Fantasy a sci-fi se netočí jen v Hollywoodu. 15 žánrových snímků, které vznikly mimo Ameriku

Datum vydání 6. 11. 2017Shlédnutí 12 373×Názory k tématu17Sdílení článku178Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Valnou většinu filmů, o kterých píšeme, můžete vystopovat zpátky do kalifornského Hollywoodu. Americké snímky svými rozpočty i dosahem dominují nejen našemu západnímu kulturnímu prostoru. Občas ale nezaškodí porozhlédnout se okolo a uvědomit si, že se něco kvalitního točí i jinde, třeba dokonce i v drahých žánrech fantasy či sci-fi. Vybrali jsme pro vás pestrou směsici patnácti takovýchto filmů, z nichž si vybere snad úplně každý.

1) Solaris 81 %

Legendární ruský filmař Andrej Tarkovskij   tvořil v pro svou vlast neradostných dobách Sovětského svazu. Komunistický režim mu házel klacky pod nohy, schovával některé jeho snímky na celé roky do trezoru a na milost ho vzal teprve poté, co Američané natočili kultovní sci-fi 2001: Vesmírná odysea 79 %. Soudruzi totiž samozřejmě potřebovali čelit imperialistické konkurenci bijákem, který bude lepší – nebo to tak alespoň po premiéře začali mnozí diváci brát.

Film vznikl na motivy stejnojmenné knihy proslulého polského autora sci-fi, Stanisława Lema  . Točí se okolo psychologa vyslaného na vesmírnou stanici, která je záhadnější, než by se mohlo na první pohled jevit. Solaris přijali diváci a kritika a dodnes tak patří do zlatého fondu kinematrografie.

2) Hrdina 82 %

V čínsko-honkongské akci se v roce 2002 střetl známý Jet Li   mimo jiné s Donniem Yenem  , kterého jsme mohli loni vidět jako slepého uctívače Síly v Rogue One 79 %. Velkofilm Hrdina měl sice údajně zpracovávat skutečnou kapitolu z historie Říše středu, všechno to běhání po vodě a srážení šípů za letu však jistě můžeme s čistým svědomím považovat za prvek fantastiky. Jako komparz využili tvůrci třeba i jednotky Čínské lidové armády. Snímek sleduje cestu statečného bojovníka, který klestí svému králi cestu k císařskému trůnu.

Když sci-fi předpoví budoucnost: 10 filmových vynálezů, které už máme k dispozici

3) Pátý element 84 %

Francouzskou sci-fi s komediálními prvky byste klidně mohli zaměnit za drahou hollywoodskou produkci. Ve své době šlo totiž o nejnákladnější evropský film v historii a jeho režisér Luc Besson  , zodpovědný třeba za nedávnou Lucy 64 % nebo blížícího se Valeriána a město tisíce planet 67 %, také obsadil mnoho známých herců – třeba Iana Holma  , Bruce Willise   nebo Garyho Oldmana  .

Newyorský taxikář musí v Pátém elementu pomoci podivné dívce Leeloo v útěku před bezpečnostními složkami, získání čtyř kamenů živlů a následné porážce hrozivého kosmického zla, které se objevuje každých pět tisíciletí. Pět, chápete?

4) Lovec trolů 66 %

Mystifikační dokument o severských trolech, v němž se dozvíte všechno o jejich jednotlivých odrůdách, zvycích a způsobu života. Norský film sice možná neměl pro vizuální efekty žádný závratný rozpočet, obří bytosti z mytologie přesto světu představil více než důstojně. Dozvíte se například, že stožáry elektrického napětí drží troly ve vyhrazených oblastech jako jakýsi ohradník pro dobytek, nebo že křesťany baští netvoři přednostně.

5) Solomon Kane 65 %

Kapitán Solomon Kane celý život loupil, plenil, vraždil a dalšími obdobnými způsoby ukájel krvežíznivé tužby své černočerné duše. Nakonec jeho řádění nemůže snášet ani samotný Satan a posílá svého pochmurného smrťáka s planoucím mečem, aby Solomonovi uťal makovici. Kane na poslední chvíli uniká a zařekne se, že začne sekat dobrotu a vyhne se veškerému vraždění.

To ale netuší, že brzy přímo před jeho zraky zahubí bezbrannou puritánskou rodinu a unesou krásnou Meredith. Solomon bude muset porušit své slovo a opět začít zabíjet ve velkém, i když tentokrát s o něco šlechetnější motivací. Bude to stačit, nebo jeho duše navždy skončí v plamenech pekelných? Film vznikl v britsko-francouzsko-české koprodukci a jednoho z padouchů si v něm zahrál třeba i Marek Vašut  .

6) Ex Machina 75 %

Mladý Caleb vyhraje pobyt v luxusním sídle svého zaměstnavatele. Záhy se dozvídá, že jej chce šéf Nathan využít jako svého druhu pokusného králíka. Schovává totiž doma humanoidní robotku s pokročilou umělou inteligencí a velice rád by viděl, jak bude probíhat její interakce s novým hostem. Caleb se nenechá dlouze přemlouvat a s umělou dívkou Avou se seznámí, jen aby záhy zjistil, že mu Nathan neřekl celou pravdu.

Ava na Tinderu i Jokerova vizitka. 10 skvělých reklamních kampaní populárních snímků

I přes spíše skromnější rozpočet patnácti milionů dolarů získala Ex Machina Oscara za vizuální efekty.

7) Strings 73 %

Severský dobrodružný fantasy snímek zaujme hned na první pohled. Vznikl totiž za pomoci loutek a odehrává se také v loutkovém světě. To mimo jiné znamená, že pokud vám nějakou šňůrku například přeseknou v lítém boji, přestane vám fungovat příslušná část těla. A pokud vás chce někdo uvěznit, stačí obestavět nitě nad vaší hlavou mřížemi. Příběh o cestě syna zavražděného krále za pomstou, během níž zjistí, že svět není tak úplně černobílý, možná ničím zvlášť nepřekvapí – originální formát vám to ale stokrát vynahradí.

8) Fantomas 85 %

Sofistikovaný francouzský zločinec, který vlastní létající citroën a vždycky nakonec přelstí vzteklého komisaře Juvea, patří mezi ikonické padouchy stříbrného plátna. Dobrodružná jízda s všudypřítomnými prvky komedie za více než půlstoletí od svého vzniku nijak výrazněji nezestárla a nejspíš si ji zase skvěle užijete. Přesto se už hezkých pár let spekuluje o rebootu celé série, který ale podle všeho ještě v dohledné době nehrozí.

9) Píseň moře 85 %

Středoevropanovi takřka neznámé keltské mýty zpracovává překrásně animovaná Píseň moře. Potkáme v ní malou dívku, která žije se svým otcem v majáku u pobřeží. Záhy se ukáže, že je děvče tulení vílou, která může jako jediná zachránit bytosti proměněné zlou čarodějkou v kámen. Bude ale muset zazpívat píseň moře. Snímek se dočkal vřelého přijetí kritikou a posbíral také několik ocenění.

10) Asterix a Obelix 69 %

Nerozlučná dvojka ve složení protřelý šibal s okřídlenou přilbou a prostorově výraznější distributor menhirů se objevila už v mnoha filmech. Rozpočet dosud nejdražšího z nich, Olympijských her 49 %, se se svými 113 miliony dolary může směle poměřovat s hollywoodskými trháky. Zapomenout nesmíme ani na animované příspěvky do série – naposledy vyšlo koncem roku 2014 Sídliště bohů 75 %.

11) Ochránci 35 %

Ruský příspěvek do superhrdinského žánru sleduje boj partičky mutantů proti chlapíkovi, který dokáže pomocí speciálního přístroje kontrolovat libovolnou technologii. Domácí i zahraniční kritika se filmu vysmála pro mizerný scénář a prachbídné vizuální efekty, snímek navíc propadl i z komerčního hlediska. Jak to dopadne s původně připravovaným pokračováním, kde se měly objevit i nové postavy z Číny, ještě uvidíme.

Marvel: Povíme, komu patří jednotliví superhrdinové a jak poznáte snímky z propojeného MCU

12) Imaginárium Dr. Parnasse 66 %

Vedle šlápl i jeden ze známých Monty Pythonů, Terry Gilliam  . Nešlo sice o žádnou katastrofu – netradiční fantasy si na sebe bez problémů vydělalo a přijala ho i většina kritiků – podepsaly se na něm nicméně produkční potíže, spojené například s tragickou smrtí představitele hlavní postavy Heatha Ledgera  . Patnáctileté dceři doktora Parnasse hrozí, že se v den svých dalších narozenin stane majetkem ďábla pana Nicka, s nímž její otec kdysi uzavřel smlouvu.

13) Návštěvníci 80 %

Když se středověký rytíř a jeho neurozený poskok dostanou do Francie konce minulého století, o zábavu je postaráno. Nejdřív roztřískají auto černošskému „Saracénovi“, protože takový satanský povoz, který nepotřebuje koně ani voly přece nemohl získat přirozenou cestou. Následně začnou hledat cestu zpět do své epochy, přestože sluha Jacquouille rychle zjišťuje, že se mu v moderní demokratické společnosti s televizí a teplou vodou nejspíš líbí víc. Loni vyšel již třetí díl 45 % úspěšné francouzské komedie.

14) Šílený Max 64 %

Věřte nebo ne, první postapokalyptická jízda populárního hrdiny vznikla pod australskou taktovkou. Mel Gibson   se tehdy poprvé postavil motorkářskému gangu a tím odstartoval novou silnou značku, která se těší divácké přízni až dosud. Pokud vám první díl z roku 1979 nesedne, nezoufejte – ten druhý 78 % se celosvětově těší ještě výrazně lepšímu hodnocení a sáhnout můžete i po nejnovější Zběsilé cestě 80 %, aniž by vám hrozilo, že její jednoduchý děj nepochopíte.

Zběsilá cesta: Šílenému Maxovi se do cesty postavili teroristé i nečekané úmrtí

15) U Konce světa 64 %

Ve městečku Newton Haven je dvanáct hospod. Pětice kamarádů se za svých mladých let pokusila obejít je všechny a v každé si dát pivo. Nakonec ale selhali. Rozešli se do různých směrů a začali žít své vlastní životy, tedy až na Garyho Kinga. Pro toho byla ona dávná noc vrcholem jeho života, takže se nakonec rozhodne přitáhnout své staré kumpány opět do Newton Haven na druhý pokus.

Jaké je jejich překvapení, když v půli cesty zjistí, že musí zachránit lidstvo. Střelená, bizarně akční a svým způsobem hořkosladká britská komedie přinejmenším jednoho z filmožroutů naprosto dostala, takže byste ji měli určitě zkusit taky!

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Marty, musíme zpátky do budoucnosti! 10 skvělých filmů o cestování časem

Marty, musíme zpátky do budoucnosti! 10 skvělých filmů o cestování časem

Datum vydání 14. 11. Autor článku Aleš Názory k tématu23Sdílení článku458
Nemocný Bruce Willis pozval na večeři celou svoji rodinu. Přišly všechny jeho holky včetně Demi Moore

Nemocný Bruce Willis pozval na večeři celou svoji rodinu. Přišly všechny jeho holky včetně Demi Moore

Datum vydání 15. 12. Autor článku Lukáš Sdílení článku376
Vetřelec: Zajímavosti okolo sci-fi klasiky, o nichž jste neměli ponětí

Vetřelec: Zajímavosti okolo sci-fi klasiky, o nichž jste neměli ponětí

Datum vydání 18. 9. Autor článku Aleš Názory k tématu14Sdílení článku271
Opožděná pokračování. 10 filmů, které musely čekat na pokračování někdy i čtvrt století!

Opožděná pokračování. 10 filmů, které musely čekat na pokračování někdy i čtvrt století!

Datum vydání 28. 9. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku270
Vypadá to, že Smrtonosná zbraň 5 přece jen dorazí. Měla by být plná emocí a velmi temná

Vypadá to, že Smrtonosná zbraň 5 přece jen dorazí. Měla by být plná emocí a velmi temná

Datum vydání 29. 1. Autor článku Daniel Názory k tématu1Sdílení článku263

James Gunn oznámil budoucnost DC. Jako to s DCEU bude dál?

Datum vydání Včera Autor článku Marek Sdílení článku1

Zemřela původní představitelka Wednesday Addams

Datum vydání Včera Autor článku Anet Sdílení článku1

SuperMAX, Animax nebo Fox Kids. Televizní stanice, na kterých vyrostla nejedna generace.

Datum vydání Včera Autor článku Žaneta Sdílení článku1

Historicky první dobový seriál Zlatá labuť o obchodním domě v 1.polovině 20.století, zamíří na televizní obrazovky

Datum vydání 30. 1. Autor článku Hana Sdílení článku158
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1619
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku881
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku425