Adaptace klasické literatury: 10 případů, kdy se opravdu nepovedly

19. 10. 2017 11 206×114 světlý/tmavý vzhled

Dobrých scénářů není nikdy dost a filmaři se proto nezřídka uchylují k literární klasice. Na tu se totiž už nevztahují autorská práva a adaptovat ji proto může úplně každý. Podle toho to pak ale i vypadá, neboť se ke staletími prověřené látce často dostávají i naprostí neumětelové. Kulturní dědictví lidstva si zaslouží lepší zacházení.

1. Gulliverovy cesty 49 %

Mystifikující cestopis z pera Jonathana Swifta se dočkal své modernizované komediální adaptace naposled v roce 2010. Titulního hrdinu ztvárnil Jack Black  , liliputského krále zase Billy Connolly  . Snímek se spoléhal především na mírně přitroublé vtípky a digitální efekty, takže ho nezachránil ani uřvaný generál v podání Chrise O’Dowda  . Film má cenu vidět, pouze pokud si libujete v popkulturních referencích a jeho předlohu jste nikdy v životě nečetli.

2) Tři mušketýři 51 %

Mušketýrské příběhy Alexandra Dumase byly tak trošku brakem už ve své době, akční adaptace z roku 2011 jim však dodala úplně nový rozměr. Logan Lerman  , Orlando Bloom  , Mads Mikkelsen   a Luke Evans   se střetli v téměř dvouhodinové jízdě plné explozí, zběsilých soubojů a nesmyslných technických vychytávek, jen aby film nakonec skončil záběrem vzducholodí nad kanálem La Manche.

3) Souboj Titánů 55 %

Staré řecké báje zpracoval původní Souboj Titánů 83 % z roku 1981 více než důstojně. Pak ale před sedmi lety přišel ambiciózní remake s autenticky ježatým sestřihem Sama Worthingtona   ve vybledlém tričku. Ve filmu všichni nosili kožené chrániče zápěstí, aby vypadali jaksepatří drsně, pegas dokonce pod diktátem atmosféry zčernal a zápletka ještě horšího druhého dílu příběhově vykradla intro starší real-time strategie Age of Mythology.

Festival nezajímavosti. Připomeneme 10 fantasy snímků, na které jste už dávno zapomněli

4) Troja 72 %

V antice ještě chvíli zůstaneme. Troja není vysloveně špatným filmem, diváci i kritici ji ale hodnotili spíše průměrně. Jistě za to mohla i snaha o „realistickou“ verzi pradávného konfliktu, která nenechala ze své předlohy, Homérova eposu Ilias, jediný kámen na kameni. Snímek na druhou stranu zachraňují herecké výkony Brada Pitta  , Erica Bany   nebo Seana Beana  . Za zmínku stojí, že scénárista Troji David Benioff   v současné době přepisuje historii dalšího světa, tentokrát Západozemí.

5) Velký Gatsby 73 %

Koukat se dá i na adaptaci klasického románu Francise Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby. Hrozí však, že se neprokoušete poněkud zdlouhavým úvodem. Kritikové snímku vyčítali přílišnou orientaci na vizuální stránku a opomíjení osobní jiskry titulního hrdiny. Toho ztvárnil populární herec Leonardo DiCaprio  , jemuž v roli vypravěče a pozorovatele protagonistova osudu sekundoval Tobey Maguire  .

6) Hobit

Podobné pocity měli diváci ale i z filmové verze legendární pohádky kultovního britského spisovatele 20. století, J. R. R. Tolkiena  . Vadilo především rozdělení krátké knížky do tří celovečerních snímků, kritici i diváci autorům vyčítali extenzivní využívání zeleného plátna a bezduchou akci. V zájmu spravedlnosti ale musíme zmínit, že Hobit komerčně uspěl a třeba dialogy Bilba s Glumem nebo Šmakem v současné fantasy produkci nemají konkurenci.

Hobit: Proč nová trilogie Petera Jacksona nedosáhla kvalit Pána prstenů?

7) Noe 57 %

Bible je jedna z úplně nejstarších knih (či možná spíše sebraných spisů) na světě. Stamiliony lidí ji navíc považují za posvátnou a někteří navíc dokonce za učebnici přírodopisu, takže se snad žádná její adaptace nezavděčí každému. Když ale mezi židovské patriarchy a dřevěnou bárku přimícháte kamenné transformery, plamenné meče a rozdělení hrdinů na zlé masožravce a hodné vegetariány, o výsměch si přímo koledujete. Noema nezachránil ani Russel Crowe  , ani Hermiona  .

8) Alenka v říši divů 71 %

I mistr tesař se někdy utne. Cukrkandlově pastelová jízda králičí norou měla na palubě slavného kapitána Jacka Sparr... ehm, Kloboučníka v podání Johnnyho Deppa  , důležité role dostaly Anne Hathaway   a Helena Bonham Carter   a rozpočet činil až 200 milionů dolarů. Při zběsilém vylévání barviček ale jinak velmi schopný režisér Tim Burton   vyklopil autora předlohy Lewise Carrolla. Mezi diváky snímek i přesto uspěl a propadákem se stalo až jeho loňské pokračování 65 %, v němž se Alenka neprozřetelně vydala za zrcadlo.

9) Beowulf 63 %

Animace kombinovaná s motion capture, kterou použil režisér Robert Zemeckis   pro adaptaci slavné staré básně, nestárne zrovna nejlíp. Hrdinský příběh mocného válečníka a krále Beowulfa tak vypadá nejvíc jako natahované intro několik let staré RPG počítačové hry. Navíc okázale ignoruje svou předlohu a krom dějové linky velmi zásadně upravuje i charaktery hlavních postav.

10 nejlepších bojových scén Hry o trůny. Bouře mečů nad Západozemím propukla

10) EXODUS: Bohové a králové 62 %

Příběh o Mojžíšovi je bezpochyby jednou z filmařsky nejatraktivnějších biblických látek. Člověk by nevěřil, že se se stopadesátimilionovým rozpočtem a zvučnými jmény v ansámblu nemá co pokazit. Ridley Scott   se ale stal přes své nesporné režisérské kvality nepochopitelně tvůrcem asi nejnudnější adaptace Starého zákona pod sluncem, když nedokázal natočit zajímavě dokonce ani spektakulární egyptské rány.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

Faramir a Boromir: Bratři měli sen o Prstenu a naposledy se setkali až poté, co Boromir padl

31. 1. Aleš 508

Silmarillion: O čem je Tolkienovo veledílo? Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější příběhy

6. 11. Aleš 21484

Jediný pravý Pán prstenů. Mysleli jste si, že je Sauron jen planoucí bulva?

20. 9. Aleš 30480

Pán prstenů: Nadcházející seriál od Amazonu získal režiséra Jurského světa

4. 7. Aleš 463

Pán prstenů: Ukážeme to nejlepší z prodloužené verze. A taky 5 scén, které nenajdete ani tam

9. 10. Aleš 1455

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 96

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 164

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 45

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 11197

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 32761

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16384

To nejzajímavější z tohoto týdne: