Když sci-fi předpoví budoucnost: 10 filmových vynálezů, které už máme k dispozici

30. 10. 2017 7 056×79 světlý/tmavý vzhled

Spisovatelé a režiséři sci-fi žánru se zpravidla snaží své dílo vyladit do co největší realističnosti. Pokud iluze fiktivního světa budoucnosti čtenáře či diváka doslova pohltí, mají totiž z poloviny vyhráno. Občas se ale některým vizionářům podařil husarský kousek, když předpověděli technologii, která se posléze stala skutečností.

10) Přistání na Měsíci

Jedním z otců sci-fi žánru je dodnes po právu francouzský spisovatel Jules Verne  . Ten si svého času představoval obdobu moderní ponorky, ale i let člověka na Měsíc. V jeho verzi nicméně nepoužili vesmírní cestovatelé klasickou raketu, ale byli místo toho vypáleni z povrchu Země obřím kanónem. Na našem filmovém žebříčku má Verneův příběh svoje místo proto, že jeho adaptace vznikla už v roce 1902, tedy dlouhá desetiletí předtím, než na Měsíc poprvé dorazili lidé v rámci mise Apollo 11.

9) Světelný meč

Paprsky světla se ve skutečnosti nemohou zaklesnout o sebe, jak to vidíme v případě ikonických zbraní rytířů Jedi a délku laserového paprsku nelze dost dobře omezit na pouhých několik desítek centimetrů. Když se tedy pokoušel světelný meč vyrobit americký inženýr a youtuber Allen Pan, musel si vystačit s patřičně dlouhým plamenem. Výsledný meč sice nevypadá úplně jako jeho filmový předobraz, ale dělá ty správné zvuky, k dostání je v barvách řádu Jedi a umí sežehnout fotku Jar-Jara Binkse na popel. To snad správnému fanouškovi postačí.

Ten se do té role přece nehodí! Skvělí herci, kterým fanoušci nejprve nevěřili

Fanouškům Marvelu také prozradíme, že Allen Pan svého času stvořil i Thorovo kladivo. Protože jde nicméně spíše o magický artefakt než o běžnou technologii, věnovat se mu nebudeme.

8) Videohovor

Kultovní snímek 2001: Vesmírná odysea 79 % se v kinech objevil v roce 1968. Historie lidských snah pohlédnout do tváře člověka vzdáleného mnoho kilometrů při vzájemném rozhovoru je ještě mnohem delší a zařízení zvané Picturephone už v šedesátých letech v Americe nějakou dobu fungovalo. Teprve s rozvojem internetu se ale stala služba dostupnou i pro širokou veřejnost a jenom moderní komunikační software vám umožní pohlédnout do tváří blízkých jediným stisknutím tlačítka, jak jste o tom mohli v roce 1968 ještě jenom snít.

7) Létající auto

V létajícím voze se svého času přepravoval třeba známý filmový padouch Fantomas. Americká armáda se vlastní „létající Jeep“ pokoušela vyrobit už bezmála deset let předtím, ale prototypy seznala nepoužitelnými na moderním bojišti. Nápadu se potom chopil civilní sektor. V současnosti vzniká létající auto na několika místech světa, třeba i na sousedním Slovensku. K řízení tohoto vysněného dopravního prostředku budete potřebovat jak řidičák, tak pilotní průkaz.

6) Spider-Manovy rukavice

Pavoučí superhrdina dokáže rychle šplhat po sebehladším povrchu. Tuto praktickou schopnost se rozhodli napodobit studenti z univerzity v Cambridge, kteří vytvořili takzvané Gecko Gloves, rukavice pojmenované po ještěrkách, které lozit po zdech dokážou díky speciálním vlastnostem svých nohou. Člověk se díky nim může přichytit dokonce i na skleněné tabuli, byť mu zatím šplhání trvá mnohem déle, než zvířatům nebo komiksovým postavám.

5) Virtuální realita

Ve sci-fi povídce Stanleyho Weinbauma figurovaly brýle pro virtuální realitu už v roce 1935. Atraktivního konceptu se samozřejmě záhy chopili i filmaři a když se v devadesátých letech začala příslušná zařízení poprvé objevovat na veřejnosti, vznikla řada snímků obsahující právě takový motiv. Nejslavnějším z nich se stal bezpochyby Matrix 90 %, ve kterém iluze skutečného světa oklamala bezmála celé lidstvo. Na takové úrovni moderní informační technologie ještě opravdu nejsou, navodit třeba pocit závratě už ale snadno dokáží.

Jak filmy mění svět. Přiznal se kvůli nim vrah a v Mississippi zrušili otroctví

4) Tablet

Tablet používali ve Star Treku důstojníci už před třiceti lety, potom se objevily i v již zmíněné Vesmírné odyseji. Podobný přístroj přitom poprvé v nějaké aspoň trochu použitelné podobě vznikl na přelomu osmdesátých a devadesátých let, skutečného rozšíření se ale dočkal až s postupnou miniaturizací počítačových součástek. Revoluci přineslo uvedení prvního iPadu slavné společnosti Apple v roce 2010.

3) Laserové dělo

Pokud nechce vesmírná loď vypadat, že pochází z chudých poměrů, potřebuje mohutný kanón, který usmaží zlovolné ufouny děsivými paprsky rudého světla. Takovou krutopřísnou zbraň proto samozřejmě musejí mít i v americké armádě, kde budou mít laserové zbraně mimo jiné za úkol ničit střely vypálené protivníkem ještě ve vzduchu, vojáci si s ním ale zastříleli i proti dalším pohybujícím se cílům.

2) Ohebný elektronický papír

Lidé budoucnosti si ve filmu Minority Report 82 % mohou číst ve speciálních novinách na elektronickém papíře. Dnes máme k dispozici zpravodajství na internetu a čtečky či tablety, takže po podobné vychytávce možná ani tak úplně neprahneme. Ohebné displeje na bázi elektronického inkoustu mohou být v budoucnu i přesto velice užitečné, neboť jsou lehké a k provozu nepotřebují mnoho energie. V současnosti je vyrábí třeba Sony nebo LG.

Yoda v San Franciscu, vetřelec v Olomouci. Kde stojí sochy slavných filmových postav?

1) Selfie tyčka

Na první místo samozřejmě patří vynález, který lidstvu pomohl zdaleka nejvíc a na který ještě ke všemu můžeme být jako Češi hrdí, neboť se poprvé objevil v našem filmu. V roce 1969 vznikl v tehdejším Československu snímek Zabil jsem Einsteina, pánové 75 %, kde se dvě postavy vyfotily roztahovací tyčí. Navíc k tomu ani nepotřebovaly smartphone, neboť se jim fotka ihned automaticky vytiskla. Kam se hrabou světelné kanóny a létající auta…

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 11197

Spider-Man je oficiálně zpět v MCU, třetí film vznikne ve spolupráci Sony a Marvelu

27. 9. Daniel 91077

Noví Avengers už překonali miliardu. Dokonce nejrychleji v historii

29. 4. Aleš 2860

Zemřel herec Peter Mayhew, představitel Chewbaccy ze Star Wars

3. 5. Aleš 815

Kevin Feige si myslí, že je filmové setkání Venoma a Spider-Mana pravděpodobné

20. 6. Aleš 710

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 84

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 157

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 68

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 19736

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16367

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

2. 10. Aleš 33328

To nejzajímavější z tohoto týdne: