Za málo peněz hodně muziky. Levné filmy, které v kinech vydělaly balík

26. 10. 2017 15 263×162 světlý/tmavý vzhled

Velkofilm si žádá náležitý rozpočet, to se rozumí samo sebou. Finance jsou potřeba na zajištění co nejkvalitnější natáčecí lokace, do závratných výšin se šplhá cena highendových kamer a nemalou část rozpočtu leckdy spolkne ústřední hollywoodská hvězda nebo náročné vizuální efekty. Přesto se ale občas objeví snímky, které dokážou vyprodukovat hodně muziky i za relativně málo peněz. Našli jsme pro vás deset takových.

1) Paranormal Activity 54 %

Když byl ústřední nápad snímku s kamerami rozmístěnými všude po domě nový, zaujal velké množství diváků. Vzhledem ke zvolenému formátu činil jeho rozpočet podle webu Box Office Mojo pouhých 15 000 dolarů, což se v přepočtu při zohlednění inflace od roku 2009 rovná zhruba 420 000 korun. Jen během promítání ve Spojených státech přitom vydělal přes dvě a půl miliardy, načež se celkové tržby vyšplhaly málem na dvojnásobek. Pořád v korunách, samozřejmě.

Slavní lidé v Teorii velkého třesku. 10 známých tváří, které se v populárním seriálu dočkaly camea

Poučení je zřejmé: pokud se chcete topit v penězích, začněte točit levné horrory.

2) Šílený Max 64 %

Ten úplně původní Šílený Max, abychom si rozuměli. Nejnovější Zběsilá cesta totiž stála nemalých 150 milionů dolarů, zatímco si její úplně první předchůdce musel vystačit s 200 000. Započteme-li opět inflaci, částka se více než ztrojnásobí, i přesto však tvoří zcela zanedbatelný zlomek rozpočtu svého pokračovatele z předloňska. Ve své době snímek přesto vydělal asi 100 milionů, tedy (opět s přihlédnutím ke změnám ve finančním světě) částku zhruba ekvivalentní svému následovníku.

3) Králova řeč 86 %

Film z prostředí předválečné Británie lákal hlavně na Colina Firtha  , Helenu Bonham Carter   a Geoffreyho Rushe   v hlavních rolích. S patnáctimilionovým rozpočtem patřil spíše mezi skromnější snímky, vydělal ale svým tvůrcům přes 400 000 000 dolarů, z toho navíc asi jen třetinu na nejlukrativnějším americkém trhu. Takový úspěch se hned tak nevidí.

4) Záhada Blair Witch 71 %

Již druhý levný horror v tomto žebříčku založil takzvaný žánr found footage. Jeho autoři předstírají, že nalezli amatérské záběry studentů, ztracených v lesích Marylandu. Podle pravidla „s čím horší kvalitou obrazu přijdete, tím víc peněz vyděláte“ dokázala Záhada Blair Witch s rozpočtem 60 000 dolarů v kinech získat z kin bezmála čtvrt miliardy. Když částku opět náležitě přizpůsobíme osmnáctileté inflaci a převedeme na koruny, vyjde nám zhruba 9 miliard, což je hodně hezká sumička.

5) Rocky 87 %

Boxerské drama se Sylvestrem Stallonem   v hlavní roli se natáčelo zhruba jen měsíc a nestálo o mnoho víc než milion dolarů. Když se ale dostalo do kin, stalo se z něj to, čemu Američané říkají spící hit. Snímek zpočátku nenápadně a později stále zřetelněji nabýval na oblibě a pokud můžeme věřit Wikipedii, vydělal 225 milionů. Box Office Mojo sice uvádí „jen“ zhruba polovinu, započítává však pouze tržby ve Spojených státech.

Kdo získá židli z mečů? Představujeme 10 nejschopnějších hráčů Hry o trůny

6) Čelisti 84 %

Slavný thriller o lidožravém žralokovi podle stejnojmenného románu vznikl v roce 1975. Podle Box Office Mojo stál asi 7 milionů tehdejších dolarů, spanilá jízda světovými kiny mu však vynesla závratnou částku blížící se půlmiliardové hranici. Při zohlednění inflace pak Čelisti překonaly dokonce vysokou laťku dvou miliard, na kterou v posledním desetiletí dosáhl snad jen obří velkofilm Avatar 82 %.

7) God’s Not Dead 63 %

Někdy stačí jenom správně zacílit publikum. Snímek, který vypráví příběh o potyčce mezi křesťanským vysokoškolským studentem a ateistickým profesorem filosofie, zcela zjevně mířil na duše (a peněženky) amerických protestantů. Ti se nenechali ovlivnit mizerným hodnocením liberální, ostatně zcela zjevně zaujaté filmové kritiky. Ale sarkasmus stranou – film vznikal s dvoumiliónovým rozpočtem a vydělal zhruba třicetkrát tolik.

8) Hvězdy nám nepřály 77 %

Romantické drama podle úspěšného románu amerického spisovatele Johna Greena zabodovalo u kritiky hlavně scénářem a hereckým výkonem Shailene Woodley  . Marketingová kampaň cílila hlavně na internet, kde se denně pohybuje takřka celá cílová skupina snímku. Možná i proto film komerčně zabodoval a jeho dvanáctimilionový rozpočet stačil ke třísetmilionovým tržbám. Paradoxně zní jméno snímku s odstupem času tak trochu ironicky.

9) Noc oživlých mrtvol 80 %

A třetí levný horror v našem žebříčku! Přinejmenším tedy z dnešního úhlu pohledu. Legendární George A. Romero   obsadil do hlavních rolích černobílého filmu o zombiích, zombiích, dalších zombiích a opuštěné farmě revolučním způsobem a na komerčním úspěchu se to samozřejmě podepsalo. 114 000 dolarů rozpočtu ku 30 milionům v tržbách – to nezní špatně, co? Zvlášť, když si spočítáte, že by se po padesáti letech inflace jednalo už o sedminásobek.

Kritikové versus diváci. 10 filmů se špatnými recenzemi, které publikum milovalo

10) Milionář z chatrče 83 %

Poučení číslo dvě: pokud chcete, aby váš film hodně vydělal, dejte si to přímo do názvu. Britské drama vzniklo za 15 milionů a sledovalo cestu Jamala Malika za životem, láskou a také samozřejmě penězi. Ty se utěšeně sypaly hned od vydání a jeho tržby by dokázaly udělat nové dolarové milionáře hned z 377 jedinců.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

Nový Rambo už dostal erkový rating, prozradil Sylvester Stallone

1. 8. Aleš 252

Postradatelní se chystají k návratu. Natáčení čtvrtého dílu má prý začít v srpnu

7. 3. Aleš 235

Yoda v San Franciscu, vetřelec v Olomouci. Kde stojí sochy slavných filmových postav?

24. 10. Aleš 194

Prohnaní padouši: 10 herců, kteří umějí perfektní filmové záporáky

9. 4. Aleš 1190

Filmy, které unikly na internet ještě před vydáním. Star Wars, Wolverine i Postradatelní

22. 9. Aleš 11177

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 84

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 157

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 68

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 11197

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 19736

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16367

To nejzajímavější z tohoto týdne: