Krakenova smrt i zkáza X-Men: 7 epických filmových scén, kterých jsme se nikdy nedočkali.

11. 10. 2017 20 646×206 světlý/tmavý vzhled

Rozpočty nejsou nafukovací a stopáž filmů jakbysmet. Proto úplně chápeme, že nám ani tvůrci obřích hollywoodských bijáků prostě neukážou všechno, co bychom třeba chtěli vidět. Na druhou stranu nám to ani nezabrání přemítat nad tím, jak by asi některé nikdy nenatočené scény vypadaly, kdyby je někdo nevyškrtl ze scénáře. Pojďte chvíli snít s námi!

1) Piráti z Karibiku: Krakenova smrt

Kraken byl hotovým postrachem druhého dílu série 77 %. Potápěl malé lodičky i velké křižníky, naháněl kapitána Jacka Sparrowa a nikdo se mu nedokázal postavit. V následujícím třetím díle jsme se nicméně dozvěděli, že Východoindická obchodní společnost potvoru neviděla ráda a nařídila Davymu Jonesovi, aby ji odpravil. Film nám pak ukáže jenom obří hnijící mrtvolu.

Piráti z Karibiku: Mrkněte do zákulisí plavby na konec světa

A to není fér. Jednak nedává smysl, že by jinak pragmatičtí britští mocipáni dobrovolně zahodili tak mocnou zbraň (třeba proti katolickým Španělům!), jednak docela pochybujeme, že by se chobotnice nechala tak snadno zabít. Pokud se odehrála obří bitva mezi krakenem a Bludným Holanďanem, měli jsme z ní zahlédnout aspoň krátký flashback!

2) Království nebeské 72 %: Bitva u Hattínu

Ridley Scott   samozřejmě šetřil prostor i finance pro závěrečné obléhání Jeruzaléma, stejně se ale cítíme vynecháním bitvy u Hattínu trochu ošizení. Historického střetnutí se totiž zúčastnilo až 50 000 bojovníků a jednalo se o nejspíš vůbec nejdůležitější bitvu kariéry slavného vojevůdce Saladina. Na druhou stranu ale musíme uznat, že je pro příběh filmu dobytí svatého města křesťanů, židů i muslimů prostě důležitější.

3) Logan 77 %: Zkáza X-Men

Nejnovější film o Wolverinovi nás samozřejmě nadchl stejně, jako většinu mile překvapených diváků, přeci jen ale občas trochu litujeme, že nám neřekl víc o incidentu ve Westchesteru, kde Profesor X povraždil své přátele, členy superhrdinského týmu X-Men. Uznáváme, že by tím možná film ztratil něco ze své bezprostřednosti a síly a že naše fantazie možná vykreslí strašlivější scénu, než kterou by mohli dát na plátně dohromady. Stejně se ale neubráníme touze tenhle klíčový moment vidět.

4) Hra o trůny  92 %: Bitva v Šeptajícím lese

Zvlášť ve svých prvních sériích Hra o trůny občas vynechávala bitevní scény, aby ušetřila nějaký ten peníz a trochu času na intriky a lechtivé okamžiky. Nemáme proti tomu nic, autor předlohy George R. R. Martin   taky bitvy (mimo těch skutečně důležitých) zpravidla nerozpitvává do kdovíjakých detailů. Úplné vynechání bitvy mezi Starky a Lannistery v Šeptajícím lese nás ale přece jen mrzí.

Úplně první epizodu Hry o trůny jste nikdy neviděli. Mrkněte, jak měl pilot původně vypadat!

Proč? Byla to bitva, ve které Robb Stark zajal Jaimeho Lannistera – ale ne předtím, než Královrah pobil hezkých pár severských válečníků. My bychom přitom tohoto nejlepšího šermíře Západozemí opravdu rádi viděli alespoň jednou v pořádné akci předtím, než přijde o ruku. A ne, souboj s lordem Eddardem se nepočítá, sotva se stihli trochu oťukat.

5) Star Wars: Rozpuštění Senátu

Mysleli jste si, že Senát vymyslel George Lucas   pro účely prequelové trilogie, aby vás naštval? Tak to se pletete, krátce se o něm mluvilo už v úvodní Nové naději 88 %. Sám Tarkin zmínil rozpuštění Senátu ve svém rozhovoru s podřízenými. Nikdy jsme ho ale neviděli (na rozdíl třeba od krádeže plánů Hvězdy smrti) a trošku nás to mrzí. Bylo by fajn alespoň jednou spatřit samotného císaře na vrcholu moci a vůbec vidět Impérium i z jiného úhlu, než jen jako kráčející tanky, stíhačky TIE a bíle oděné úderné jednotky.

6) Matrix Reloaded 77 %: Bitva se sentinely

Druhý díl Matrixu je přecpaný akčními scénami. Vzpomenout můžeme alespoň digitální rubačku se zástupy agentů Smithů, střetnutí v Merovejcově sídle či velkou honičku na dálnici. Úplně mimo záběr ale lodě lidského odboje válčí s robotickými sentinely, aniž by jim byla věnována nějaká pozornost. Přiznáme se však, že nám to až zas tolik nevadí, protože se šrotování strojů ve velkém stylu vrátilo ve trojce 74 %.

7) Blade Runner 78 %: Tannhauser Gate

O bitvě u Tannhauser Gate, v původním filmu před smrtí básnil replikant Roy Batty, ale ve zbrusu novém pokračování  84 % už se vůbec neobjevila. Nevadí nám to, protože ani nevíme, jestli bychom ji vidět chtěli. Poetické obrazy, které nám Rutger Hauer ve své slavné roli vykreslil před očima, totiž nejspíš nedokáže trumfnout ani ta nejlepší počítačová magie. Ale nikdy neříkejte nikdy.

Filmožrout: Diváci jsou z Blade Runnera 2049 nadšení. Sbírá hlavně nejvyšší hodnocení

Bonus) Strážci Galaxie: Bitva s obří potvorou s chapadly

Začali jsme hlavonožcem, hlavonožcem i skončíme.

Svou scénu s důležitým dějem mimo pozornost kamery přišli i letošní Strážci Galaxie 2  81 %, pojmuli ji však… řekněme, po svém. Zatímco se ostatní režiséři obvykle snaží ukázat drahá počítačová monstra v co nejširších záběrech, James Gunn   v rozpustilém duchu samotných Strážců sleduje Grootův taneček a gigantickou potvoru v pozadí používá jen jako zdroj obveselení. A ono to funguje. Skvěle. Výsledkem je dokonce možná vůbec nejlepší úvodní filmová sekvence poslední doby.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: