Je Deckard replikant? Pokusili jsme se dát dohromady nové informace z Blade Runnera 2049

Datum vydání 13. 10. 2017Shlédnutí 7 941×Sdílení článku133Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Zásadní otázka původního Blade Runnera 78 % zněla: je Deckard replikant? Režisér Ridley Scott   ve svém sestřihu a v pozdějším Final Cutu docela po lopatě sdělil divákovi, že ano. Papírový jednorožec, kterého hrdina v závěru dostal, naznačil, že jeho sny vznikly uměle. Tvůrci letošního pokračování 83 % ale mají rádi nejasnost a dvouznačnost, takže se rozhodli na tuto otázku vůbec přímo neodpovídat. Jediné, co můžeme my fanoušci dělat, je zkoumání argumentů pro a proti. A přesně do toho se dnes pustíme – samozřejmě se spoilery!

1) Deckard zestárnul

Zastánci hrdinovy lidskosti mají zdánlivě velké eso v rukávu – hlavní hrdina zestárnul! A replikanti přece stárnout nemůžou, nebo snad ano? Inu, pro replikanty typu Roye Battyho z prvního dílu to samozřejmě platí, neboť mají jen omezenou životnost, ale nikdo netvrdí, že Deckard patří mezi tyto modely. Jiní replikanti očividně stárnou – Sapper Morton Dava Bautisty   se dlouhá léta úspěšně vydával za člověka a to by bez trochy postupného opotřebování asi nedokázal. Zestárla také vůdkyně odboje Freysa, u níž to dokumentuje dokonce i fotografie.

2) Deckard je na odpočinku

Naprosto dvouznačné je pak prohlášení starého Gaffa (ten týpek, co skládal v minulém díle jednorožce), když hlavnímu hrdinovi K sdělí, že je Deckard retired. Toto slovo se v angličtině běžně používá pro odchod ze služby, ale v univerzu Blade Runnera se používá i jako termín pro likvidaci replikanta.

Filmožrout: Diváci jsou z Blade Runnera 2049 nadšení. Sbírá hlavně nejvyšší hodnocení

Gaff také během konverzace složí origami ovce, což odkazuje k románu Sní androidi o elektrických ovečkách?, podle něhož vznikl původní film – a může to být opět pomrknutí směrem k divákovi ohledně Deckardovy identity. A to ještě vůbec nemluvíme o dalších mimořádně dvouznačných větách, které Gaff v průběhu rozhovoru pronese.

Řekne například, že Deckard měl něco zvláštního v očích. Může to být jen snaha přiblížit K povahu bývalého kolegy, ale také chytrá narážka na Deckardovu replikantskou identitu, neboť právě podle očí se dají replikanti zpravidla poznat.

3) Wallacův plán

Niander Wallace chce dítě získat, aby mohl rychleji vyrábět replikanty, ale to by dávalo smysl, jedině pokud byl i jeho otec (tj. Deckard) sám replikantem. Poloviční replikanti by pravděpodobně Wallacovým záměrům nesloužili se slepou poslušností, která je k uskutečnění jeho plánů docela klíčová. Na druhou stranu to, že si Wallace myslí, že je Deckard replikant, ještě neznamená, že je to nutně pravda.

4) Jak funguje rozmnožování replikantů?

Pokud ale Wallace ví, že je Deckard replikant, proč nepoužije právě jej, aby zjistil tajemství replikantského rozmnožování? A pokud je Deckard naopak člověk, jaký smysl dává snaha Freysy zabít ho? Co může Deckard prozradit, když se svou dcerou v životě nebyl v kontaktu?

Opožděná pokračování. 10 filmů, které musely čekat na pokračování někdy i čtvrt století!

Jedno možné řešení je, že záleží víc na ženské části rozmnožovacího procesu než na té mužské – Wallace koneckonců ukradne Racheliny kosti – a Wallace chce Deckarda použít jen jako první článek řetězu, který eventuálně povede k dítěti (tedy že by hrdina po důkladném mučení vyzradil nějakou skrýš replikantského odboje, o které třeba ví).

Pokud by byl Deckard jen člověk speciálně vybraný k replikantce Rachel, dávalo by také smysl, že někdo může znát jeho vzpomínky. Společnost Tyrell by si ho v takovém případě určitě důkladně proklepla – a z nového Blade Runnera 2049 víme, že se ke vzpomínkám lze docela snadno dostat. Proč by bylo jinak zakázáno implantovat do replikantů lidské vzpomínky, kdyby nebyly přístupné?

Blade Runner 2049: Éra hladomoru i replikantů. Projděte si historii slavného sci-fi světa!

Pořád se tím ale nevysvětluje, kde k nim přišel Deckardův exkolega Gaff a proč pořád trousí všechny ty narážky.

5) Je tedy Deckard replikant, nebo ne?

Nemáme ponětí. On sám to s jistotou nemůže říct ani o svém psovi a jedním z důležitých motivů celého Blade Runnera je, že na tom vlastně ani nezáleží. Budeme se tedy muset smířit s tím, že hrdinova identita zůstane pro filmové fanoušky navždy záhadou, o které budou moci jenom nekonečně diskutovat. Přesně tak, jak to tvůrci celou dobu zamýšleli.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *