Vsadily na jistotu. Diváky těchto 7 filmů nenadchlo, zato vydělalo ranec

12. 11. 2017 6 830×175 světlý/tmavý vzhled

Divácká přízeň se ve filmovém průmyslu zpravidla odrazí v tržbách. Snímky, které dokázaly diváky zaujmout či pobavit přece zákonitě vydělají víc, než ty, kterým se přitáhnout pozornost nepovedlo. Naneštěstí se ale čas od času objeví nějakému filmu podaří prorazit jen díky slibné reklamě, diváckým očekáváním či sázce na široké publikum, aniž by byl snímek samotný kdovíjak kvalitní. Nevěříte? Tady máte pár příkladů!

7) Shrek Třetí 56 % ($798 958 162)

Když přišel do kin první Shrek 87 %, byl to takřka okamžitý úspěch. Vůbec se nedivíme: parodoval zažitá klišé a všem lidem dobře známé pohádkové příběhy a dobrodružství netypického hrdiny dokořenil trochou velmi dospělého humoru. Laťka pro pokračování byla nastavena velmi vysoko – zatímco ji ale dvojka 82 % nakonec dokázala ladně přeskočit, třetímu dílu se to už ani náhodou nepovedlo.

Shrek Třetí zklamal nejenom jako pokračování zlobrových patálií, ale i jako animovaný film. Nejspíš jste na něj zapomněli, jakmile se za vámi zavřely dveře kina, nebo jakmile se přestal plastový disk otáčet ve vašem přehrávači. Možná vás proto překvapí, že jednoznačně nejslabší díl Shreka stále vydělal velmi solidních 800 milionů dolarů, nejspíš vlivem dobré pověsti svých povedenějších předchůdců.

6) Transformers: Pomsta poražených 67 % ($836 303 693)

Můžeme se hádat o tom, zda je první díl Transformers 77 % nudný brak nebo geniální akční řežba – v obou případech se ale nejspíš shodneme na tom, že dvojka skončila o několik řádů hůř. Režisér Michael Bay   si v ní totiž poprvé vyzkoušel trik, který používá dodnes. Aby ušetřil čas s budováním nějaké konzistentní robotské mytologie, prostě jen udělal všechno větší a výbušnější.

Od Pomsty poražených ke Šmakově dračí poušti. Prokletí nepovedených filmových dvojek

Co na tom, že stvořil gigantického kovového tvora a nechal ho sežrat půlku pyramidy? Co na tom, že souboj Optima s Deceptikony uprostřed lesa patří mezi nejlepší akční scény celé série? Před děsivě špatným scénářem a dialogy, které nejspíš psal někdo pořádně nalitý tenhle film nezachránilo ani to, že pojednává o bytostech z vesmíru, které se mění v auta. Přesto diváci v kinech vyklopili z kapes dalších 800 milionů.

5) Alenka v říši divů 71 % ($1 025 467 110)

Tim Burton   je dost divný na to, aby se mohl vydat přímo skrz králičí noru. Proto jsme na jeho fantasy adaptaci klasické Alenky čekali jako na smilování… a Burton se zrovna rozhodl, že bude mít jednu ze svých slabších chvilek. Nedostali jsme proto nic kvalitativně podobného Ospalé díře 83 % nebo Karlíkovi a továrně na čokoládu 81 %, ale naopak spíš film na úrovni Temných stínů 63 % nebo dokonce Planety opic 58 %… té z roku 2001, samozřejmě.

V ostré konkurenci až překvapivě málo divná verze Alenky ničím moc nezaujala – tedy nás přinejmenším ne. Návštěvníci světových biografů ji naopak odměnili více než miliardou dolarů v tržbách.

4) Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba ($1 027 044 677)

Kritiku první epizody 79 % jste už určitě slyšeli a četli tolikrát, že nemá smysl plýtvat vaším časem. Telegraficky: dialogy, digitální efekty, dlouhé nudné debaty v Senátu, Jar Jar Binks, malý Anakin Skywalker. Pořád to není vysloveně špatný film (nebo rozhodně ne nekoukatelný), ale stejně máme pocit, že si svou miliardu nezasluhuje. Zvlášť, když komerčně uspěl víc, než daleko povedenější Pomsta Sithů 87 %. Spravedlnost, zdá se, v Hollywoodu neexistuje.

Viděli jsme vystřižené scény z prequelů Star Wars. Povíme, co v nich najdete!

3) Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna 63 % ($1 045 713 802)

Všechny ty pirátské krále a obří ženy měnící se v kraby jsme jakž takž ve zdraví přežili a přestože třetí díl 66 % neskončil na nejlepší notě, stále ještě představoval důstojný závěr nečekaně populární série. Pak ale do karibských moří s velkou pompou vyplul legendární kapitán Černovous a na pořádnou filmovou katastrofu bylo zaděláno.

Piráti z Karibiku: Mrkněte do zákulisí plavby na konec světa

Z našich starých známých se vrátil všehovšudy nepostradatelný Jack, jeho protivník Barbossa a boční postavy Gibbse a Sparrowova táty. Problém ale nebyl jen v postavách: snímek nedokázal vystavět žádné napětí a vlastně vůbec nepůsobil jako další díl Pirátů z Karibiku. Diváci zlákaní předchozími díly série ale zase jednou přispěli miliardou.

2) Transformers: Zánik 55 % ($1 104 054 072)

Transformery jsme už v žebříčku jednou měli, zaslouží si ale i další příčku… a vlastně by jim měla náležet i třetí za nejnovější díl 51 % – ať už to mělo být cokoliv, letošní novinka ale naštěstí finančně docela propadla. Vlastně si tak trochu přejeme, aby Zánik před pár lety sérii skutečně zakončil, ve skutečnosti v něm ale vymřeli tak všeho všudy dinosauři, které pak mimozemšťané těžili na kov transformium. Ano, přijde nám to úplně stejně trapné jako vám.

Oddechové zábavy chtiví diváci to ale viděli jinak a ke kulaté miliardě tentokrát přidali ještě bonusový stamilionek. A Michael Bay samozřejmě najednou přišel na to, že chce natočit ještě pátý díl!

1) Mimoni 64 % ($1 159 398 397)

Já, padouch 79 % byl samozřejmě skvělý animák a nijak nepopíráme, že v tom národ žlutých Mimoňů sehrál docela zásadní roli. Bez svého obdivovaného pána ale nebyli ani zdaleka tak přesvědčiví a přestože jejich film neurazil, rozhodně bychom se jej zdráhali nazvat podařeným. Děti ale Mimoně jednoduše milují a tak se spousta rodin po celém světě povinně vydala do kina.

A úspěch to byl veliký. Mimoni se solidním padesátimilionovým náskokem usedají na trůn tohoto žebříčku slabších snímků, které dokázaly vydělat balík. Rozhodně si to zaslouží.

Informace o tržbách jsme převzali z webu Box Office Mojo.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: