Co vedlo k válkám ve Hře o trůny? Máme pro vás stručný přehled dějin Západozemí

7. 11. 2017 4 487×247 světlý/tmavý vzhled

Během sedmi doposud vydaných sérií jsme se o světě Hry o trůny 92 %, jeho historii a kultuře dozvěděli značné množství informací. Jelikož se ale děj seriálu soustředí především na politiku Západozemí, mnoho zajímavých faktů z příběhového pozadí znají jenom čtenáři knih či rozhovorů s autorem předlohy, Georgem R. R. Martinem  .

Válka Dětí lesa s lidmi

Zaznamenaná historie jeho světa sahá koneckonců do minulosti vzdálené od děje Hry o trůny dobrých 12 000 let. Tehdy se na území budoucích Sedmi království objevili takzvaní První lidé, kteří tam připluli z východního kontinentu Essos. Žili tehdy podobně jako naši předkové v době bronzové. Původní obyvatelé, děti lesa, se jim mohli postavit jen se zbraněmi z obsidiánu a starou magií, takže byli po staletí zatlačování ze svého území.

Tichá válka skončila příměřím, když bylo rozhodnuto, že lidem připadnou všechny volné pláně a děti lesa zůstanou – jak jinak – pod korunami stromů. První lidé také v tomto čase poznali stará božstva hvozdů a začali je uctívat. Mnohým severským rodům typu Starků toto původní náboženství, praktikované u čarostromů, vydrželo až do událostí popsaných v příbězích knih a seriálu.

V následujícím období se koneckonců budoucí velcí hráči západozemské politiky začínají formovat. Věk hrdinů viděl mnohé události legendárních rozměrů, jako třeba zbudování ledové Zdi Brandonem Stavitelem či lest, pomocí níž Lann Chytrý sebral původním majitelům Casterlyovu skálu a založil rodinu Lannisterů. Poprvé také přicházejí Jiní, bílí chodci. Děti lesa a lidé zapomínají na předchozí nesváry a spojují se proti nečekanému ohrožení.

Rodí se Noční král

Třináctý lord velitel Noční hlídky ale zrazuje, přechází na stranu nepřítele a stává se Nočním králem, vládcem všech nemrtvých válečníků ze severu, kterého jsme už v seriálu mohli několikrát zahlédnout. Oslabené Západozemí navíc napadají Andalové, lidé nové kultury a nového náboženství, víry v Sedm bohů. Přinášejí s sebou ocel a zatlačují své předchůdce dál a dál, až nakonec První lidé zůstanou jenom na severu, v državách králů z rodu Starků.

Zvítězíš, nebo zemřeš. Postavy, které nás nejspíš opustí v 8. sérii Hry o trůny

Mezitím se dějí zajímavé věci i ve zbytku světa a rodí se Valyrie, říše draků a jejich vládců, při jejíž tvorbě se Martin inspiroval starověkým Římem, a ještě starší legendou o Atlantidě. Valyrijci postupně šíří svůj vliv napříč známým světem a na ostrově u pobřeží Západozemí zakládají malou enklávu, která dostává jméno Dračí kámen. Tomu vládne rodina Targaryenů, která tam také uprchne po prorockém snu mladé Daenys.

Pád Valyrije a Aegon Dobyvatel

Právě včas. Kataklyzma v podobě výbuchu sopky a mohutných zemětřesení smete Valyrii z povrchu zemského. Aby si přeživší Targaryeni spravili chuť, zhruba o staletí později započnou masivní invazi do Západozemí. Aegon Dobyvatel zlomí odpor králů z Bouřného konce a předá hrad svému nevlastnímu bratrovi, bastardu Orysovi Baratheonovi. Záhy se nechává korunovat ve Starém městě a pokouší se získat i Dorne, ale selhává.

Svou armádu také svolá král Severu, Torrhen Stark a s třiceti tisíci muži je připraven čelit Aegonovi a jeho padesátitisícové armádě, doprovázené třemi draky. Následuje náročné vyjednávání, na jehož konci Torrhen pokleká před targaryenským vládcem a přísahá mu věrnost. Pro tento čin se stane navždy známým jako král, který ohnul koleno.

Následuje typický západozemský kolorit: povstání fanatických uctívačů Sedmi, ne nepodobné seriálové vzpouře Vrabčáků. Targaryeni sice dobývají Dorne, ale zároveň jim vymírají jejich poslední draci.

Vnitřní konflikty

Prvním velkým problémem se stává povstání Daemona Blackfyra, levobočka krále Daerona. Ten otočí barvy vládnoucího rodu a s mnoha příznivci započíná pod praporem černého draka občanskou válku. Nakonec je ale poražen, zejména zásluhou dalšího targaryenského bastarda Bryndena, známějšího pod jménem Krvevran. Daemonovi potomci se nicméně ještě čtyřikrát znovu pokusí získat trůn. Posledního potomka rodu Blackfyre, který měl odvahu ucházet se o Železný trůn, nakonec zabil mladý rytíř Barristan Selmy, pozdější lord velitel královské gardy.

Předobrazy Hry o trůny. V čem se seriál inspiruje skutečnými událostmi

Jiný mladík, Tywin Lannister, se musí vypořádat s odbojnými vazaly, kteří si zvykli na slabou vládu jeho otce, lorda Tytose. Bez svolení proto vyprovokuje konflikt se vzpurnými šlechtici, sebere mnoho mužů a vytáhne do boje. Vyděsí takřka celé Západozemí, když srovná hrad Kastamer se zemí a jeho obyvatele, kteří uprchli do blízkého důlního systému, nechá utopit. Do vchodu totiž přesměroval nedalekou řeku.

Tehdy také vzniká píseň Deště Kastameru, kterou příhodně sehrál Tywin i svému nepříteli Robbovi Starkovi předtím, než se rozpoutal masakr Rudé svatby.

Povstání Roberta Baratheona

Dalšího roku se pak stává králem zatím poslední Targaryen, Aerys II. Přezdívá se mu též Šílený král pro jeho nevypočitatelnou, často prudce agresivní povahu. Když je pak královým synem Rhaegarem domněle unesena Lyanna Stark a Aerys upaluje jejího otce a bratra, kteří si přišli ke dvoru stěžovat.

Kdo získá židli z mečů? Představujeme 10 nejschopnějších hráčů Hry o trůny

Rody Starků, Arrynů a Baratheonů (Lyanna byla zasnoubena s mladým Robertem) v odpověď proti svému lennímu pánu otevřeně povstávají. Ve velké bitvě na Trojzubci rozmetají armádu Targaryenů, načež je obleženo a dobyto Královo přístaviště. Mladý králův gardista, Jaime Lannister, vraždí svého vládce Aeryse a následujícího roku padne i poslední pevnost vládnoucího rodu, Dračí kámen. Během bouře se však tehdy narodí Daenerys Targaryen a poslední věrní vazalové ji bezpečně eskortují do exilu ve východním městě Braavos.

Království pak vládne Robert Baratheon až do dne, kdy zemře jeho pobočník Jon Arryn...

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (2 komentáře)