Spider-Man Jamese Camerona: Mělo se v něm sprostě nadávat a Octopusem mohl být Schwarzenegger

10. 11. 5 972×82 světlý/tmavý vzhled

Spider-Man se letos s velkou slávou vrátil domů ke svým stvořitelům v Marvelu, na chvíli si ale kdysi pobyl i se slavným Jamesem Cameronem  . Ano, čtete správně. Režisér Terminátora 87 %, Vetřelců 90 %, Titanicu 85 % nebo Avatara 82 % měl natočit dobrodružství pavoučího muže ještě předtím, než po něm kormidlo převzal Sam Raimi  . Přesto se některé Cameronovy nápady dostaly do Spider-Mana 75 % z roku 2002, aniž by byl jejich autor uveden v titulcích či jinak za svou práci oceněn.

Pavoučí dědictví

Chcete, abychom byli konkrétnější? Cameron jako první vymyslel, že budou Parkerovy vystřelovače pavučin v novém filmu součástí schopností získaných mutací, místo aby si je hrdina sám vyrobil jako v komiksu. Přišlo mu prý divné, že by sebegeniálnější student dokázal přes noc stvořit revoluční vlákno, nad nímž si profesionální výzkumníci marně lámou hlavu celé dekády.

I takhle to mohlo dopadnout. 10 alternativních konců slavných filmů

Raimiho snímek také opisuje celou řadu scén: Peterovu horečku, po které se probudí a náhle nepotřebuje brýle či způsob, jakým zemře strýček Ben. Cameron též poprvé rozhodl, že se bude hrdina ucházet rovnou o svou osudovou lásku Mary Jane namísto předchozích epizod s Gwen Stacy. Jejich vztah se ale od toho z roku 2002 na druhou stranu zásadně lišil.

Netradiční láska a vulgární slovník

Cameron totiž považoval příběh Spider-Mana za metaforu pro pubertu z důvodů, do nichž snad nemusíme hlouběji zabíhat. Proto nechal Petera špehovat svlékající se MJ a v závěru snímku mělo dojít i na sex na mostní věži, před nímž náš hrdina ještě romanticky popsal páření některých druhů pavouků, kteří si hedvábnými vlákny svazují končetiny.

Dokážete si tedy představit, že by se nejspíš nejednalo o rodinný příběh, jehož jsme se nakonec dočkali v prvním Spider-Manovi. Tomu ostatně napovídají i dialogy v zachovalém scénáři, kde se dočkáme mnoha velmi peprných nadávek. Snímek by pravděpodobně skončil s tvrdým ratingem R, čímž by buďto vyšlapal dospělejším superhrdinským filmům cestičku celé dekády před Loganem 84 %, nebo by naopak komerčně propadl, když by ně něj nepřišla značná část publika.

Peníze zajistil Jonah Jameson

Režisér měl krom toho přes veškerou svou slávu k dispozici jen značně omezený rozpočet. Mluvilo se o 50 milionech dolarů, což byla jen polovina rozpočtu druhého Terminátora 91 % a čtvrtina ceny pozdějšího Titanicu. Na plátně se přitom měli objevit vizuálně působiví padouši typu Electra nebo Sandmana, kteří by rozhodně nepřišli levně. Pro představu: Raimiho Spider-Man nakonec dostal skoro trojnásobek Cameronových prostředků.

Král komiksu. Jak tvořil Stan Lee nejslavnější hrdiny Marvelu

Možná vám teď celá výše popsaná vize přijde jako zaručený recept na katastrofu, Parkerův duchovní otec Stan Lee   by ale nesouhlasil. Cameronova vize se mu zamlouvala a viděl v ní stále svého klasického hrdinu, který jenom dostal nový, neotřelý kabátek. Několikrát veřejně vyjádřil chystanému filmu svou podporu a nešetřil přitom superlativy.

Chobotnice bude zpátky!

A kdo si měl zahrát důležité role? Můžeme jenom spekulovat, snímek se totiž nikdy nedostal do fáze, kdy by začal potvrzovat své obsazení. Mluvilo se ale zejména o hvězdách, které už s režisérem dříve spolupracovaly. Arnold Schwarzenegger   by třeba podle některých zdrojů zazářil jako doktror Otto Octavius, známější coby chapadlovitý Octopus. Titulní role by možná připadla Edwardu Furlongovi  , kterého si asi pamatujete jako dětského Johna Connora.

Když jeden kostým nestačí. 10 herců, kteří ztvárnili dva a více superhrdinů

Peterův kamarád Harry Osborn mohl údajně nosit tvář Leonarda DiCapria   a Sandmanem by se možná stal Michael Biehn  . A tetička May, starostlivá a milující hrdinova náhradní matka? O tu by se prý postarala Maggie Smith  , kterou skoro určitě znáte především jako přísnou učitelku Minervu McGonagall z potterovské školy čar a kouzel v Bradavicích.

Co říkáte na nezvyklé pojetí Spider-Manova příběhu? Chtěli byste jej vidět? Myslíte, že by Cameron uspěl i navzdory mnoha nepříjemným okolnostem, nebo by se stal superhrdinský snímek ojedinělým neúspěchem jeho jinak prakticky bezchybné kariéry? Dejte nám vědět do komentářů!

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor