8 faktů o BBC Sherlockovi. Ve Spojených státech ho zkrátili, aby se jim tam vešla reklama!

28. 10. 2017 10 149×5173 světlý/tmavý vzhled

Krom filmu se příležitostně věnujeme i nejslavnějším televizním seriálům, mezi které rozhodně patří i slavná moderní adaptace knih Arthura Conana Doyla  . Sherlock 91 % z produkce britské BBC si za své čtyři sezóny získala miliony fandů po celém světě a momentálně se může pyšnit třinácti dlouhými epizodami. A to je přirozeně spousta prostoru pro naše oblíbené zajímavosti!

1) Rodiče Benedicta Cumberbatche hrají Sherlockovy rodiče

I tak obří produkce jako seriálový Sherlock může občas působit jako rodinný podnik. To když si uvědomíte, že skuteční rodiče představitele titulní postavy Benedicta Cumberbatche   ztvárnili Sherlockova otce a matku. Snad každý také ví, že byla představitelka Mary Amanda Abbington   dlouhá léta partnerkou Martina Freemana  , než se pár v roce 2016 rozešel.

Yoda v San Franciscu, vetřelec v Olomouci. Kde stojí sochy slavných filmových postav?

Syn Stevena Moffata  , jednoho z tvůrců celého seriálu, si zahrál mladého Sherlocka a Moffatova manželka s tchýní televizní legendu zase produkují. Boční roli právníka si zase střihl manžel druhého tvůrce seriálu Marka Gatisse  .

2) Sherlock dostal svou vlastní mangu

Každý ví, že je seriál adaptací populárních povídek britského autora Arthura Conana Doyla. Málokdo ale tuší, že si sám vysloužil vlastní adaptaci, a to netradičně formou specifického japonského komiksu manga, který se čte zprava doleva a laika překvapí stylem kresby, který se tradičně liší od toho západního. Sherlock v této podobě zaujal nejen Japonce a vzhledem k velké poptávce byl zpětně přeložen do angličtiny, nejprve fanoušky a poté i profesionálně.

3) Matt Smith měl hrát Watsona

Anglický herec Matt Smith   proslul hlavně rolí Doktora v jiném kultovním seriálu televize BBC, Pán času 84 % (známého i u nás často pod originálním názvem Doctor Who). Věděli jste ale, že se ucházel i o part Johna Watsona před první sérií Sherlocka? Tvůrci nicméně nakonec upřednostnili o něco známějšího Martina Freemana – i když ani ten tehdy ještě nebyl zdaleka tak velkou hvězdou jako dnes – a Smith propůjčil načas svou tvář Doktorovi. Vlk se nažral a koza zůstala celá, co říkáte?

4) Ani Doyle nevěděl, jak se jmenuje Lestrade

Sám původní autor Holmesových příběhů nám nikdy neodhalil Lestradovo křestní jméno a víme tedy jen, že začíná na G. Seriál na to chytře odkazuje tím, že si Sherlock Lestradovo jméno skoro pokaždé splete. Seriálový Lestrade se jmenuje Greg, což je další hříčka. Doylův originál totiž obsahoval postavu dalšího policisty, inspektora Gregsona.

5) Sherlock chytil pero na první pokus

Hned ve druhé epizodě první série nás překvapily Sherlockovy bleskové reflexy, když detektiv bez koukání chytil pero, které mu hodil John. Všechno, co vidíte na obrazovce, je skutečné – nebyly použity žádné speciální efekty, Benedict Cumberbatch měl jen před očima zrcadlo nastavené tak, aby viděl, kdy mu Martin Freeman předmět hodí.

Adaptace klasické literatury: 10 případů, kdy se opravdu nepovedly

Čirou náhodou se jim to povedlo hned na první pokus, ale záběr naneštěstí nebylo možné použít, takže to museli oba herci zkusit ještě několikrát, než se jim to podařilo znovu.

6) Watsona zranili v Afghánistánu… zase

První epizoda nás informuje, že se John Watson zranil na misi v Afghánistánu. Stejně dopadl i jeho povídkový předobraz, i když je o víc jak století starší. V inkriminované zemi se totiž naneštěstí válčí skoro pořád – v současnosti proti teroristické organizaci Tálibán, koncem devatenáctého století zase ve druhé anglo-afghánské válce. A to ještě vůbec nezmiňujeme sovětskou invazi v mezičase.
Watson byl v armádě medikem, podobně jako dědeček jeho představitele Martina Freemana, který padl během druhé světové války při náletu německé Luftwaffe.

7) Harrison Ford je velký fanoušek

Představitel Indiana Jonese, Deckarda nebo Hana Sola je skalním příznivcem seriálu. Před pár lety řekl Benedictu Cumberbatchovi v The Graham Norton Show 94 %, že je BBC Sherlock úžasný a jeho manželka pak přiznala, že se s Fordem společně dívají.

Jak filmy mění svět. Přiznal se kvůli nim vrah a v Mississippi zrušili otroctví

Podobně nadšený byl i slavný režisér Steven Spielberg  , který považuje Cumberbatchova Sherlocka za nejlepší verzi vůbec a právě kvůli ní obsadil herce do svého snímku Válečný kůň 69 %.

8) V Americe seriál sestříhali kvůli reklamě

Televizní reklamy umí pěkně naštvat, to víme všichni. Pokud jste ale Sherlocka sledovali skrze americkou PBS (Public Broadcasting Service), dočkali jste se asi nejohavnějšího reklamního zločinu v dějinách obrazovek. Ze tří epizod druhé série vysekali Američané v zájmu inzerce po osmi minutách, takže jste celkově přišli o více jak dvacet minut svého oblíbeného seriálu!

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (5 komentářů)  

Volné pokračování Bratrstva neohrožených natočí režisér Bonda, kamery se rozjedou v březnu

12. 10. Aleš 628

Ready Player Two: Kniha dostane pokračování, autor by ho rád viděl i na plátně

9. 7. Aleš 1392

Avengers 4: Co se stane s jednotlivými hrdiny a kteří budou ve vesmíru MCU dál pokračovat?

26. 7. Aleš 10270

Ještě se můžeme dočkat třetího Sherlocka Holmese. Prozradil to sám Robert Downey Jr.

9. 3. Aleš 264

Robert Downey Jr. se na Twitteru chystá k návratu do role Sherlocka Holmese

20. 8. Aleš 230

Šílený Max: Režisér George Miller pracoval na jednotce intenzivní péče, aby zaplatil svůj film

30. 3. Aleš 34

Logan: 7 zajímavostí o posledním Wolverinově filmu. Mohli jsme zahlédnout mrtvé X-Men

29. 3. Aleš 57

Watchmen: Režisér Zack Snyder si ve svém superhrdinském snímku zahrál malou roli

26. 3. Aleš 21

Život Briana: S nahatým hercem byly problémy, tvůrci použili kulisy ze seriálu o Ježíšovi

25. 3. Aleš 13

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 141200

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 18753

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 6348

To nejzajímavější z tohoto týdne: