Vyzkoušejte Voyo na 7 dní zdarma - Přes 2000 filmů a seriálů v češtině, oblíbené pořady dříve než v TV, nejlepší sportovní přenosy, a to vše bez reklam!

Král komiksu. Jak tvořil Stan Lee nejslavnější hrdiny Marvelu

Datum vydání 24. 10. 2017Shlédnutí 19 108×Názory k tématu1Sdílení článku358Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Stanley Martin Lieber, známější dnes pod jménem Stan Lee  , se narodil 28. prosince 1922 v americkém New Yorku. Od té doby ušel dlouhou cestu – první komiksový sešit napsal v pouhých devatenácti, záhy se stal jedním z vůbec nejpopulárnějších autorů superhrdinského žánru v historii a zasloužený důchod si v současné době zpříjemňuje drobnými rolemi ve filmech podle svých příběhů. Jaký je ale celý příběh této živoucí legendy?

Zamlada psal i nekrology

Leeho rodina pochází z Rumunska a žádný americký sen si ve Spojených státech nežila. Zemi (a koneckonců i takřka celý svět) navíc záhy zasáhla Velká hospodářská krize a pozdější autor komiksů musel své první velké sny o vlastním románu snít v malém bytě o jednom pokoji, který sdílel s oběma rodiči a bratrem. Tehdy si vyzkoušel také spoustu prací na půl úvazku typu donášky sendvičů, sepisování nekrologů nebo uvaděče v divadle.

Kameny nekonečna: Co jsou zač, kde jsou a jak se tam dostaly

Mnohé z trablí, které Stan Lee v této době zakusil, se mu později podařilo zúročit, když sepisoval příběhy chudého studenta Petera Parkera alias Spider-Mana. Protivenství každodenního života, jimž pavoučí hrdina ve svém civilním životě čelí, jednoduše vyobrazil podle vlastní autentické zkušenosti. Průlomem se nakonec stala až práce editora v redakci Timely Comics, kam Lee nastoupil už v roce 1939 jako asistent.

Dobrým vojákem za světové války

Jeho debutem se stal Captain America Comics #3 z května 1941, pro který napsal nějaký ten výplňový text. Když ale potom koncem roku došlo v redakci k personálním změnám, Lee povýšil na prozatímního editora a dostal volnější ruku. Ještě, než se ale do nové práce naplno opřel, prožil krátkou kariéru v armádě Spojených států, kde byl přidělen do signálního sboru. Tam opravoval telegrafní sloupy a další komunikační zařízení.

Jeho nadřízení si ale brzy všimli Leeho talentu pro psané slovo a nechali jej tvořit výcvikové manuály, vymýšlet slogany a věnovat se další kreativní práci pro armádu. Když pak druhá světová válka skončila, vrátil se Lee opět do redakce Timely Comics a pokračoval ve své předchozí práci. Záhy se také oženil s Joan Clayton Boocock a v roce 1950 se mu narodila dcera.

Je to rebel!

O pár let později ale přišla výrazná krize. Komiksy byly v polovině minulého století stále ještě považovány za dětskou zábavu a Lee byl požádán, aby využíval při psaní jednoduchá, snadno srozumitelná slova. To se mu ani trochu nezamlouvalo – když jej tedy vydavatel Martin Goodman pověřil sestavením nového hrdinského týmu, Lee ze vzdoru stvořil Fantastickou čtyřku, dosud nejkomplexnější a nejméně idealizovaný příběh ve své autorské historii.

Hrdiny představil jako plnohodnotné lidské bytosti, jimž nadlidské schopnosti často přináší více starostí než užitku. V době, kdy byla vzorem superhrdinského týmu idealizovaná Liga spravedlnosti, šlo o svěží a originální přístup. Možná i proto se nové komiksy skvěle prodávaly. Stan Lee záhy získal důvěru svých šéfů a v následujících letech pro Marvel (jak se Timely Comics přejmenoval) stvořil tak legendární postavy jako jsou Ant-Man, Spider-Man, Thor, Doctor Strange, X-Men, Iron Man nebo Hulk.

Přímo před vašima očima. Úžasné filmové detaily, kterých jste si vůbec nevšimli

Dokonce se neváhal vzepřít ani americkému Comics Code Authority, který reguloval, co se v komiksech má a nemá objevit. Zakázáno bylo kupříkladu byť jen využít slovo zombie, kritizovat náboženství, porušovat posvátnost manželství nebo třeba ukázat v příběhu drogy. Právě toto pravidlo Lee porušil v jednom čísle Spider-Mana, kde se Harry Osborn ládoval pilulkami, protože mu dala jeho holka kopačky a jeho kamarád Peter s tím musel něco udělat.

Stan Lee v DC aneb Superman policajtem

I přes letitou spolupráci s Marvelem ale Lee zavítal i do konkurenční stáje DC, kde počátkem tisíciletí sepsal alternativní příběhy tamních nejslavnějších superhrdinů. Jeho Superman byl příslušníkem kryptonského policejního sboru, kterého omylem teleportovali na Zemi. Tam se proto snaží dopomoci lidem k míru a prosperitě nejen z nesobeckých důvodů, ale i proto, aby se skrze technologický pokrok naší vědy mohl jednou opět vrátit domů.

Leeho Flash zase nabral podobu ženské hrdinky Mary Maxwell, která omylem kontaminovala svůj genofond DNA kolibříka. Vlivem toho získala nadlidskou rychlost. Její kostým se tomu z klasického světa DC také příliš nepodobá.

Wonder Woman se zase vyklubala bohyně slunce, Aquaman začínal jako biolog se specializací na mořský život a umí se měnit v bytost tvořenou čirou vodou, schopnosti Green Lanterna pocházejí z Yggdrasilu, stromu života a Wayne Williams alias Batman dostal snad až příliš netopýří netopýří kostým.

„Podle mě i jediný člověk může znamenat mnoho.“

Stan Lee se jako producent podílel na celé řadě filmů podle svých komiksů a v mnoha z nich se objevil v malé roli, které se také říká cameo. Jedná se v podstatě o vtipný štěk, kdy se autor jenom na pár okamžiků mihne před kamerou a něco zábavného řekne nebo udělá. Dochází tak k vcelku paradoxní situaci, kdy je nejobsazovanějším člověkem v dějinách superhrdinských filmů neherec.

Marvel: Povíme, komu patří jednotliví superhrdinové a jak poznáte snímky z propojeného MCU

Nevyhnula se mu samozřejmě ani náležitá ocenění. Má vlastní hvězdu na hollywoodském chodníku slávy a prezident George W. Bush ho v roce 2008 honoroval medailí American National Medal of the Arts. Získal také mnoho cen za životní přínos komiksu a obecněji i superhrdinskému žánru. Svůj neobyčejný život také převyprávěl stylově v autobiografickém komiksu Amazing Fantastic Incredible: A Marvelous Memoir, který spatřil světlo světa koncem roku 2015. Jak jinak by to měl panující král žánru udělat?

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1619
Zemřel Stan Lee, legendární komiksový tvůrce, který se rád objevoval i ve filmech

Zemřel Stan Lee, legendární komiksový tvůrce, který se rád objevoval i ve filmech

Datum vydání 12. 11. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1389
Marvel: Thor 4 je oficiální, natočí ho opět režisér Ragnaroku Taika Waititi

Marvel: Thor 4 je oficiální, natočí ho opět režisér Ragnaroku Taika Waititi

Datum vydání 17. 7. Autor článku Aleš Názory k tématu14Sdílení článku1198
Spider-Man je oficiálně zpět v MCU, třetí film vznikne ve spolupráci Sony a Marvelu

Spider-Man je oficiálně zpět v MCU, třetí film vznikne ve spolupráci Sony a Marvelu

Datum vydání 27. 9. Autor článku Daniel Názory k tématu9Sdílení článku1143
James Gunn je zpátky. Strážci Galaxie 3 natočí režisér původních dvou filmů

James Gunn je zpátky. Strážci Galaxie 3 natočí režisér původních dvou filmů

Datum vydání 15. 3. Autor článku Aleš Názory k tématu13Sdílení článku1067

Zemřel herec Paul Grant, kterého znáte z filmů Harry Potter a Kámen mudrců nebo Star Wars

Datum vydání Dnes Autor článku Lukáš Sdílení článku1

Trailer na nový dokumentární film Little Richard: I Am Everything představuje skutečného krále rock'n'rollu.

Datum vydání Dnes Autor článku Žaneta Sdílení článku1

Již brzy startuje na Televizi Seznam nový, osmidílný, komediální seriál Revír. A o revír tady opravdu půjde.

Datum vydání Dnes Autor článku Hana Sdílení článku1

Zkorumpované instituce, od vládních stran až po policii, soudy, vlivné oligarchy a podnikatele, to je otřesná skutečnost v dokumentu Kuciak: Vražda novináře

Datum vydání Včera Autor článku Hana Sdílení článku37
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku881
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku445
10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

Datum vydání 2. 10. Autor článku Aleš Názory k tématu33Sdílení článku581