Mnoholičný lektvar: 10 herců, kteří mohli ztvárnit vaše oblíbené postavy ze světa Harrryho Pottera

22. 10. 2017 10 765×95 světlý/tmavý vzhled

Když vidíte některého herce v jedné roli v celé sérii filmů, jeho tvář zpravidla úplně sroste s postavou, kterou ztvárňuje. O osmidílném příběhu mladého čaroděje Harryho Pottera to vzhledem k jeho kultovnímu charakteru platí dvojnásob. Koho jste mohli vidět v roli vašeho oblíbeného profesora či studenta z Bradavic, kdyby tvůrci kdysi rozhodli jinak? Zjistit to můžete v našem žebříčku.

1) Albus Brumbál – Ian McKellen, Peter O’Toole

Ředitele školy, mentora našeho hlavního hrdiny a jednoho z nejmocnějších kouzelníků všech dob ztvárnil v prvních dvou dílech série Richard Harris  . Ten ale v roce 2002 zemřel a studio proto muselo hledat náhradu. V úvahu připadal Harrisův přítel Peter O’Toole  , kterého si můžete pamatovat třeba jako krále Priama z Troje 72 % nebo vládce Stormholdu z fantasy snímku Hvězdný prach 84 %.

Stejná postava, nová tvář. Slavné filmy a seriály, které vyměnily důležité herce

Protože měl ale O’Toole v té době už přes sedmdesát, byl osloven jeho mladší kolega Ian McKellen  , známý jako konkurenční čaroděj Gandalf a mutant Magneto. Ten ale nabídku odmítl, protože zesnulý Richard Harris neměl příliš v oblibě jeho práci. Novým Brumbálem se nakonec stal Michael Gambon   a McKellen se nechal slyšet, že kolegův výkon považuje za úžasný, takže všechno dobře dopadlo.

2) Sybila Trelawney – Tilda Swinton

Excentrickou profesorku jasnovidectví si zahrála Emma Thompson  , filmaři ale původně přemýšleli i o obsazení Tildy Swinton  . Ta ale neměla dostatek místa v kalendáři, a navíc je ze zásady proti internátním školám. Naštěstí tím nepřišla o čarodějnickou kariéru, neboť záhy získala hlavní zápornou roli Jadis v prvním díle Letopisů Narnie 64 % a zahrála si také mentorku Benedicta Cumberbatche   v loňském Doctoru Strangovi 3 %.

3) Zlatoslav Lockhart – Hugh Grant

Charismatický Brit Hugh Grant   by jistě neudělal postavě Zlatoslava Lockharta žádnou ostudu. Roli dokonce vzal, do cesty se mu ale následně připletla další natáčení a nakonec jsme jako profesora obrany proti černé magii viděli herce a režiséra Kennetha Branagha  .

4) Xenofilius Láskorád – Billy Connolly

Svérázného tatíka Lenky Láskorádové si mohl zahrát… Billy Connolly  . Ano, ten týpek, který přijel do Bitvy pěti armád 75 % na obřím opancéřovaném praseti, vynadal elfímu králi Thranduilovi a kosil mohutné skřety rozmáchlými údery čela. Správně střelený určitě je – jen možná trochu jiným způsobem, než požaduje scénář. Part nakonec dostal Rhys Ifans  , který odvedl dobrou práci.

5) Helena z Havraspáru – Kate Winslet

Pro menší roli Heleny z Havraspáru chtěli autoři získat slavnou Kate Winslet  . K té se ale nabídka podle některých zdrojů nikdy ani nedostala, protože ji zamítli rovnou její agenti. Proto se nakonec coby přízrak mladé dívky ve snímku objevila skotská herečka Kelly Macdonald  , která nahradila Ninu Young   z prvních dvou dílů série.

Harry Potter: 10 slavných čarodějů, kteří vládnou největší mocí

6) Rita Holoubková – Rosamund Pike

Obtížná reportérka Rita Holoubková by za nějakou tu senzační zprávu snad i položila život. Původně tvůrci roli nabídli herečce Rosamund Pike  . Vedlejší úlohy se však nakonec zhostila Miranda Richardson   a my musíme konstatovat, že uspěla. Obtížnou nenechavost reportérky zachytila perfektním způsobem.

7) Quirinus Quirell – David Thewlis

Představitel profesora Lupina se původně hlásil o roli už před prvním snímkem celé série 78 %, kdy chtěl zazářit jako Voldemortem posedlý Quirinus Quirell. Je nejspíš dobře, že mu jeho původní záměr nevyšel a nahradil ho Ian Hart  . Talentovaný David Thewlis   se totiž díky tomu neobjevil jen v jediném filmu o Harrym Potterovi, nýbrž hned v pěti. Herec prý navíc od svých dětských let snil o tom, že si jednou zahraje vlkodlaka. Přejeme mu to!

8) Harry Potter – Liam Aiken

Zatímco se jeho filmová spolužačka Emma Watson   zapsala do povědomí diváků nejenom svojí Hermionou, ale třeba i nejnověji jako protagonistka fantastické pohádky Kráska a zvíře 74 %, Daniel Radcliffe   zůstává zatím ještě pořád hercem jediné role. V myslích fanoušků zkrátka je Harry Potter. Možná vás proto překvapí, že si měl chlapce s jizvou na čele původně zahrát Liam Aiken   a o roli přišel jen proto, že do ní chtěla J. K. Rowling   britského herce.

9) Severus Snape – Tim Roth

Role profesora lektvarů, navždy nešťastně zamilovaného do Lily, je pro Alana Rickmana   jako ušitá. Dokonce se povídá, že mu ji sama autorka napsala přímo na tělo. Zachmuřeným, kousavým čarodějem se ale mohl stát třeba i Tim Roth  . Ten se ale raději pustil do natáčení Burtonovy Planety opic 58 %, čehož s odstupem času nejspíš litoval. Po nepříznivě přijaté sci-fi už totiž dnes neštěkne ani pes.

Harry Potter: 7 zajímavostí z Pottermore, které ve filmech ani knihách nenajdete

10) Lily Potter – J. K. Rowling

Ne, neděláme si legraci. Britská spisovatelka postavu Harryho stvořila a má stejnou barvu očí, jako on, takže by vlastně docela dávala v roli jeho matky smysl. Tvůrci si ale nebyli jistí, jak by něco takového přijali fanoušci a zda by to diváky v kritických chvílích nerozptylovalo od sledování zásadního zvratu příběhu. Roli nakonec dostala Geraldine Somerville  . Co si myslíte vy – měla to autorka risknout a objevit se na stříbrném plátně?

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

Harry Potter se střetává s českým černokněžníkem. Parodie Kamene mudrců dobývá YouTube

10. 12. Aleš 1250

Pán prstenů: Ukážeme to nejlepší z prodloužené verze. A taky 5 scén, které nenajdete ani tam

9. 10. Aleš 3248

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 3199

Stan Lee a J. K. Rowling budou uvedeni do síně slávy žánrů fantasy a sci-fi

15. 6. Aleš 198

Harry Potter: 7 zajímavostí z Pottermore, které ve filmech ani knihách nenajdete

30. 9. Aleš 1197

.Příští týden v kinech: Akční thriller od Bessona i krvavá hra na schovávanou

Dnes Aleš 11

.Thor: Odin má v první sólovce boha hromu osminohého koně. Ten pochází z mytologie

Včera Aleš 156

.Martin Freeman prozradil, jaké to je pracovat pro Marvel Studios

16. 8. Aleš 45

.Avengers: Kdyby byli X-Men v Infinity War, Thanos by je zabil všechny kromě Wolverina

16. 8. Aleš 57

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 121192

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 8720

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 6570