Filmožrout: Jak si stojí Thor Ragnarok? Lidem chybí emoce a lepší scénář, líbí se herci i efekty

27. 10. 11 594×1883 světlý/tmavý vzhled

Už několik dní v kinech hřmí blesky boha Thora, který se po Iron Manovi a Captainu Americovi konečně dočkal svého třetího dílu 86 %. Skalní superhrdinovi fanoušci už do kina nejspíš zavítali, stejně jako příznivci Marvelu. Mezi ostatními milovníky filmů se ale jistě najdou mnozí, kteří se zatím nemohou rozhodnout. Právě pro ty je tu Filmožrout, speciální článek, ve kterém shrnujeme reakce české i zahraniční kritiky!

Sakaar je zajímavější než Asgard

Jako prvního necháme už tradičně vyjádřit názor Františka Fuku a jeho blog FFFilm. Ten varuje, že od Ragnaroku nesmíte čekat propracovanou zápletku – když se snímek věnuje ústřednímu konfliktu Thora a bohyně smrti Hely, je prý mnohem méně zajímavý, než když se postavy jen tak poflakují po zfetované planetě Sakaar ovládané zfetovaným Jeffem Goldblumem  .

Přímo před vašima očima. Úžasné filmové detaily, kterých jste si vůbec nevšimli

Pochvalnou zmínku si ale vysloužil i humor, který se nebojí dospělejších témat. Vydařila se údajně i hudba Marka Mothersbaugha  , úroveň digitálních efektů pak údajně byla špičková. Fuka udělil snímku celkové hodnocení 80 %, tedy stejné, jaké dostaly ve své době i oba předchozí díly.

To zahraniční Den of Geek byl o něco přísnější, udělil pouhé tři hvězdičky z pěti. Nazývá sice Thora potěchou pro smysly, nelíbí se mu ale scénář a tvrdí také, že Ragnarok degraduje charaktery mnoha důležitých postav, které sdílí s ostatními snímky z univerza Marvelu (tj. titulního hrdinu, Lokiho nebo třeba Hulka). Pokud se nebudete ochotni se změnami smířit, prý si film nejspíš neužijete.

Kratší stopáž by neuškodila, postavám chybí hloubka

Podobně – totiž 60 % hodnotila i Mirka Spáčilová z kulturní rubriky Idnes. Ragnarok přirovnává ke kotlíkovému guláši, který by chutnal lépe v hospodě než v kině. Sto třicet minut je prý zbytečně moc, akční scény představují jen efektní balast a film je bezduchý a až moc dělá reklamu zbytku marveláckého vesmíru. Pochvalu měla autorka recenze naopak pro herce a některé vtípky.

Marvel: Povíme, komu patří jednotliví superhrdinové a jak poznáte snímky z propojeného MCU

Filmový magazín Screen Rant se k Thorovi postavil shovívavěji a udělil mu tři a půl hvězdičky. Záporačka Hela je prý nedostatečně prokreslená a stejně jako další důležitá nová postava, Valkyrie, patří mezi spíše jednorozměrné hrdinky. Stěžuje si také na nedostatek napětí, které se filmu jaksi nedaří v divácích vyvolat. Jinak recenze spíše chválí a doporučuje Ragnarok nejen fandům Marvelu, ale i běžným návštěvníkům kin.

Nevyrovnané tempo, málo emocí

Recenzentovi českého filmového webu Moviezone se zase přiliš nezamlouvá nevyrovnané tempo vyprávění. Film prý zezačátku uhání, potom ale až příliš ustrne na místě. Nefungují ani emoce, které trpí zejména konfliktem mezi všudypřítomným humorem a snahou o osudovou dějovou linku. Přesto recenze nakonec nazývá Ragnarok o fous nejlepším dílem Thorovy trilogie a vynáší verdikt šesti bodů z deseti.

Abychom skončili na pozitivnější vlně, server Digital Spy byl tentokrát štědřejší a udělil čtyři hvězdy z pěti. Jde proti převažujícímu názoru a chválí scénář, hlavně za způsob, jakým představuje nové postavy, shodne se ale s většinou ostatních kritiků na tom, že emoce tentokrát naneštěstí moc nefungují. Tvrdí také, že trailery z výsledného filmu ukázaly až příliš mnoho.

Když jeden kostým nestačí. 10 herců, kteří ztvárnili dva a více superhrdinů

Mezi uživateli ČSFD si snímek zatím vede velmi dobře, s hodnocením 86 % překonává obě další letošní marvelovky (druhý díl Strážců Galaxie 80 % a nového Spider-Mana 76 %) – uvidíme, zda to tak zůstane i poté, co se na film dostanou i diváci, kteří nejsou skalními fanoušky. Optimistický je i zahraniční agregátor Rotten Tomatoes, který ukazuje velice pěkných 96 %. Metacritic pak ukazuje 77 %.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (18 komentářů)