Fanoušci tasili nůžky. Prozkoumejte alternativní sestřihy slavných filmů!

12. 11. 2017 5 240×75 světlý/tmavý vzhled

Že se ne každý film tak úplně podaří, je asi každému jasné. Když vás ale zklame snímek, na který jste se těšili celé roky, bolí to. Některé skalní fanoušky to bolí dokonce natolik, že se pokusí film nově sestříhat a vypustit z něj ty části, které podle jejich soudu nejvíc uškodily. Dnes si připomeneme sedm filmů, které takový osud stihl.

Batman v Superman: No Justice

Sestřih loňského superhrdinského snímku s výmluvným podtitulem Žádná spravedlnost odsekává z dějové linky všechny odkazy na Steppenwolfa nebo Wonder Woman a další členy Ligy spravedlnosti. Úplně taky chybí samotné finále s bojem proti Doomsdayovi a Supermanovou smrtí. Film místo toho vrcholí titulním střetem Muže z oceli a Temného rytíře a následnou záchranou matky Clarka Kenta ze spárů Luthorových pochopů.

Negativní recenze legend: Avengers nudí, Matrix je sci-fi nesmysl a Temný rytíř trpí domýšlivostí

Úprava prý zredukovala stopáž ze 151 minut kinoverze a z brutálních 181 minut režisérského sestřihu na snesitelných 106 minut intenzivního, celistvého příběhu.

Titanic: Q2 Extended Edition

Ne vždy ale musí fanoušci nutně jen zkracovat. Skalní příznivec legendárního Titanicu 85 % Jamese Camerona   prošel vystřižené scény a natáhl již beztoho dlouhý oscarový film o další půlhodinu. Divák si navíc může vybrat mezi koncem z původní verze a alternativní verzí, od které režisér nakonec ustoupil. Chcete-li s posádkou nejslavnější zaoceánské lodi historie strávit více času anebo zkrátka máte náladu na čtyřhodinový romantický snímek, rozhodně byste prodloužený Titanic neměli minout.

Matrix DeZIONized

Po úspěchu kultovního Matrixu 90 % očekávali diváci dvě stejně nabušená pokračování. Dostalo se jim ale jen rozpačité dvojky 77 % s ukecaným závěrem a potom finále 74 %, které se jen minimálně odehrávalo ve virtuálním světě. To se snaží změnit sestřih DeZIONized, který zkombinoval oba díly do jednoho a odstranil z příběhu události odehrávající se v lidském městě Sionu.

Matrix: Jak vznikl, v čem se inspiruje Biblí a proč je tak zelený

Spider-Man 3: Redemption

Závěr superhrdinské trilogie 62 % Sama Raimiho   zklamal ve své době mnohé fanoušky hláškujícího pavoučnatce. Hlavní úpravou, kterou udělal střihač, je potlačení role postavy Sandmana a soustředění vyprávění na Petera Parkera a Harryho Osborna. Zmizela také většina humoru, vyjma klasických Spideyho komentářů během boje. Na přebale nová fanouškovská verze hlásá Jsme tím, čím si zvolíme být a představí vám příběh Spider-Manova vykoupení.

Terminator 3: The Coming Storm

Sestřih třetího Terminátora 74 % odřezává zbytečnou vatu, mění zakončení snímku a snaží se připodobnit film stylově jeho dvěma slavným předchůdcům. Dočkal se proto velmi vřelého přijetí mezi skalními fanoušky série. Ti mu vyčítají jen nedostatečnou kvalitu obrazu a zvuku, neboť jeho autor nejspíš pracoval se starší kopií původního filmu.

Já se vrátím! Terminátor zezačátku neměl ani na stereo zvuk a pak se stal kultem

Star Wars: The Phantom Edit

Nová trilogie, zejména pak její první díl 79 %, si jistě nejednu úpravu zasluhuje. Phantom Editu se dostalo značné publicity a vyjádřila se k němu i autorská společnost Lucasfilm, která se rozhodla nijak nepostihovat jeho šíření. Recenze na Phantom Edit vyšly různě po světě a pochvalně o něm promluvil třeba i režisér Kevin Smith  . Sestřih se zbavil velké části politikaření, otravného Jar Jara Binkse a vysvětlování „vědy“ stojící za používáním Síly.

Star Wars: Episode I – The Silent Menace

S odlišným přístupem tvořil autor zvláštního sestřihu Silent Menace. Jak název napovídá, zcela vypustil veškeré dialogy a nahradil je soundtrackem doprovázeným titulky. Neotřelý přístup mu umožnil zcela změnit příběh první epizody Star Wars způsobem, kterého by pouhým krácením či reorganizací scén nikdy nedosáhl.

Hobit

Nespočet fanouškovských sestřihů vznikl i k hobití trilogii. Většina z nich zkracuje příběh do jediného, tři až pět hodin dlouhého snímku. Prvním a asi nejslavnějším se stal Tolkien Edit, postupem času se ale objevily další verze jako J. R. R. Tolkien’s The Hobbit nebo There and Back Again. Někteří autoři zašli docela daleko a upravili krom stopáže třeba i barevnost, aby se výsledek více vizuálně podobal Pánu prstenů.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor