Služebníci, zabijáci i ohýbací jednotky. 10 nejslavnějších filmových robotů

7. 11. 2017 7 009×197 světlý/tmavý vzhled

Žádná velká sci-fi série bez nich není kompletní. Roboti přežijí na místech, kam se živá bytost nemůže vydat a jsou často i silnější a rychlejší než lidé. Někdy zase cítí emoce, propadají depresím nebo pronášejí patetické proslovy, zatímco žhnoucí slunce zapadá za americkým horizontem. Mají zkrátka mnoho tváří a my si dnes představíme ty divácky nejatraktivnější z nich.

10) Sonny

Snímek Já, robot 82 %, možná celosvětově dopadl spíše průměrně, v žebříčku jej ale nesmíme opominout už proto, že vznikl na motivy stejnojmenné knihy Isaaca Asimova  . Tento vědec a spisovatel z minulého století stvořil slavné Tři zákony robotiky, které mají dodnes ohlasy nejen v populární kultuře. Sonny je modifikovaná jednotka NS-5, disponující pozitronickým mozkem. Za jeho návrhem stojí geniální mysl Alfreda Lanninga z Národní americké společnosti pro výrobu robotů.

9) TARS

Režisér Christopher Nolan   dělá často věci jinak než jeho kolegové z branže. Zatímco design Sonnyho připomíná lidské proporce, TARS se sestává z několika kvádrů, pomocí kterých se pohybuje a z nichž vysouvá i jakousi obdobu končetin. Pokud jen tak stojí na místě, ze všeho nejvíc připomíná rozměrnou plechovou skříň. Zdání však klame, neboť TARS velice rád trousí sarkastické vtípky a je schopen i složitého samostatného rozhodování, když na něj nikdo nedohlíží. Objevil se ve filmu Interstellar 84 %.

Dokonalý trik. Jakou skrývá symboliku a jak nás Nolan dokázal oblafnout?

8) Bender Rodríguez

Necháte-li naopak bez dozoru ohýbací jednotku Bender z animovaného seriálu Futurama 88 %, dočkáte se pravděpodobně toho druhu humoru, který pracuje s ohrožením života, zdraví nebo majetku. Bender funguje na alkohol a má rád želvy, protože se stejně jako ony nedokáže zvednout, když se svalí na záda. Ve své paměti skladuje 100 000 terabajtů mládeži nepřistupných videí a občas krade ledviny. Jeho otec, mechanická paže na výrobní lince, mu každý rok na VVC posílá pohlednici.

7) Optimus Prime

Statečný vůdce autobotů, který překypuje moudrostí a soucitem natolik, že všechny své nepřátele ve zpomalených záběrech rozseká na kusy. Jeho oranžově zářící meče už naplnily nejeden sběrný dvůr čerstvým materiálem a proslovy, které robot přednáší film co film hlubokým hlasem Petera Cullena  , zajišťují zřejmě nejslavnějšímu transformerovi všech dob místo v tomto žebříčku.

Od Pomsty poražených ke Šmakově dračí poušti. Prokletí nepovedených filmových dvojek

6) Vision

Visionova tělesná schránka vyrobená z takřka nezničitelného, drahého vibrania měla být původně obsazena umělou inteligencí Ultron, takže by se dala klasifikovat jako robot. Avengers 73 % ale nakonec kovový prototyp uloupili a nahráli do něj Starkova pomocníka Jarvise. Ten se s mechanickým tělem a magickým Kamenem mysli sloučil v jednu bytost zvanou Vision, která pozemským superhrdinům pomohla nevlastního tatíka Ultrona sešrotovat. Dříve emocemi netknutá umělá inteligence následně učinila ve filmu Captain America: Občanská válka 78 % dokonce první kroky k romantickému vztahu.

5) VALL-I

Po lásce touží i ti, u kterých by to nikdo nečekal. Uklízecí robot VALL-I 75 % pracuje na resuscitaci pozemské přírody už roky a roky a narůstající pocit osamocení ho pomaličku ubíjí. Pak se ale na Zemi objeví elegantní kovová průzkumnice Eve a zamilovaný VALL-I ji následuje až daleko do vesmíru, kde nakonec rozpoutá zcela regulérní revoluci na palubě kosmické lodi. Co za věci to jeden dělá pro lásku…

4) T-800

Zatímco VALL-I povstání způsobuje, umělá inteligence Skynet se snaží jednu takovou potlačit. Ve válce lidí proti strojům se nezdráhá nasadit ani kovové kostry obalené organickými tkáněmi, modely T-800. Vynalézaví povstalci ale několik takových unesou, přeprogramují a vyšlou do minulosti, kde se Skynet pravidelně snaží všemožnými prostředky zavraždit vůdce budoucího hnutí odporu, Johna Connora. Aby T-800 zapadl mezi obyčejné smrtelníky, musí se naučit pár cool hlášek, gesto zdviženého palce a také alespoň jakž takž přirozený úsměv.

Já se vrátím! Terminátor zezačátku neměl ani na stereo zvuk a pak se stal kultem

3) Ash

Mezi posádku lodi Nostromo se všemožně snaží zapadnout i android Ash, o jehož umělé podstatě nemají ostatní zpočátku ani ponětí. Robota totiž vyslala společnost Wayland-Yutani s tajným úkolem, totiž aby na Zemi přivezl živého Vetřelce. Životy lidí na palubě Nostroma přitom vůbec neměl brát do úvahy. Ash se svého náročného úkolu zhostil s precizností a trpělivostí mechanickým bytostem vlastní, byť nakonec přeci jen selhal.

2) Marvin

Zatímco na Ashe čekalo robotické peklo, až když proti němu zbytek posádky obrátil ústí plamenometu, Marvin ze Stopařova průvodce po galaxii 67 % jej prožívá každodenně. Přestože se zvenčí přímo leskne novotou, jeho mysl se věčně utápí v depresích. Marvin byl totiž vyroben padesátitisíckrát chytřejší než kterýkoli člověk, takže všechny problémy vesmíru vyřešil už třikrát a při vynášení odpadků si připadá tak trochu nevyužitý.

1) R2-D2 a C3PO

To nerozlučná dvojka R2-D2 a C3PO si už na všemožné alternativní úlohy stihla zvyknout. Ze zlatého protokolárního droida se stal svého času vládce plyšových Ewoků, o pár desetiletí dřív bojoval tento mírumilovný robot i v aréně na Geonosis a v poslední době hlídal svého kolegu, který pospával na základně Odboje.

R2-D2 si nicméně trochu odpočinku zasloužil – v jeho popisu práce má být především asistence při pilotování vesmírných lodí, přesto jej různé postavy světa Star Wars používaly klidně i jako doručovatele. Droid se také musel mnohokrát bránit, přestože není vybaven žádnými zbraněmi. Obvykle stačil elektrošok, odolné superdroidy Separatistů ale musel R2-D2 svého času usmažit v kaluži oleje.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: