Postaveno pro film. 10 nejúžasnějších projektů, které vznikly kvůli natáčení

8. 11. 7 905×279 světlý/tmavý vzhled

Čím dál častěji se ve filmech používají digitální pozadí a mnohé budovy, které můžete vidět v kinech, existují pouze v paměti počítačů jako trojrozměrné modely. Ty ručně vybudované však stále ještě mnohdy působí daleko věrohodněji, než kdyby je vykreslily digitální efekty. Pokud tomu nevěříte, nechte se přesvědčit naším žebříčkem nejúchvatnějších projektů postavených pro film.

1) Gangy New Yorku 74 %

Pro americko-italské drama s Leonardem DiCapriem   v hlavní roli postavili filmaři celých pět bloků historického Manhattanu. Režisér Martin Scorcese   se zkrátka rozhodl nešetřit. Když natáčení navštívil George Lucas  , nevěřil vlastním očím a zeptal se svého kolegy, zda ví, že si mohl usnadnit práci právě za přispění počítačů. Gangy New Yorku měly nicméně premiéru v roce 2002, tedy ve stejném roce jako Lucasovy Klony útočí 80 % – a zatímco digitální dokreslovačky předaleké galaxie za ty roky výrazně zestárly vlivem technologického pokroku, Scorceseho kulisy vypadají stále dobře.

Nejhorší CGI: Naklonované ksichty, plastový spár nebo divný kocour

2) Válečné hry 69 %

Sci-fi thriller o hrozící jaderné válce zase potřeboval věrohodnou kulisu superpočítače, který bude kontrolovat vražedné rakety. Autoři ale nedostali možnost nahlédnout do skutečného střediska NORAD, takže si museli vybudovat svoje vlastní. Filmová verze velitelství stála zhruba dvanáctinu celkového rozpočtu, vypadala ale nakonec mnohem lépe než ta skutečná, ve které se používaly již notně zastaralé technologie.

3) Pán prstenů

Trilogie Petera Jacksona   se samozřejmě vůbec nebála CGI a často sahala i po detailních zmenšených modelech, některé lokace z filmů však vznikly i v měřítku 1:1. Takto se zrodily třeba části Roklinky nebo gondorského města Minas Tirith. Jedním z nejnáročnějších úkolů ale bylo zbudování Hobitína, který se rozkládal na takřka 57 000 čtverečních metrech, tedy na ploše o čtvrtinu větší než pražské Václavské náměstí.

Vzniklo okolo čtyřiceti hobitích nor, hospoda nebo most přes řeku. Už rok před začátkem natáčení začala i výsadba květin po zahradách, aby místo vypadalo na plátně obydleně.

4) Stalingrad 53 %

Zhruba celou šestinu rozpočtu a půl roku intenzivních prací zabrala výstavba autenticky působících trosek sovětského města, v němž byla zadržena útočící vojska nacistického Německa. Samotné práci navíc předcházel důkladný průzkum dobových informací, sesbíraných z archivů a deníků očitých svědků, které se zachovaly. Film přesto nakonec příliš neuspěl, na kvalitu jeho prostředí si však nikdo stěžovat nemohl.

5) Titanic 85 %

Cameron   si pro svůj slavný Titanic postavil rovnou celý Titanic… tedy jeho o desetinu menší kopii. Protože se mu ale loď nikam nevlezla, pořídil pro ni ještě obří vodní nádrž. V té pak nákladný model s velkou pompou potopil. Detailně zpracovaná byla samozřejmě jenom ta strana Titanicu, kterou potom viděli diváci v kinech. I tak celá tahle legrace přišla slavného režiséra a jeho tým na horentních 40 milionů dolarů.

Romantické filmy. Na těchto 10 se rád podívá i ten, kdo jim jinak zas tolik nefandí

6) Ben Hur 85 %

Zhruba rok se pracovalo na velké aréně, v níž v oscarovém snímku Ben Hur následně soutěžili vozatajové. Většina byla vyrobena ze dřeva, takže šlo opravdu o konstrukční práce. Protože navíc tvůrci nedokázali najít v okolí zdroj písku, museli jej nákladně dovážet až z Mexika. Vzhledem k rozloze celé stavby ho potřebovali 40 000 tun. Aby pak při závodě tribuny ožily, naplnilo je 15 000 komparzistů.

7) Matrix Reloaded 77 %

Pokračování světoznámého trháku Matrix můžete vyčítat leccos, rozhodně ale ne jeho zpracování akčních scén. Zatímco totiž digitální rvačka Nea s naklonovanou armádou agentů Smithů už opravdu dnes působí dost uměle, závěrečné zúčtování na dálnici si zachovalo všechnu působivost. Filmaři totiž postavili skoro celých dva a půl kilometru vlastní silnice, strávili tři měsíce natáčením akce a pak ji celou opět rozebrali. Většina materiálu byl následně zrecyklována.

Stovku automobilů věnovala tvůrcům firma General Motors a okolo dálnice vznikla zeď, aby zakryla siluetu nedalekého San Francisca.

8) Vodní svět 65 %

Pro postkatastrofický snímek vznikl celý atol – tedy ostrov s malou zátokou uvnitř – o průměru nějakých čtyř set metrů. Nacházela se na něm navíc celá řada budov, takže dokonce došlo železo, které bylo k dispozici v místě natáčení na Havaji a muselo se dovézt z Kalifornie. Počasí tvůrcům nepřálo a projekt několikrát poškodila nepřízeň počasí. V ostrově se nakonec utopilo 22 milionů dolarů.

9) Batman 81 %

Předtím, než se stal netopýří muž součástí DCEU a tváří v tvář mimozemské hrozbě sestavil Ligu spravedlnosti, proháněl se po obrazovkách v trilogii Temný rytíř. A ještě předtím, než dostal klíčky od tumbler batmobilu a tvář Christiana Bala  , podíval se na plátna v režii Tima Burtona  . Ulice Gotham City se stavěly půl roku a pracovaly na nich stovky lidí. Výsledkem však bylo unikátní, vizuálně působivé město, které už navždy ovlivnilo mytologii světa DC komiksu.

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

10) Propast 83 %

Režisér Titanicu, James Cameron, si vysloužil rovnou dvě místa v našem žebříčku. Jeho akční thriller Propast se totiž ze značné části odehrává pod vodou. Filmaři proto upravili část vyřazené jaderné elektrárny na gigantickou nádrž s objemem neuvěřitelných osmadvaceti milionů litrů. Aby dosáhli autentické temnoty v hlubinách moře, přetáhli navíc autoři přes komplex obří černou plachtu.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (2 komentáře)  

Pán prstenů se nejspíš vrátí jako televizní seriál. Ne, neděláme si legraci

4. 11. Aleš 17588

Star Wars: Předtím, než se Síla probudila. Co předcházelo sedmé epizodě?

27. 9. Aleš 344

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

2. 10. Aleš 2324

Já se vrátím! Terminátor zezačátku neměl ani na stereo zvuk a pak se stal kultem

14. 10. Aleš 1317

Návrat krále: Vysvětlíme kým je Aragorn, co dělal po pádu Saurona a co znamená jeho prsten

22. 5. Aleš 315

.Harry Potter: I magie má svoje limity. Vysvětlíme, co všechno kouzla nedokáží

Dnes Aleš 1

.Chris Hemsworth a Tessa Thompson ukázali fotku z připravovaného spin-offu Mužů v černém

Včera Aleš 33

.Avengers 4: Unikl neověřený popis traileru, Captain America prozradil oblíbený kostým

Včera Aleš 4124

.Příští týden v kinech: Uvidíme Čarodějovy hodiny, Čapek pohovoří s TGM

14. 10. Aleš 11

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 61456

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 4693

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 7739