Cornetto trilogie. Když jednotka příliš rychlého nasazení potkává zombíky a mimozemšťany

8. 11. 2017 7 343×2101 světlý/tmavý vzhled

Možná jste to ani netušili, ale tři filmy režiséra Edgara Wrighta   Soumrak mrtvých 75 %, Jednotka příliš rychlého nasazení 79 % a U Konce světa 64 % tvoří vlastně velmi volně propojenou trilogii. Pokud jste s ní dosud neměli tu čest, rozhodně se to nebojte napravit – pokud už máte naopak všechny filmy zkouknuté odpředu odzadu, možná oceníte několik zajímavostí, které jsme pro vás sehnali.

1) Jména

Proč se jmenují hlavní hrdinové Jednotky příliš rychlého nasazení tak, jak se jmenují? Odpověď je jednoduchá: tvůrci filmu kvůli natáčení mluvili se skutečnými policisty a až podezřele mnoho z nich se jmenovalo Nick nebo Andy. Ve snímku U Konce světa si zase můžete všimnout, že příjmení hlavních postav připomínají seznam osob na nějakém vznešeném dvoře.

Za málo peněz hodně muziky. Levné filmy, které v kinech vydělaly balík

No schválně: hlavní hrdina se jmenuje Gary King, což snad ani nemusíme překládat. Postava Martina Freemana   Olivier Chamberlain (= komorník), Eddie Marsan   hraje Petera Page (= páže), Nick Frost   zase ztvárnil Andyho Knigtleyho (knight = rytíř) a poslední člen party je Steven Prince (Paddy Considine  ).

2) Jména… hospod

Když už jsme U Konce světa, nesmíme zapomenout ani na dvanáct hospod, které ve snímku hrají ústřední roli – a mají také zajímavá jména. Cesta započne samozřejmě v První štaci, následuje nápadně podobná Stará známá, Garyho konečně poznají ve Slavném kohoutovi, Zkřížené ruce přinesou první boj s mimozemskými roboty a Dobrá společnost znamená, že všichni kumpáni konečně pijí zároveň.

Ve Věrném sluhovi se kamarádi setkají se svým bývalým dealerem, ve Dvouhlavém psu potkáme dvojčata a Mořská víla bude znamenat jejich konec. Nepřátelé se pak ještě vyrojí v Úlu, Gary King bojuje na život a na smrt v Králově hlavě a do Díry ve zdi najedou naši hrdinové autem. Pak už následuje jen Konec světa, v němž příznačně začíná apokalypsa. Ehm, spoiler!

3) Soumrak versus Úsvit

Každého asi napadne, že si titulek Soumraku mrtvých utahuje z legendárního horroru Úsvit mrtvých 73 % – a je to samozřejmě pravda. Režisér Wright ale vůbec nevěděl, že ve stejnou dobu jako jeho film vzniká i remake Úsvitu 78 %. Když to zjistil, vyžádal si scénář nového filmu a kontroloval, zda se jeho snímek nepodobá tomu konkurenčnímu.

Jak filmy mění svět. Přiznal se kvůli nim vrah a v Mississippi zrušili otroctví

Dokonce proto prý vypustil jediného rychle se pohybujícího zombíka-běžce a teprve později zjistil, že onen nemrtvý nakonec vypadl i ze scénáře Úsvitu.

4) Není to bezduchá zábava

Všechny filmy z Cornetto trilogie kombinují komediální prvky s jinými žánry. V případě Soumraku mrtvých jsou to zombie horrory, v případě Jednotky příliš rychlého nasazení zase nerealisticky akční snímky z policejního prostředí a U Konce světa si samozřejmě utahuje ze sci-fi. Tvůrci Edgar Wright a Sean Pegg   však mnohokrát přiznali, že se v jejich díle skrývá víc, než jen potrhlý humor.

Přiznali, že jde v jistém smyslu o filmy natočené podle skutečných událostí. Nemyslíme tím samozřejmě, že by Wrighta s Peggem někdy napadly zombie nebo modře krvácející roboti (i když kdo ví, že ano…). Snímky v sobě zkrátka jenom nesou hlubší, leckdy velmi střízlivý a až trochu smutný podtext a dotýkají se problémů, které občas řeší každý člověk.

Nebo vám snad nikdy nepřipadalo, když jste se někam po mnoha a mnoha letech vrátili, jako by byli všichni úplně vyměnění? Vaše oblíbené místo sice pořád vypadá stejně a potkáváte totožné tváře, ale něco je zkrátka jinak. Většinou je problém ve vás, protože už se díváte na svět jinýma očima a vzpomínky vám zastřel závoj nostalgie. Třetí díl Cornetto trilogie, U Konce světa, si ale s tímhle motivem chytře hraje.

Obrací celou premisu a ptá se: co když tentokrát potíž není ve vás? Co když jsou všichni opravdu vyměnění a vy to zjistíte teprve potom, co vás robotští dvojníci napadnou na záchodcích?

5) Cornetto a zahradní plot

Proč se Cornetto jmenuje podle slavné zmrzliny? Protože právě ta tvoří spolu s ústředními herci pojivo tří jinak nijak nenavazujících snímků. Edgar Wright ji původně napsal do scénáře jako prostředek proti kocovině, který budou ústřední postavy používat – čerpal přitom prý z vlastní zkušenosti. Pak se však zmrzlina objevila i ve druhém díle Jednotka příliš rychlého nasazení a tvůrci se rozhodli pojmenovat po ní celou volnou sérii.

Yoda v San Franciscu, vetřelec v Olomouci. Kde stojí sochy slavných filmových postav?

Pro DVD vydání také vybrali každému filmu jinou příchuť. Soumrak mrtvých je borůvkový, zejména kvůli vyobrazené krvi a znetvořeným zombíkům, Jednotka příliš rychlého nasazení je spojená se základní příchutí v modrém obalu, který symbolizuje policejní prostředí a konečně závěrečný díl U Konce světa je zelený… no, jako mimozemšťané v populární kultuře.

A zahradní ploty? Ty se objeví ve všech jednotlivých filmech a hlavní hrdina se je pokaždé pokusí přeskočit. A nikdy to nakonec nedopadne dobře.

Naštěstí na rozdíl od snímků samotných, které patří k té nejlepší zábavě, na jakou vůbec můžete narazit!

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (2 komentáře)  

8 faktů o BBC Sherlockovi. Ve Spojených státech ho zkrátili, aby se jim tam vešla reklama!

28. 10. Aleš 1156

Ztraceno v překladu. Vysvětlíme, proč občas není jednoduché vybrat český název filmu

6. 2. Aleš 21124

Fantasy a sci-fi se netočí jen v Hollywoodu. 15 žánrových snímků, které vznikly mimo Ameriku

6. 11. Aleš 17124

Láska nebeská: Mr. Bean měl hrát anděla a Kris Marshall si nenechal zaplatit

17. 12. Aleš 108

Marvel: Druhý Black Panther dorazí v roce 2022, hvězda Hry o trůny bude hrát v The Eternals

26. 8. Aleš 100

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 96

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 164

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 45

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 11197

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 19736

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16367

To nejzajímavější z tohoto týdne: