Negativní recenze legend: Avengers nudí, Matrix je sci-fi nesmysl a Temný rytíř trpí domýšlivostí

18. 10. 2017 20 728×5190 světlý/tmavý vzhled

Filmové recenze profesionální kritiky se nezřídka rozcházejí s názory řadových fanoušků a samozřejmě se neshodnou ani mezi sebou. Není na světě člověk ten, aby se zavděčil lidem všem a v umění to platí trojnásob. Recenzent Star Tribune třeba svého času sestřelil čtvrtou epizodu Star Wars a podle vlastních slov toho dodnes nelituje – a od své recenze se na legendární akční sci-fi už nikdy znovu nepodíval. Proti proudu šli ale i další jeho kolegové. Vybrali jsme pro vás ty nejšťavnatější kritiky úspěšných legend stříbrného plátna!

1) Star Wars: Impérium vrací úder 89 %

Pro začátek se ještě chvíli zdržíme v předaleké galaxii, neboť pátý díl dodnes zbožňují snad všichni fanoušci série či žánru a scéna, v níž Darth Vader odhalí Lukovi, že je jeho otcem, se proslavila po celém světě. Nic z toho ale neudělalo dojem na Erica Shortera z deníku Daily Telegraph, který v recenzi prohlásil: „Je těžké vypěstovat si mezi všemi těmi tlačítky, číselníky a pípajícími počítači ke komukoli citový vztah. Zvlášť, když se spolu lidé baví buď technicky, nebo hloupě, nebo sotva slyšitelně. Film měl možná raději rezignovat na jakékoliv dialogy a spokojit se s titulky tam, kde by byly potřeba.“

Star Wars: Klonové války. 10 nejlepších příběhů, kvůli kterým byste seriál neměli minout

V závěru svého textu pak prohlásil, že měli autoři zvážit pro své dílo raději animovanou podobu, když už nám nutně musejí ukazovat souboje laserovými meči a ušaté muppety se smutným pohledem Petera Lorra   (narážka na Yodu).

2) Titanic 85 %

Nákladná, romantická plavba nejslavnější lodí světa si odnesla jako jeden z pouhých tří filmů v historii rovnou 11 Oscarů (z celkových možných 14). I tak se našli kritici, na které neudělala sebemenší dojem. Stephanie Zacharek pro zpravodajský server Salon napsala, že si Titanic zasloužil někoho lepšího, než „plundrujícího“ režiséra Jamese Camerona  . Kritik deníku Los Angeles Times si zase postěžoval na stupiditu dialogů a suše dodal, že si má s sebou příště filmový tvůrce vzít na palubu někoho, kdo skutečně umí psát.

Za zmínku ale stojí především krutá recenze Brandona Judella, v níž autor doporučuje snímek výhradně těm, kteří chodí do kina kvůli všem těm bum, bác a hopla. Zaráží jej, že se tří a půl hodinový film obejde bez sebemenšího charakterového vývoje. Popisuje také scénu, v níž se Rose se sekerou vydává zachránit svého milovaného Jacka. Všem, kterým připadá důvěryhodná, vzkazuje: „Bůh žehnej vám i vašemu potomstvu, které musí žít s tak nešťastným genofondem.

3) Vetřelec 90 %

Jako skalní fandové horrorové sci-fi o všemi oblíbeném xenomorfovi jsme se samozřejmě nezapomněli podívat ani na negativní reakce dobové kritiky. Frank Rich z časopisu Time sice chválí technické kvality filmu, považuje jej ale za příliš komerčně, přímočaře odvyprávěný. Vetřelce navíc prohlašuje za nemanželské dítě Čelistí 84 % a Star Wars a velmi odvážně tvrdí, že snímek postrádá představivost.

Dave Kehr z Chicago Readera jde ještě dál a píše, že Scottovy techniky budování napětí byly staré už v roce 1914, kdy začal vycházet seriál The Perils of Pauline 75 %. Místo herců má Vetřelec prý jen těla, z nichž některá poskytli třeba Sigourney Weaver   a Tom Skerritt  .

4) Pán prstenů: Společenstvo Prstenu 90 %

Nit suchou nenechal Chicago Reader ani na úvodu velkolepé fantasy trilogie. Ústy svého recenzenta Jonathana Rosenbauma: „Je to plné nádherných scenerií a v pořádku je i cit pro měřítko, ústřední myšlenka příběhu mi ale přišla vcelku povrchní a u bojových částí jsem se nudil.“ Jeho kolega Blake French zase suše konstatoval, že: „Jen jediná věc je horší než špatný film, který si myslí že je dobrý – tři hodiny dlouhý špatný film, který si myslí že je dobrý.“

Pán prstenů: Ukážeme to nejlepší z prodloužené verze. A taky 5 scén, které nenajdete ani tam

The Christian Science Monitor zase pranýřuje údajnou dřevěnost Froda Pytlíka, považuje úvodní část za příliš roztahanou a tvrdí, že scény v Kraji působí dost nudně. Společenstvo považuje za značné zklamání, jemuž už nepomohou ani obě další pokračování.

5) Avengers 83 %

Tvrdé kritice se nevyhnul ani jeden z nejoblíbenějších superhrdinských bijáků současnosti. Amy Nicholson si stěžuje, že kdo nemá nakoukaného Thora 74 %, Captaina Americu 67 % a druhého Iron Mana 73 %, nemá šanci dění na plátně pochopit. Tvrdí také, že finální bitva až podezřele připomíná jiný drahý akční snímek: „Pirátská kopie třetích Transformers 63 % se zjevně dostala až na Asgard.“ Svou recenzi uzavírá povzdechem nad nízkými ambicemi filmu.

Podobnost s robotskou mlátičkou postřehl i její kolega Al Alexander, který neváhá Avengers nazvat jedním z nejstupidnějších superhrdinských filmů v dějinách a Hawkeye považuje za nejhorší výkon Jeremyho Rennera  . Zmínit ale také musíme názor kritika Joa Williamse, který shrnul své dojmy poněkud lakonicky: „Biff! Bam! Nuda!“

6) Forrest Gump 95 %

Recenzent Steve Rhodes snímek nedoporučil a udělil mu jednu a půl hvězdičky ze čtyř. Ve svém textu tvrdí, že pouze Tom Hanks   v hlavní roli podal kvalitní herecký výkon a dodává, že jej snímek tak nudil, že průběžně kontroloval hodinky. Připadalo mu také, jako by každých deset minut snímku psal úplně někdo jiný.

Ke slovu se ale znovu dostane i Jonathan Rosenbaum: „Poselství o tom, že je hloupost vykoupením, je soudě podle přetrvávající popularity filmu přesně tím, co chtějí Američané slyšet.“ Rob Vaux a Ken Hanke dokonce nazývají Forresta Gumpa čistým, černočerným zlem, respektive z morálního hlediska nejodpornějším filmem historie.

7) Matrix 90 %

Bob Graham považoval Matrix za beznadějný zmatek a domýšlivý sci-fi nesmysl. Píše: „Je až ohromující, kolik peněz, talentu, technické zručnosti a obrazotvornosti je možné vyplýtvat na něco tak stupidního.“ Jeho kolega Nick Davis nezůstal pozadu, udělil snímku nejnižší možné hodnocení a jeho scénář přirovnal k příběhu pornofilmu. Napoprvé se v kině ani nedokázal přimět, aby Matrix dokoukal a musel to se sebezapřením dohánět později, což se mu prý dosud nikdy nestalo.

Chyby ve filmu. Kšiltovku si mezi skotské horaly neberte, gumové meče v bitvě taky nepomůžou

Svou recenzi plnou spílání a sžíravé kritiky končí slovy: „Matrix je nejméně lidský, nejméně zodpovědný a nejneomluvitelnější snímek, jaký jsem kdy viděl.“

8) Zelená míle 93 %

Podobně příkrý odsudek má Nick Flick i pro Zelenou míli, natočenou podle knižní předlohy Stephena Kinga  . Považuje totiž film za skrytě rasistický pro způsob, jakým nakládá s jednou z jeho hlavních postav, vězněm Johnem Coffeym. Tvrdí: „Aby Zelená míle zabránila divákovi odhalit znepokojivé vyznění svého příběhu, musí na sebe vršit různé podzápletky a příhody. Zdá se pak přívětivější, než ve skutečnosti je.“

Dennis Schwartz nadepsal svou vlastní recenzi: „Těch 188 minut stopáže mi přišlo jako rozsudek smrti.“ Na webu s logem vypsaným za pomoci fontu Comic Sans kritizuje manipulativní zacházení snímku s divákovými emocemi, pochválil však alespoň povedené herecké výkony.

9) Temný rytíř 90 %

„Proč tak domýšlivě?“ ptá se Fernando F. Croce jednoho z nejpopulárnějších superhrdinských filmů vůbec. Svou tirádu zahajuje: „Úlohu letního blockbusteru zvládá Temný rytíř průměrně, jako umění je ale bezcenný a jako fenomén docela znepokojivý.“ Stěžuje si, že jakýkoli pokus o kritiku vyvolá ostrou reakci Batmanových fanoušků. Nudil jej i jinými oslavovaný herecký výkon Heatha Ledgera  .

To Adam Nayman se už smířil s tím, že se ten „nedokonalý a přeceňovaný“ film mnoha fanouškům líbí či že jej dokonce milují, shodne se ale se svým kolegou, že se mu zajídá jeho naprosto jednostranné přijetí.

10) Logan 84 %

A na závěr ještě jeden letošní snímek. Pamatujete ještě Stephanii Zacharek ze Salonu? Ta teď píše pro časopis TIME a opět negativně: „Logan Jamese Mangolda   je plný temných stránek lidské povahy. To z něj ale nutně nedělá dobrý film.“ Považuje Logana za snímek, který by se rád tvářil jako důležitý a politický, jenž ve skutečnosti jen „příšerným a arogantním násilím“ dělá sám sobě reklamu v klasickém superhrdinském stylu.

Jim Lane zase chválí profesionální řemeslnou práci i v detailech, ale dodává, že je Logan „příliš dlouhý, bezútěšný a deprimující.“ Nelíbí se mu navíc, že snímek protahuje všemi těmi sprškami krve mladou herečku Dafne Keen   a dodává, že mu přijde, jako kdyby film vznikl proto, že už režiséra Mangolda nudí série X-Men – kterýžto přístup recenzent zcela sdílí.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (5 komentářů)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: