Hans Zimmer: 10 nejlepších soundtracků geniálního skladatele

9. 11. 2017 23 402×34198 světlý/tmavý vzhled

Nejspíš žádný žijící skladatel (s čestnou výjimkou Johna Williamse  ) není autorem tolika oblíbených filmových soundtracků jako Hans Zimmer  . Ten každý rok stihne hned několik velkých projektů, často pro obří blockbustery těch největších hollywoodských studií. Právě z nich jsme vybrali dnešní desítku, která oblaží vaše uši i vaši mysl.

1) Rivalové 90 %

Životopisné drama z prostředí Formule 1 bylo jedním z nejpříjemnějších filmových překvapení roku 2013. Film zaujal i lidi, jimž sportovní tematika zpravidla nebývá blízká a lví podíl na tom měla i úžasná Zimmerova hudba. Doporučit můžeme zejména skladbu Lost but Won, za poslechnutí ale stojí samozřejmě celý soundtrack. Závodění ještě nikdy nebylo tak cool.

2) Lví král 86 %

Když už jsme v předchozím odstavci zmínili krále všech zvířat, nesmíme zapomenout na Zimmerovo angažmá v jednom z nejslavnějších animáků všech dob. Snímek se velmi soustředil na písničky, ale samotná hudba se rozhodně nenechala zatlačit do pozadí. Ze skladby This Land nám běhá mráz po zádech ještě teď, více než dvacet let po premiéře.

Kniha džunglí, Kráska a zvíře. Kolik dalších Disneyho animáků dostane novou hranou verzi?

3) Počátek 89 %

Lesní roh, poprvé představený hollywoodskému světu právě v traileru na Počátek Christophera Nolana  , už si našel cestu do bezmála všech novodobých filmových ukázek. Nešlo ale o jediný skvělý nápad Hanse Zimmera. Skladatel založil svou hudbu na zpomalené verzi ústřední písně Non, je ne regrette rien, ohromil svět působivým Time a jako závdavek nadšeným filmovým fandům přihodil ještě akční Mombasu. Počátek zůstává dodnes jedním z jeho největších triumfů, co se našeho skromného názoru týče.

4) Temný rytíř 90 %

Na trilogii o Batmanovi Hans Zimmer spolupracoval s kolegou Jamesem Newtonem Howardem   a společně vytvořili unikátní, místy dost minimalistické dílo. Batmanův motiv se sestává z pouhých dvou tónů, ten Jokerův zase připomíná jen znepokojivé, neodbytné bzučení, které postupně graduje až k explozi nefalšovaného chaosu. V závěrečném díle Temný rytíř povstal 86 % jsme se pak dočkali ještě skandování Deshi Basara v jámě, kam Bane Batmana shodil – a naše nadšení bylo úplné.

5) Poslední samuraj 84 %

Výlet Toma Cruise   do Japonska se zvrhl v regulérní občanskou válku a pád tamní starobylé válečnické šlechty. A opět u toho byl Zimmer. Složil poklidnou hudbu pro čas, který hlavní hrdina tráví v zapadlé horské vesnici, ale i akčnější skladby pro následnou válku. A pokud budete poslouchat pozorně, možná zaslechnete i motivy, které se nápadně podobají těm ze série

6) Piráti z Karibiku

Práci na pirátské sáze převzal Hans Zimmer od Klause Badelta   a samozřejmě proto recykloval mnoho hudby z prvního dílu. Netřeba ale snad ani dodávat, že záhy přispěl vlastním specifickým rukopisem. Zajistil, že i se zavřenýma očima poznáte, když se na scéně objeví Davy Jones a že budete s vytřeštěnýma očima zírat na vyvěšování pirátských vlajek ve třetím díle, i když víte, že následná bitva nestojí za nic.

Chyby ve filmu. Kšiltovku si mezi skotské horaly neberte, gumové meče v bitvě taky nepomůžou

7) Interstellar 84 %

Protože už máme v seznamu dvě spolupráce s Christopherem Nolanem, proč nepřidat ještě třetí? Hudba, která podkresluje scénu vesmírného dokování je tak působivá, že díky ní působí zajímavě i nepovedené pokusy o zaparkování. Potřebujete ještě nějaké doporučení? Pak vám prozradíme, že byl soundtrack nominován na Oscara a při nahrávání použil neortodoxní techniky. Čím víc se postavy ve filmu vzdalují od Země, tím víc prý hudbu tvoří jen lidské hlasy, ovšem odcizené, abstraktnější.

8) Gladiátor 88 %

Hans Zimmer se nevyhýbá spolupráci s dalšími známými filmaři a pro Ridleyho Scotta   složil hudbu k jeho snímku Gladiátor. Legendární skladbu Now We Are Free snad ani nemusíme připomínat, film koneckonců získal za soundtrack další nominaci na Oscara a vyhrál Zlatý Glóbus. Na hudbě se Zimmerem spolupracovala také Lisa Gerard  , jejíž hlas v ní hraje neodmyslitelnou roli.

9) Kung Fu Panda 75 %

Byli jsme v Karibiku, v Japonsku, v dalekých hlubinách kosmu i za závojem snů. Hans Zimmer se ale pomyslně vydal i do tajemné Říše středu a složil hudbu k animovanému trháku Kung Fu Panda, který se odehrává v Číně. S prvními dvěma díly mu pomáhal kolega John Powell  . Dočkali jsme se mnoha autenticky asijských hudebních nástrojů a také skvělého mixu hrdinské hudby s tou lehkomyslnou, která ke střelenému tónu pandí trilogie neodmyslitelně patří.

8 faktů o BBC Sherlockovi. Ve Spojených státech ho zkrátili, aby se jim tam vešla reklama!

10) Sherlock Holmes

Kvůli práci na druhém dílu americké série Sherlock Holmes 75 % Zimmer vyrazil do Francie, Itálie a také na Slovensko, aby autenticky zachytil pravou romskou hudbu. Některé z muzikantů, které potkal, si také pozval do vídeňského studia na nahrávání. Do soundtracku také zakomponoval prvky klasické hudby, třeba Schuberta nebo Mozarta. Prostě a jednoduše, bere svou práci skutečně vážně!

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (34 komentářů)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: