Marvel: Povíme, komu patří jednotliví superhrdinové a jak poznáte snímky z propojeného MCU

16. 10. 2017 19 322×123 světlý/tmavý vzhled

Nejspíš víte, že práva na filmové adaptace příběhů Spider-Mana vlastní Sony Pictures a současná kariéra pavoučího hrdiny v Občanské válce 78 % a jeho následné sólovce Homecoming 76 % je výsledkem dohody mezi tímto studiem a samotným Marvelem. Jak to ale je s právy na ostatní slavné postavy a jak na první pohled poznáte film, který je součástí MCU od toho, který se odehrává ve vlastním světě? Povíme!

Sony Pictures

A začneme právě všemi oblíbeným Peterem Parkerem. Tvůrci prodali práva na adaptaci jeho příběhů dávno před úsvitem filmového světa Marvelu, v roce 1985. Nakonec skončila u společnosti 20th Century Fox, která je v roce 1999 prodala do Columbia Pictures, které patří právě pod giganta Sony. O pouhé tři roky později šel do kin první skutečná superhrdinská sólovka moderního věku 75 % a role Spider-Mana se zhostil Tobey Maguire  .

Trailery plné spoilerů. Filmové ukázky, které nám zkazily ta největší překvapení

Popularita úspěšné série však klesla po nepodařeném třetím díle 62 % a na další plánovaná pokračování nikdy nedošlo. V Sony provedli reboot (musejí natočit pavoučí film co pět let, jinak se práva vrátí Marvelu) a Tobeyho Maguira nahradil v ústřední úloze Andrew Garfield   ve dvou snímcích nové série Amazing Spider-Man. Jak to dopadlo, asi tušíte.

Než aby Sony po dalším neúspěchu znovu značku samo restartovalo, uzavřelo raději dohodu s Marvelem, díky níž se Spidey konečně dostal zpátky pod střechu svých původních tvůrců. To ale samozřejmě neznamená, že by Sony o svoje práva přišlo – účastní se také produkce všech Spider-Manových sólovek, samozřejmě včetně nového Homecomingu.

Universal Pictures

Studio Universal už sice ztratilo právo adaptovat příběhy zelenáče Hulka, pořád si ale drží distribuční práva. To znamená, že si Marvel nemůže jenom tak natočit nový snímek bez toho, aby na tom v Universalu alespoň něco vydělali. Proto zatím chudák Bruce Banner neměl svůj vlastní film v kontinuitě Avengers a proto jej také nejspíš v dohledné budoucnosti nedostane. V Marvelu jsou ale chytří a propašovali Hulka aspoň do nadcházejícího snímku Thor: Ragnarok  .

20th Century Fox

Foxové drží v rukou práva k lukrativní a úspěšné sérii X-Men a k tak populárním postavám, jako jsou Profesor X, Magneto, Wolverine, Deadpool, Galactus a tak podobně. Vlastní také práva k označení mutant, kterého se proto musí Marvel ve svých filmech a seriálech vyvarovat. O něco složitější je situace okolo Scarlet Witch a Quicksilvera, kteří patří jak do X-Men, tak do Avengers. Práva na ně proto patří oběma stranám a tak jsme také v poslední době viděli dvě verze superrychlého hrdiny.

A jak to tedy bylo? Terminátoři, X-Meni i Transformers pokaždé zapřou, co nám minule řekli

Fox krom toho pevně drží i další populární komiksový tým, Fantastickou čtyřku. Ta sice zatím nebyla na stříbrném plátně příliš úspěšná, přesto to ale nevypadá, že by ji studio chtělo Marvelu vracet.

Paramount Pictures

Možná si vzpomínáte, možná už ne, ale hora obklopená hvězdami bývala kdysi s filmy Marvelu neodmyslitelně spojena. Paramount distribuoval skoro všechny první snímky z MCU s výjimkou Hulka a podíl ze zisku si držel až do premiéry třetího Iron Mana 81 %. Od té doby už ale s Marvelem nemá nic společného.

Disney

Největší americké filmové studio koupilo Marvel Entertainment v roce 2009 a od té doby stojí za všemi snímky z MCU. Ale to jste nejspíš věděli.

Jak poznat film z propojeného světa od těch ostatních?

Pokud nechcete náš právě vypsaný seznam práv k filmům pořád tahat v hlavě a po každém novém snímku kontrolovat, zda patří nebo nepatří do MCU, máme pro vás pár užitečných triků. Snímky z propojeného univerza mají na plakátech a dalších promo materiálech nad svým názvem malé červenobílé logo Marvelu, které filmy z dílny Foxu či Sony postrádají.

Kameny nekonečna: Co jsou zač, kde jsou a jak se tam dostaly

Pozor! Nebavíme se teď o logu na začátku samotného snímku! To totiž mohou mít také filmy, které s MCU nemají vůbec nic společného! “Skutečné” Marvel tituly se dlouhá léta lišily spíš jen v drobných detailech typu nápisu Studios pod samotnou značkou Marvel nebo toho, že využívaly 3D efekt padání komiksových stránek namísto dvourozměrného.

Od loňského roku naštěstí MCU poznáte snáze, neboť dostalo zbrusu novou úvodní sekvenci se všemi známými hrdiny a posunulo již zmíněný nápis Studios vedle samotného loga.

Už se chytáte? Že ne? Tak to teprv počkejte, až se dozvíte, že z právě vypsaných pravidel ještě existují výjimky! Třeba takový Iron Man 3 nápis studios na začátku úplně postrádá a přitom do propojeného světa opravdu patří...

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: