Viděli jsme vystřižené scény z prequelů Star Wars. Povíme, co v nich najdete!

2. 11. 6 445×85 světlý/tmavý vzhled

Když točíte tak obří velkofilm, jakým je nevyhnutelně každá epizoda Star Wars, vždycky vám potom zůstane hromada nepoužitého materiálu. Rozhodli jsme se prozkoumat vystřižené scény, abychom zjistili, zda bylo jejich vynechání správnou volbou. Nepředpokládali jsme sice, že by mohly samy o sobě napravit slabší reputaci prequelů a to se ani nestalo, byli jsme nicméně vcelku příjemně překvapeni.

1) Mladý Greedo

Ve Skryté hrozbě 79 % se mihlo hned několik starých známých z původní série: třeba droidi C3PO a R2-D2 nebo slimácký gangster Jabba Hutt. Malé cameo měl ale i námezdní lovec Greedo – to je ten, kterého zastřelil Han Solo v kantýně v Mos Eisley. Ve vystřižené scéně obvinil malého Anakina Skywalkera z podvádění v závodě kluzáků a to odstartovalo rvačku.

Přímo před vašima očima. Úžasné filmové detaily, kterých jste si vůbec nevšimli

Budoucí Jedi v ní vyhrával, dokud se neobjevil Qui-Gon Jinn a boj neukončil. Poučil Anakina, že násilím nikdy nezmění názor ostatních, což ale v budoucnu Darthu Vaderovi nezabránilo stát se postrachem celé galaxie a vynucovatelem císařovy vůle. Stejně tak se nepoučil ani jeho protivník, který akorát z provokací ostatních dětí přesedlal na provokace nebezpečných pašeráků. Asi nevěděl, že ti střílí první.

2) Smrt Shaak Ti

Generál Grievous je docela originální záporák. Využívá hned čtyři světelné meče, ale nemá žádné schopnosti spojené se Sílou. Jeho z větší části umělé tělo předznamenává pozdější vznik Dartha Vadera, aniž by hrozilo, že si oba padouchy někdo splete. Grievousovi nicméně chybí potřebná hrozivost. Když se poprvé objeví ve třetí epizodě 87 %, musí ihned prchat z prohrané bitvy a někde okolo poloviny filmu ho zabije Obi-Wan.

Nepoužité scéně se podařilo tuto chybu filmařů alespoň trochu napravit. Ukazuje nám smrt mistryně Shaak Ti, kterou Grievous v předchozím boji zajal. Generál svou vězenkyni chladnokrevně popraví. Tato smrt ale vzhledem k vystřižení scény není součástí kánonu: oficiálně zemřela Shaak Ti až o něco později při meditaci v Chrámu Jediů, kde ji probodl Anakinův světelný meč.

3) Dvacet ztracených

Jak se dozvídáme z oficiálních knih o světě předaleké galaxie, během historie Řádu Jediů opustilo jeho řady dvacet mistrů. Jistě znáte alespoň toho posledního. Nebyl jím totiž nikdo jiný, než hrabě Dooku, pozdější vůdce Separatistů. Odešel krátce po smrti svého bývalého učedníka Qui-Gona Jinna, tudíž někde mezi epizodami I a II. Poprvé jsme ho potkali až ke konci filmu Klony útočí 80 %.

Původně si měl ale jeho sochu prohlížet Obi-Wan, když dorazil do řádového archivu pro informace ohledně planety Kamino. Knihovnice Jocasta Nu mu tam povyprávěla o Dookuově minulosti a dokonce vyjádřila i jistý obdiv k jeho idealismu. Trochu nás mrzí, že jsme se konkrétně tohoto momentu v kinech nedočkali, neboť se bez něj o důležitém záporákovi v celé trilogii skoro nic nedozvíme.

4) Nebezpečný vodopád

Povrch planety Naboo je relativně bezpečný, pokud se nerozhodnete jezdit na obřích blechách, které místní chovají místo dobytka. Když se však vydáte do hlubin místních jezer, můžete narazit na velkou rybu. Nebo ještě větší rybu, která žere velké ryby. Nebo úhoře, který… no, asi chápete. Qui-Gon a Obi-Wan jsou ve filmu vší tou faunou k Jar Jarově zděšení spíš znudění.

Yoda v San Franciscu, vetřelec v Olomouci. Kde stojí sochy slavných filmových postav?

Asi i proto jim mělo hrozit ještě další nebezpečí. Po vynoření měl motor vypovědět službu a loď začal k sobě stahovat velký vodopád. Qui-Gon naštěstí kdoví odkud vytáhl vystřelovací hák, použil ho a plavidlo zastavil na dost dlouhou dobu na to, aby se tři pasažéři bezpečně dostali ven. Tahle scéna patří rozhodně mezi ty zbytečnější a jejímu vynechání se moc nedivíme.

5) Padmé mluví v Senátu proti válce

Nekonečné debatování v Senátu se stalo oprávněně častým terčem kritiky prequelů. Proto nechápeme, jak mohli tvůrci vystřihnout jeden z mála projevů, který měl skutečný význam pro příběh a postavy. Když byl na Padmé spáchán vražedný útok, nepřesvědčilo ji to o nutnosti vyhlásit válku Separatistům – ba naopak, viděla v tom zákeřný pokus o rozpoutání konfliktu.

Proto přednesla plamennou řeč, v níž odsoudila pokusy o eskalaci rozbrojů. Překvapila tím kancléře Palpatina, který si brzy uvědomil, že tohle kolo prohrál a rozpustil shromáždění, aby si všichni mohli svá stanoviska znovu promyslet (tedy ve skutečnosti proto, aby se rozjeté Amidale nepodařilo všechny přesvědčit). Scéna nám řekne mnoho o Padmé i budoucím císaři a viděli bychom ji proto rádi.

6) Návštěva rodného domu

Asi víte, že Padmé pod Anakinovou ochranou přebývá v jakémsi jezerním paláci. Původně jsme ale měli krátce nakouknout do jejího rodného domu a potkat Amidalinu sestru i rodiče. Ti jsou samozřejmě zděšení nedávným atentátem, ale nemohou si také nevšimnout náklonnosti, kterou Padmé chová ke svému Radou přidělenému osobnímu strážci.

Je osvěžující vidět pro jednou dění v galaxii jinak, než z perspektivy mocných rytířů a vlivných senátorek. Obyčejní lidé (a jiní tvorové) se více než o politiku zajímají o vlastní bezpečnost a rodinné vazby. Přestože návštěva není úplně dobře napsaná, odhaluje nám mnoho o Padmé i Anakinovi a jejich vzájemné chemii, čímž činí jejich pozdější vztah o něco uvěřitelnějším.

7) Rodí se povstání

A ještě jednou politika. Pomsta Sithů se věnuje především válčení a Palpatinově snaze obrátit Anakina k Temné straně a Senát vlastně jenom potleskem odmění přeměnu Republiky v tyranské Impérium. Původně měl však dostat aktivnější roli. Někteří jeho členové sepsali velkou petici za skončení nedemokratických procesů a předali ji kancléři Palpatinovi.

Světelné meče: Všechno, co jste chtěli vědět o legendárních zbraních ze Star Wars

Taky začali přemýšlet, co dělat, kdyby opravdu došlo k nejhoršímu. Již ve třetí epizodě jsme se tedy mohli dočkat prvních krůčků k pozdější Povstalecké alianci, které jsou v současném sestřihu stěží naznačeny. Vůbec by nám nevadilo, když by v Pomstě Sithů alespoň část natočeného materiálu zůstala.

8) Yoda přilétá na Dagobah

To samé platí i o příletu mistra Yody na divokou planetu Dagobah, kde stráví v osamocení následujících dvacet let. Trvá jen několik sekund a symbolicky uzavírá příběh našeho oblíbeného zeleného skřítka, takže by si zasloužila zůstat v závěru.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor