Moudra stříbrného plátna: Nechte se inspirovat 10 citáty slavných filmových mentorů

11. 11. 2017 21 612×1691 světlý/tmavý vzhled

Nikdy není špatná chvíle na malou dávku filmové moudrosti. Velcí hrdinové potřebují velké učitele, takže v mnoha oblíbených snímcích vystupuje nějaký ten ctihodný kmet nebo alespoň patřičně ostříleně působící veterán. A když si od nich nechají poradit naše oblíbené postavy, proč bychom to nemohli zkusit my? Dnes si půjdeme pro radu hned k jedenácti nejslavnějším mudrcům.

10) Bůh a Satan

Desáté místo kolektivně obsadila sehraná dvojka pána pekel a jeho otce z království nebeského. Ten první jako Al Pacino   sváděl mladého právníka Kevina, zatímco druhý umravňoval Božského Bruce 67 % a jeho rivala Evana ve dvou komediích. V redakci chápeme, že se Nejvyššímu vážná tvář Morgana Freemana   a jeho hluboký hlas velice zamlouvá, je to jistě pohodlnější než mluvit skrze planoucí křoviska.

Největší moudro: „Já jsem jenom chtěl, abys mě vnímal. To samé jsem udělal Gándhímu, tři týdny pak nejedl.“ (Poučení: necivte pořád do telefonu, nebo vám narostou prsty navíc.)

9) Mistr Tříska

Když jakýsi chemický sajrajt oslepil Matta Murdocka a udělal z něj superhrdinu Daredevila, stekl do stoky a tam ještě proměnil čtveřici želviček v neohrožené ochránce spravedlnosti. Zároveň zmutoval i místního krysáka, který se tak proměnil v mistra bojového umění kung-fu a adoptivního otce statečných teenagerů s krunýřem. Oplývá majestátními fousky a nosí typickou mentorskou proprietu, dřevěnou hůl.

Největší moudro: „Jejich svět nikdy nebude náš.“ „Co? Ani pizza?“ „Pizza je v pořádku.“

8) Brumbál

Po událostech závěrečných dvou dílů Harryho Pottera se na dobromyslného ředitele Bradavic a mocného čaroděje už jen stěží můžeme dívat stejně – pečoval sice celé roky starostlivě o našeho hlavního hrdinu, ale za jakým účelem? I tak (nebo snad i právě proto) ale věkovitý kouzelník patří mezi nejvýraznější filmové učitele a jeho komplikovaný, v mnoha ohledech smutný osud dodává jeho slovům na autenticitě.

Harry Potter: 10 slavných čarodějů, kteří vládnou největší mocí

Největší moudro: „Všichni musíme čelit rozhodnutí mezi tím, co je správné a co je snadné.“

7) Mufasa

Když už chcete mudrující zvíře, musí to být lev. Aslan by mohl vyprávět. Hrdý kočičí trojúhelníkový profil hlavy a majestátní hříva jej tak nějak předurčují k pronášení hlubokých pravd, ideálně pod hvězdnou oblohou či při západu slunce. Oproti mnoha konkurentům má navíc tu výhodu, že se otcovské role nemusí chopit jako náhradník, ale vyučuje přímo své vlastní roztomilé lví kotě, malého Simbu.

Největší moudro: „Jednoho dne, Simbo, i moje slunce zapadne. A novým králem se staneš ty.“

6) Haymitch

Haymitch Abernathy ze série Hunger Games možná vypadá jen jako věčně nalitá násoska, zdání ale pořádně klame. Tenhle týpek totiž jeden ročník hladových her vyhrál, a to ještě k tomu ne jen tak ledajaký. Každých pětadvacet let se totiž koná speciální ztížená verze a Haymitch schytal zrovna tu, v níž musel čelit dvojnásobku protivníků. Za nekonvenční způsob, kterým zvítězil, navíc schytal odvetu Kapitolu ve formě vraždy příbuzných.

Největší moudro: „Zůstaňte naživu.“

5) Morpheus

Celý život strávil hledáním vyvoleného a když se s ním konečně setkal, usedl do koženého křesla, nabídl mu červenou pilulku a pak se jal vysvětlovat, jak je to tedy s celým tím Matrixem 90 %, říší strojů a agenty. Morpheus nosí šik černé brýle, mluví pomalu a dramaticky a z celého srdce věří proroctví o vyvoleném – no, jestli tohle není ideální mentorský materiál, pak nikdo. Jo a umí se skvěle ohánět katanou.

Největší moudro: „Brzy pochopíš, že je rozdíl mezi tím znát cestu a jít po ní.“

4) Yoda

Nejmoudřejším členem řádu Jedi je malý, zelený, tak trochu vtipný staletí starý skřítek, který vydává zvláštní zvuky a libuje si v podivné gramatice. Během náročného výcviku vysvětlí Lukovi zásady používání Síly, naučí ho, že ne vše je takové, jak se na první pohled jeví a neodpustí si přidat ještě nějakou tu dobrou radu na závěr. Anakin Skywalker mu nikdy moc nenaslouchal a jak dopadl!

5 úžasných faktů o Darthu Vaderovi: Víte, že má vlastní chrlič na katedrále ve Washingtonu?

Největší moudro: „Buď něco dělej, nebo nedělej. Pokusy neexistují.“

3) Gandalf

Pokud by se měla moudrost měřit délkou brady, tenhle středozemský čaroděj by hned shrábl zlato. Takhle se bude muset spokojit s bronzovou medailí. Pro radu nejde nikdy daleko. Poučoval nedovtipné hobity i krále a aby dodal svým slovům patřičný důraz, neváhá se čas od času zahalit do temnoty, popřípadě seřeže svou holí gondorského správce. Jen kdyby vás viděl, jak prokrastinujete na internetu!

Největší moudro: Určitě čekáte něco s časem, který nám byl dán, tak vás překvapíme. „Saruman věří, že pouze velká síla může udržet zlo pod kontrolou. Já přišel na něco jiného. Zjistil jsem, že spíše drobné, všední činy obyčejných lidí mohou zastavit temnotu. Obyčejné projevy laskavosti a lásky.

2) Profesor X

Charles Xavier má mentorování přímo ve své zmutované DNA. Založil si koneckonců vlastní školu pro zvláště nadané studenty a strávil v jejím čele značnou část života. Potíže řeší rázně, ale asertivně a bez zbytečného násilí, každý z jeho schovanců si také může kdykoli přijít po radu. Dokázal zkrotit dokonce i divokého rosomáka Logana, a přestože na konci svého života balancoval málem na okraji šílenství, vždy si zachoval naději.

A jak to tedy bylo? Terminátoři, X-Meni i Transformers pokaždé zapřou, co nám minule řekli

Největší moudro: „Když někdo klopýtne nebo zabloudí, neznamená to, že je navždy ztracen. Občas všichni potřebujeme menší pomoc.“

1) strýček Ben

Spider-Manova strýčka Bena jsme nikdy na filmovém plátně moc dlouho neviděli, stejně ale patří na první místo tohoto žebříčku. To kvůli svému nejslavnějšímu citátu, který se už od začátku tisíciletí snaží filmoví tvůrci nejrůznějším způsobem parafrázovat, aby se z oněch moudrých slov nestalo vyčpělé klišé. Reboot Amazing Spider-Man 65 % proto říká cosi o morální povinnosti konat dobré skutky, kterých je člověk schopen, ale nenechte se zmást. Skutečné největší moudro zní:

„Velká síla vyžaduje zodpovědnost.“

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (16 komentářů)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: