Kdo získá židli z mečů? Představujeme 10 nejschopnějších hráčů Hry o trůny

19. 10. 2017 7 696×168 světlý/tmavý vzhled

Hru o trůny 92 %, v níž můžete buďto zvítězit, nebo zemřít, už hrálo velmi mnoho sebejistých, mocných hráčů. Někteří z nich už za svou aroganci zaplatili životem, jiní dosud zoufale soupeří o tu či onu zdobenou západozemskou židli. Vybrali jsme deset jmen těch nejlepších manipulátorů Sedmi království, jimž byste rozhodně nechtěli v seriálu zkřížit cestu.

10) Sansa Stark

Starší Starkovic dcera začínala jako naivní, dost nafoukaná holka. Potom si ale prošla učiněným peklem. Někoho slabšího by její zážitky pravděpodobně zlomily, ale Sansa je absolvovala s očima otevřenýma. Udělala to jediné, co mohla: učila se tvrdým pravidlům hry od těch nejlepších. Nahlédla do intrik rodů Tyrellů i Lannisterů a dokonce strávila dost času i po boku Petyra Baeliše.

Sansin skutečný potenciál se projevil v konfrontaci s Malíčkem v uplynulé sezóně a z jejích rad Jonu Sněhovi můžeme jasně soudit, že už stojí oběma nohama pevně na zemi.

9) Daenerys Targaryen

Matka draků předvedla hned několik skvělých kousků. Vzpomeňme alespoň na to, jak přelstila astaporské otrokáře nebo jak dala dohromady alianci s Greyjoyi. Její slabinou ale je, že se příliš spoléhá na svoje charisma, jako třeba když získala podporu divošských Dothraků. Její plány oproti tomu často vyjdou vniveč, jak jsme to viděli třeba v úvodu letošní série.

10 nejlepších bojových scén Hry o trůny. Bouře mečů nad Západozemím propukla

Svou okamžitou popularitu navíc Daenerys skoro nikdy nedokáže patřičně využít. Zklamala se v mnoha svých snahách včetně osvobozování otroků a občas stačilo jediné nepopulární nařízení, aby proti sobě vyhnala davy do ulic. Je také náchylná k impulzivnímu, neuváženému jednání.

8) Cersei Lannister

Tywin Lannister shrnul povahu své dcery asi nejlépe ze všech: Cersei není tak chytrá, jak si myslí. O krok napřed se zatím držela jen proto, že byla schopná zajít dál, než všichni ostatní. Navíc spoléhá na sílu strachu, která má své hranice. Odpálení Baelorova septa mohou mnozí považovat za její triumf, svým způsobem to byl ale zoufalý čin ženy zahnané do kouta, který stál Cersei její poslední živé dítě.

Navíc jím královna matka řešila situaci, kterou sama vyvolala. Její rozhodnutí dodat moc náboženským fanatikům bylo mimořádně hloupé a mělo své důsledky. Prostý lid svou vládkyni vesměs nenávidí a nebýt strachu z Qyburnovy černé magie, obyvatelstvo Králova přístaviště by už dost možná otevřeně povstalo.

Její strategie oproti tomu v nejnovější sezóně docela dobře fungovala, přestože vedla ke ztrátě Casterlyovy skály a porážku části lannisterské armády.

7) Stannis Baratheon

I Stannis se příliš spoléhal na kouzla a náboženství. Jeho stín nejprve zavraždil mladšího bratra Renlyho, rituál s pijavicemi dost možná nějak záhadně přispěl i k smrti králů Joffreyho, Robba a Balona. Připočtěme si k tomu solidní armádu, silný nárok a bohaté vojenské zkušenosti a vyjde nám, že byl Stannis přinejmenším během druhé sezóny nejnadějnějším kandidátem na vítězství v celé hře.

Příliš ale spoléhal na Melisandru a její plamenná vidění a také podcenil obranu Králova přístaviště. Stal se tak obětí Tyrionova plánu s divokým ohněm a Tywinových pletich, které přihrály na stranu Lannisterů mocný rod Tyrellů. Proti takové alianci nedokázal nakonec ani Stannis obstát, vydal se na sever a tam bídně zhynul v marné válce s Boltony.

6) Margaery Tyrell

Manželka tří králů vám možná nikdy nepřišla jako kdovíjak zdatná hráčka, ale opak je pravdou. Patří totiž mezi nejschopnější manipulátory v celém Západozemí. Bez viditelných potíží si ochočila Tommena a dokonce i Joffreyho, obratně vykličkovala z nebezpečných spárů vrabčáků. Umí si získat podporu prostého lidu, což leckdy nedokáží ani daleko zkušenější vládcové a vládkyně.
Prokoukla dokonce i Cersein ďábelský plán na konci šesté série a možná by i unikla, kdyby měla trochu víc štěstí.

5) Tyrion Lannister

Nejmladší Lannister je velmi chytrý a nesmírně schopný. Dostal se z vězení Lysy Arryn, přemluvil horské klany ke spolupráci, během své krátké kariéry pobočníka krále zachránil Královo přístaviště, zničil Stannisovu flotilu a chytrým trikem odhalil nespolehlivost Pycelleho. Jeho talent se projevil i během služby targaryenské vládkyni Daenerys.

Zvítězíš, nebo zemřeš. Postavy, které nás nejspíš opustí v 8. sérii Hry o trůny

Proč tedy Tyriona neposuneme blíž ke špici našeho žebříčku? Někdy mívá problém vidět širší souvislosti sítí, v nichž uvízl. Jeho otec Tywin ho použil a pak zase vyšachoval, Tyrion se nakonec ocitl i před soudem a málem skončil pod kytičkami. Zda se poučil a podobnou chybu už nezopakuje, budeme muset ještě zjistit.

4) Varys

Pavouk z Králova přístaviště se dokáže skvěle přetvařovat a dal dohromady hned několik úspěšných plánů. Nakonec dostal ze Západozemí na Daenerysyn dvůr i Tyriona a vyjednal mocné spojenectví s Martelly a Tyrelly. Jeho síť špehů se navíc rozprostírá přes dva kontinenty a mezi Varysovy důvěrníky patří i mocní a zámožní lidé jako Illyrio Mopatis.

Varys má i přesto několik zásadních slabin. Málokdo mu věří, protože jako eunuch a cizinec nemá na dvoře moc záviděníhodnou pozici. Navíc se snaží zastupovat zájmy prostého lidu, což v praxi znamená, že se nemůže uchýlit k těm brutálním způsobům řešení svých problémů, které používají jeho konkurenti.

3) Olenna Tyrell

Pletichy Královny trnů stály život tyranského prince Joffreyho. Dost možná pomáhala sestavit i původní spojenectví své rodiny s králem Renlym. S Malíčkovou pomocí také přes Lancela Lannistera zatlačila na královnu Cersei. Když někdo ohrožuje rod Tyrellů, Olenna sáhne i k těm nejnebezpečnějším metodám, aby nebezpečí zahladila. Navíc můžeme odůvodněně předpokládat, že právě od ní se Margaery naučila svým vlastním nemalým dovednostem.

Královna trnů nicméně nepředvídala zákeřný lannisterský plán a to ji nakonec stálo život. Rod Tyrellů s ní vymřel, což není zrovna úspěch.

2) Tywin Lannister

Nebylo to ale poprvé, co Olenna narazila na zájmy mocného rodu. Tywin ji nakonec dokázal přesvědčit ke sňatku mezi Cersei a Lorasem, když vyhrožoval, že jmenuje dědice Vysoké zahrady do královské gardy. Krom toho zachránil svůj rod před skoro jistým zničením, spolu s rodem Freyů naplánoval Rudou svatbu, dorazil včas na obranu Králova přístaviště a zajistil Lannisterům dominantní pozici v Západozemí až do své smrti.

Úplně první epizodu Hry o trůny jste nikdy neviděli. Mrkněte, jak měl pilot původně vypadat!

Jeho slabinou se nakonec ukázala rodina, pro kterou sice dle svých slov Tywin všechno dělal, neměl ale pro její jednotlivé členy příliš pochopení. Jeho nefunkční vztah s Tyrionem vedl až k šipce z kuše na toaletě, která ukončila lordův život.

1) Petyr Baeliš

Malíček měl prsty skoro ve všem, co se kdy ve Hře o trůny semlelo. Občas si libuje v pouhém rozpoutávání chaosu, který pak využívá jako žebřík k větší moci. Angažoval se měl ve zradě lorda Eddarda, spojenectví Tyrellů s Lannistery, smrti Jona i Lysy Arrynových, Boltonskou svatbu a vítězství Jona Sněha v bitvě bastardů. Jeho jedinou známou slabinou jsou Catelyn Stark a její dcera Sansa. Právě ta nakonec přikázala Malíčkovu popravu – i tak ale nenápadný lord ovlivnil Hru o trůny více, než kdokoli jiný.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)