokládá, že Sidious vysál život z Padmé Amidaly a paradoxně tak naplnil Anakinovy noční můry o smrti při porodu.

Jistě, Darth Vader svou milovanou na Mustafaru dost přiškrtil, ale Obi-Wan ji před soubojem zkontroloval a zjistil, že je v pořádku. Palpatine také nějak záhadně věděl, že Padmé zemřela, přestože nebyl při tom, když se to stalo. Opravdu by riskoval, že svému zdrcenému učedníkovi předá neověřenou zprávu v tak citlivé záležitosti? Vader navíc prohlašuje, že cítil, že byla Amidala živá…

Možná nejsilnějším argumentem jsou ale slova droida lékaře, který tvrdí, že je jeho pacientka z medicínského hlediska naprosto zdravá, ale z nevysvětlitelných důvodů umírá. To proto, že droidi nedokáží nijak detekovat Sílu.

10) Darth Jar-Jar

Jednoznačně nejpopulárnější Star Wars teorie na internetu, která má už i svou oficiální stránku a pronikla dokonce i k nám. Zakládá se na paralelách s mocným velmistrem Jediů Yodou, který v páté epizodě také působí jako legrační idiot, ale vyklube se z něj mimořádně schopný uživatel Síly. Všimli jste si, jak dobře si vede v boji, i když navenek dává najevo výraznou nešikovnost?

Co víc, Jar-Jar je jednou z mála bytostí, která umí skákat stejně vysoko jako Jediové. Může být skutečnou skrytou hrozbou Skryté hrozby, neboť ve snímku zřetelně poznáme oba sithské lordy Dartha Sidiouse a Dartha Maula. Všimněte si, jak se od něj ostatní Gungani odtahují, jako by se báli. To k jeho reputaci obtížného cvoka příliš nesedí. Nezapomeňte také, že se vydá s ostatními na povrch planety Tatooine, přestože nesnáší ostré slunce. Že by ho přitahoval potenciál mladého Anakina Skywalkera?

Nezapomeňte také, že to byl právě Jar-Jar, kdo předal Palpatinovi jeho mimořádné pravomoce, když předložil tento návrh v Senátu. Bez nich by kancléř nejspíš nikdy nedokázal vybudovat své nové Impérium! Jar-Jar navíc při svých dramatických proslovech často mává rukama, čímž možná ovlivňuje posluchače za pomoci Síly. A důkazů je ještě mnohem mnohem více.

Je tedy Jar-Jar skutečně mocným uživatelem Temné strany?

Skoro jistě ne. Jeho životní příběh prozrazuje, že se stal Gungan po své kariéře v Senátu opovrhovaným klaunem a v celém kánonu nepadlo ani slovo o jakémkoli citu pro Sílu. Je takřka jisté, že jej neuvidíme v nové osmé epizodě a ani v té deváté. Přesto je dost dobře možné, že nějaká verze temného Jar-Jara byla původně pro prequelovou trilogii zamýšlená – dobře se tím přinejmenším vysvětlují příběhové trhliny v dalších epizodách, způsobené „přidáním“ postav hraběte Dooku a generále Grievouse coby náhradních padouchů. Pravdu se ale dost možná nikdy nedozvíme: George Lucas   totiž jenom tajemně mlčí.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)