Yoda v San Franciscu, vetřelec v Olomouci. Kde stojí sochy slavných filmových postav?

24. 10. 2017 9 994×169 světlý/tmavý vzhled

Sochy se staví nejenom slavným vojevůdcům, politkům či vědcům, ale často i umělcům. Není proto divu, že se nezřídka dostane i na samotné postavy, které tito umělci přivedli k životu. A protože jsou přinejmenším některé filmy bez jakýchkoli pochybností uměleckými díly, má už svou vlastní sochu spousta vašich oblíbených hrdinů. Možná jste o tom až dodnes nevěděli, v našem seznamu nejlepších soch filmových postav ale určitě najdete spoustu známých tváří.

Bonus) Památník Jamese T. Kirka (Riverside)

Tenhle žebříček je primárně věnovaný sochám, takže do něj různé plakety či památníky tak úplně nepatří. Jednu jsme přesto museli zmínit. Občané městečka Riveside v americké Iowě totiž postavili památník budoucímu narození kapitána Jamese T. Kirka ze seriálového a filmového vesmíru Star Trek. Ten by se měl podle oficiálního kánonu v lokalitě narodit 22. března roku 2228.

Star Trek s Chrisem Pinem. Co jste netušili o třech nejnovějších filmech z daleké budoucnosti

10) Captain America (New York)

Avengers jsou v kurzu a tak se své sochy v nadživotní velikosti dočkal i jeden z vůbec nejdůležitějších hrdinů týmuCaptain America. Tyčí se do zhruba čtyřmetrové výšky a stojí v hrdinově rodném městě, ba dokonce v jeho rodné čtvrti Brooklynu. Odhalena byla relativně nedávno, teprve loni v srpnu, a to při příležitosti Capova pětasedmdesátiletého výročí.

9) Vetřelec (Olomouc)

Světoví ale umíme být i na Moravě. Na střeše jednoho z domů v Olomouci najdeme železného vetřelce, monstrum ze stejnojmenné sci-fi horrorové série. Legendární povora z dílny Ridleyho Scotta   a Hanse Rudolfa Gigera   hraje roli originálního domovního znamení, což příliš nejde pod nos některým památkářům. Pokud se na něj budete chtít při některé návštěvě mrknout, najdete ho v Šemberově ulici v historickém centru.

8) Želvy Ninja (Hong Kong)

Na hongkongské Canton Road zase možná zahlédnete čtveřici povědomých přikrčených siluet, v nichž na druhý pohled poznáte populární rodinku ninja želv. Ty sice podle originálního komiksu žijí v americkém New Yorku, hezky se vyjímají ale i v obří asijské metropoli. Leonardo, Raphael, Michelangelo i Donatello tam dřepí vedle sebe, vyzbrojeni obvyklým arzenálem.

7) Rocky (Philadelphia)

Muzeum umění v americké Philadelphii střeží slavný filmový boxer Rocky Balboa. Sochu původně vyrobili sami tvůrci pro účely natáčení třetího dílu a po premiéře ji věnovali městu, které ji po nějaké době přesunulo jinam. Když se pak znovu objevila v pátém díle, vrátila se zase před muzeum a od té doby tam stojí až dodnes – jen trochu stranou, asi aby zástupy fanoušků se selfie tyčkami neblokovaly provoz. Vyrobená je z bronzu a opět se tyčí do nadživotní velikosti.
Rocky ale stojí třeba i v srbské vsi Žitište, a to od roku 2007.

6) Mistr Yoda (San Francisco)

Že v sídle Lucasfilmu o odkazy ke slavné sérii Star Wars nouze nebude, vy nejspíš čekali jste. Že ale socha Yody tam nachází se, vy netušili jste. Mistr Jedi tam zajišťovat musí, že jeho tvůrce provázet Síla bude. Coby mocný válečník též dveře střeží. Jeho socha necelého tři čtvrtě metru měří, čímž v životní velikosti moudrého Yodu zobrazuje. Cha–cha chá!

Ať vás provází Síla! 5 zajímavostí o Světlé a Temné straně ve vesmíru Star Wars

5) Petr Pan (Londýn)

Petr Pan vznikl původně pro účely stejnojmenné divadelní hry, už ale zazářil i v několika celovečerních snímcích. Jeho sochy se nacházejí na mnoha místech světa, ale ta nejslavnější je bezesporu v Londýně – bez povolení i bez oslav ji tam nechal nainstalovat sám autor J. M. Barrie   už v roce 1912, aby tak překvapil dětské fanoušky svého díla. Potom sochu věnoval městu a to ji nechalo na místě, přestože někteří kritikové namítali, že si tak Barrie dělá reklamu.

4) Superman (Metropolis – Illinois)

Metropolis z univerza DC samozřejmě není reálným městem, ale kombinuje elementy ze skutečných velkoměst na západním pobřeží Spojených států amerických. Ve státě Illinois se ale skutečně nachází městečko jménem Metropolis, které samozřejmě ze slavné značky neváhá těžit. Najdete v něm třeba muzeum, věnované Muži z oceli, ale samozřejmě i jeho sochu.

Ta měří úctyhodných 15 stop, tedy více než čtyři a půl metru. Současná verze je z bronzu – do té sklolaminátové podle některých zdrojů občas někdo střílel, asi aby se ujistil, zda to hrdinovi skutečně neublíží. Lidi jsou všelijací.

3) Tintin (Brusel)

Odvážný reportér Tintin vznikl v hlavě belgického kreslíře Hergého  , takže samozřejmě nemohl dostat sochu nikde jinde než v Bruselu. Na oslavu třicátého výročí uvedení slavné postavy objednali Hergého přátelé Tintinovu sochu – aby se tam ale hrdina náhodou necítil osamoceně, doprovází ho i jeho věrný pes Filuta. Jedna kopie si pak našla cestu do Wolvendael Parku.

2) Godzilla (Tokio)

Japonci milují obří příšery a slavná Godzilla je mezi nimi nekorunovanou královnou. Postavit jí sochu v životní velikosti naštěstí ještě zatím nikoho nenapadlo, na obyvatele Tokia ale už nějakou dobu hladově zírá pořádně velká ještěří hlava. A nejde ani zdaleka o jedinou sochu Godzilly ve městě – další zmenšeninu najdete na náměstí, které se v anglické transkripci jmenuje Hibiya Chanter Square.

Nejslavnější filmová univerza. Odehrávají se všechny filmy Pixaru ve stejném vesmíru?

Ještě nestačilo? Co takhle pneumatiková příšera z Nishi-Rokugo Parku nebo ta před Toho Studios? Japonci jednoduše milují svou Godzillu!

1) Jára Cimrman (Tanvald)

Skončit ale musíme zase doma. Největší Čech, všeuměl Jára Cimrman, má totiž se svými sochami trochu problém. Nikdo totiž neví, jak přesně vypadal. Proto se v Tanvaldu rozhodli pro unikátní instalaci nazvanou Cimrman v mlze, kde vidíme Mistra za poloprůhlednými skly. V zahraničí mají možná větší a slavnější sochy, ale Rocky, Tintin a koneckonců i mistr Yoda musejí jen zahanbeně stát ve stínu tak obřího génia.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: