Hra o trůny: Malíčka v sedmé řadě konečně dostali. Víme, co nám o něm seriál neprozradil

4. 11. 5 593×350 světlý/tmavý vzhled

Petyr Malíček Baeliš už v nejnovější řadě Hry o trůny 92 % opustil svět živých, když jej ani jeho neobyčejná předvídavost nedokázala připravit na Branův pohled do minulosti a nově nabytou lstivost sester Starkových. Jako člověk, který uvedl do pohybu celý ten seriálový mlýnek na maso vraždou Jona Arryna, si ale pořád zaslouží naši pozornost – i proto, že v knižní předloze stále ještě kuje svoje pikle. Co všechno o něm ještě netušíte?

1) Svěží dech

Knižní Malíček se od toho seriálového liší hned na první pohled. V příběhu George R. R. Martina   má totiž špičatou bradku, což každému zkušenému čtenáři fantasy okamžitě napoví, že se mu nedá věřit. Jinak je to příjemný společník, který se často směje – Sansa si ale už stihla všimnout, že si přitom zachovává naprosto vážný pohled. Jeho dech voní mátou, kterou Petyr často žvýká.

2) Titánova hlava

Jaký je symbol rodu Baelišů? Pokud vás jako první napadl ten ptačí šperk, který Petyr nosí na oblečení, míříte úplně vedle. Drozda si sice Malíček skutečně vybral jako osobní znak, jeho oficiálním erbem je však černá titánova hlava na zeleném štítu. Pokud vám to připomíná obří sochu z města Braavosu, sídla Železné banky, jste na správné stopě. Právě odtamtud totiž Petyrova rodina pochází.

Kdo získá židli z mečů? Představujeme 10 nejschopnějších hráčů Hry o trůny

3) Černá ovce rodiny

Baelišův předek byl obyčejným žoldnéřem, jehož syn dosáhl pasování na rytíře a stal se potulným válečníkem v Západozemí. Pak zplodil dalšího syna, Petyrova otce, který to dotáhl ještě o fous dál – stal se bezvýznamným lordem bezejmenné kamenné věže a k ní přilehlé chudé vesnice. Petyra však poslal na vychování ke dvoru mocných Tullyů v Řekotočí, kde také Malíček poznal sestry Catelyn a Lysu.

Předobrazy Hry o trůny. V čem se seriál inspiruje skutečnými událostmi

Na rozdíl od svých chrabrých předků nebyl žádným bojovníkem. Zapletl se sice do souboje s Brandonem Starkem o Catelyninu ruku, ale dostal pořádně napráskáno. Zato disponoval pronikavou inteligencí a talentem pro práci z penězi. Lysa, která do něj byla celý život zamilovaná, mu proto zařídila práci u králova pobočníka a svého manžela Jona Arryna a ten nakonec vzal Petyra do Králova přístaviště.

4) Správcem královské pokladny

Pak už to šlo rychle. Během tří let si král Robert Baratheon uvědomil, že se mu muž shánějící peníze prostě hodí a udělal z něj člena své Malé rady a správce pokladnice. Malíček začal zároveň budovat svou velkou síť a nakoupil první nevěstince. V sázce s panovníkem také prohrál svou dýku z valyrijské oceli, kterou později uloupil Joffrey a dal ji lapkovi, aby s ní zabil Brana Starka.

Petyr nakonec v podstatě nastartoval události vedoucí k Válce pěti králů – když se Lysa dozvěděla, že chce Jon Arryn odeslat jejího syna na dvůr lorda Stannise na vychování, smluvili se s Baelišem, že králova pobočníka odpraví. Král Robert se následně vydal na sever za starým kamarádem Eddardem Starkem… no a ten zbytek je už vlastně Hra o trůny.

5) Ne každý se nechá oblafnout

Baeliš dokáže přelstít každého… tedy skoro každého. Na několik osob jeho přesvědčovací schopnosti nezabírají. Catelyn Petyrovi sice trochu hloupě věří, na druhou stranu ale nikdy ne bezpodmínečně a je si dost dobře vědomá, že má Malíček i svou temnější stránku. A zatímco jeho ambiciózní sestra Cersei vidí v lordu Baelišovi jen užitečnou loutku, Tyrion Lannister vidí hlouběji a oprávněně považuje Petyra za velice nebezpečného muže.

10 nejlepších bojových scén Hry o trůny. Bouře mečů nad Západozemím propukla

A Malíček jím bezesporu je. Nebo tedy byl, pokud se bavíme o seriálu. Co říkáte na jeho náhlou smrt na konci sedmé série? Dejte nám vědět!

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (3 komentáře)