5 úžasných faktů o Darthu Vaderovi: Víte, že má vlastní chrlič na katedrále ve Washingtonu?

9. 11. 2017 14 726×1110 světlý/tmavý vzhled

Darth Vader se stal synonymem skvělého záporáka, symbolem série Star Wars a jednou z nejpopulárnějších filmových postav všech dob. Ne vždy to s ním přitom vypadalo tak růžově – začínal jako pouhý podržtaška velkého moffa Tarkina ve čtvrté epizodě 88 % a dokonce měl v závěru zemřít během přestřelky nad Hvězdou smrti. Že jste to nevěděli? Pak čtěte dál a dozvíte se toho ještě daleko víc!

1) Politický symbol

Temné charisma sithského lorda a neochvějnost, se kterou postupuje, inspirovaly mnoho skutečných politických lídrů v reálném světě. V ukrajinské Oděse například stojí Vaderova socha, která nahradila památník jiného krvežíznivého padoucha, Vladimíra Iljiče Lenina. Mocný válečník v černé zbroji dokonce při příležitosti odhalení pronesl projev, doprovázen věrnými členy úderných jednotek Impéria.

Ve východoevropské zemi má Darth Vader vůbec mnoho obdivovatelů. Tamní Internetová strana Ukrajiny poslala Sitha jako svého kandidáta do voleb – sami se můžete níže mrknout na propagační video z kampaně. Série Star Wars navíc inspirovala sci-fi komedii Hyperspace z roku 1984, ve které potkáváme parodickou postavu lorda Bucketheada (ten nosí na hlavě černý kbelík, jak jeho jméno napovídá).

Co je tak zvláštního na lordu Bucketheadovi? Věřte nebo ne, už několikrát kandidoval ve volbách ve Velké Británii, minule proti současné ministerské předsedkyni Therese May. Tím si vysloužil pozornost populárního amerického moderátora Johna Olivera   a vystoupil v jeho show Last Week Tonight 95 %. Sithští lordi jsou zkrátka potřeba v každé galaxii, i kdyby jen kvůli agresivnímu vyjednávání.

2) Darth Farmer

Možná víte, že našeho padoucha v původní trilogii ztvárnil britský herec David Prowse  . Ten moc nevycházel s režisérem a duchovním otcem ságy, Georgem Lucasem  . Stěžoval si, že mu legendární tvůrce špatně zaplatil za šestou epizodu Návrat Jediů 87 % a kritizoval všechny tři prequelové filmy z přelomu tisíciletí. Nakonec mu proto bylo zapovězeno vystupovat na oficiálních akcích spojených se značkou Star Wars.

Chtějí vás zabít. Potvory ze Star Wars, které byste vážně potkat nechtěli

Konflikt mezi režisérem a hercem však nejspíš započal už dávno předtím, protože Lucas Prowsemu zpočátku neprozradil, že nechá všechny jeho repliky v celém filmu předabovat Jamesem Earlem Jonesem  . Prowse měl totiž údajně příliš nezajímavý hlas, který by se k postavě Dartha Vadera nehodil. Někteří si z něj dokonce utahovali kvůli jeho přízvuku a nazývali ho Darthem Farmerem (rolníkem).

3) Mnoho herců, jedna postava

Zmínili jsme už Davida Prowseho a Jamese Earla Jonese, Dartha Vadera si ovšem zahrála či nadabovala celá plejáda herců! Ještě jako mladého Anakina Skywalkera jsme ho v prvním díle mohli vidět s tváří Jaka Lloyda  , epizody Klony útočí 80 % a Pomsta Sithů 87 % zase představily Haydena Christensena  , o některé bojové scény se postaral legendární choreograf Bob Anderson a na konci šesté epizody jsme mohli krátce zahlénout herce Sebastiana Shawa  .

Ať vás provází Síla! 5 zajímavostí o Světlé a Temné straně ve vesmíru Star Wars

Je to všechno? Samozřejmě, že ne. V seriálu Star Wars: Klonové války 76 % totiž Anakina nadaboval Matt Lanter  , v jediné krátké přidané scéně pro speciální edici se kraťoučce mihnul C. Andrew Nelson a Spencer Wilding   a Daniel Naprous   si navlékli černou zbroj pro loňský spin-off Rogue One: Star Wars Story 79 %, zatímco si již zmíněný James Earl Jones zase jednou zopakoval dabing. Je tenhle seznam kompletní? Skoro určitě ne, ale dá vám alespoň základní představu.

4) Vader na katedrále

Národní katedrála ve Washingtonu je místem pohřbů amerických státníků, modliteb za nové prezidenty a dalších náboženských či kulturních událostí. Lid Spojených států se tu loučil třeba s Eisenhowerem nebo Reaganem. Ani chrámy však nejsou za velkou louží prosty vlivu takového fenoménu, jakým populární série Star Wars bezesporu je – a tento vliv dokonce pronikl do architektury katedrály!

Aby voda správně odtékala ze střech a nepoškozovala budovu, mívají kostely zpravidla zdobené chrliče. Jedním z nich je na Národní katedrále i maska Dartha Vadera, která povýšeně shlíží na všechny návštěvníky místa bohoslužeb. Zpracována byla podle kresby malého Christophera Radera, která vyhrála třetí místo v soutěži vyhlášené známým časopisem National Geographic. Nachází se však na věži, takže ji pouhým okem nejspíš zdola nepoznáte.

5) Nová éra Impéria

Když v roce 2015 dorazila sedmá epizoda Síla se probouzí 77 %, dozvěděli jsme se, že Vaderův vnuk Ben Solo alias Kylo Ren vidí ve svém dědečkovi velký vzor a snaží se kráčet v jeho stopách. Napadlo vás ale někdy, že měl podle původního scénáře podobnou cestou projít i protagonista originální trilogie a jeden z největších hrdinů předaleké galaxie, Luke Skywalker?

Celý příběh šestého dílu se měl odehrávat velmi podobně, jako ten, který se nakonec dostal do kin. Jakmile ale Darth Vader zemřel, měl si Luke nasadit jeho masku a prohlásit se novým sithským lordem. Následně se vydal zničit flotilu Povstalců a stal se jediným svrchovaným vládcem celé galaxie.

Světelné meče: Všechno, co jste chtěli vědět o legendárních zbraních ze Star Wars

Že vám to do příběhu s roztomilými Ewoky válcujícími elitní vojáky císaře moc nesedí? To proto, že mělo jít původně o Chewbaccovy soukmenovce, rasu Wookiů (Ewok a Wookie koneckonců zní dost podobně). Ty v původní verzi scénáře Impérium zotročilo a donutilo stavět Hvězdu smrti – víte přece, jaký mechanický talent má samotný Chewbacca? Tohle temné zakončení se líbilo scénáristovi Lawrenci Kasdanovi  , ale Lucas ho nakonec smetl ze stolu s tím, že by nebylo vhodné pro dětské publikum.

Co na něj říkáte vy? Měla se šestá epizoda držet svého hořkého zakončení, nebo je dobře, že vyvrcholila takřka dokonalým happyendem? Dejte nám vědět!

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)  

Darth Vader by se mohl dočkat vlastního seriálu, kdo by ho ztvárnil, a kdy by se odehrával?

14. 12. Daniel 10622

Star Wars: Fanoušek zcela přepracoval souboj Bena Kenobiho s Vaderem z Nové naděje

9. 5. Aleš 25553

Star Wars: Předtím, než se Síla probudila. Co předcházelo sedmé epizodě?

27. 9. Aleš 475

Star Wars: Klonové války. 10 nejlepších příběhů, kvůli kterým byste seriál neměli minout

29. 9. Aleš 258

10 vystřižených scén, které vám dovolí nahlédnout hlouběji do duše vašich oblíbených postav

30. 11. Aleš 1232

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 96

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 164

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 45

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 11197

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 19736

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16367

To nejzajímavější z tohoto týdne: